Gen. Dukaczewski: Uważam, że płk Kukliński był zdrajcą. Nie wierzę, żeby USA wtedy nas obroniły

- Jestem w tej grupie 30 proc. naszego społeczeństwa, które uważa, że płk. Ryszard Kukliński był zdrajcą - mówi gen. Marek Dukaczewski w Radiu ZET. B. szef WSI nie wierzy, żeby USA obroniły ówczesną Polskę, w kontekście przekazywanych przez Kuklińskiego informacji, gdyby miało dość do konfliktu Układ Warszawski - NATO.
Gen. Dukaczewski pytany o postawę płk. Ryszarda Kuklińskiego mówi wprost, że w jego ocenie działalność Ryszarda Kuklińskiego była zdradą ojczyzny, a on sam nie zasługuje, żeby budować mu pomniki.

- Po pierwsze, był żołnierzem, po drugie, składał przysięgę, po trzecie, chodził w mundurze, po czwarte, przekazywał Amerykanom informacje, które dotyczyły nie, jak twierdzą Amerykanie i jak twierdził to pan pułkownik Kukliński, informacji na temat Układu Warszawskiego i Związku Radzieckiego, ale przekazywał informacje na temat polskich sił zbrojnych, polskiego systemu obronnego, również informacje na temat mobilizacji sił zbrojnych, wyprowadzania jednostek w miejsca mobilizacyjne, a więc wszystko to, co z punktu widzenia potencjalnego konfliktu, szczególnie w okresie zimnej wojny było bardzo istotne - podkreśla były szef Wojskowych Służb Informacyjnych.

Zdaniem gen. Marka Dukaczewskiego wiele opinii o Kuklińskim wykreowali sami Amerykanie. - On nie miał dostępu do informacji tajnych, dotyczących strategicznych ruchów Układów Warszawskiego. Tak mówili Amerykanie i tak twierdził sam Kukliński - mówi gen. Dukaczewski.

Pułkownik miał słabość do kobiet i pieniędzy?

Generał mówi też o wątpliwościach związanych z zwerbowaniem pułkownika w Wietnamie do współpracy z CIA. - Nie można wykluczyć, że płk Kukliński został zwerbowany w Wietnamie, a więc nie zgłosił się sam, a został zwerbowany - zauważa.

Marek Dukaczewski podkreśla, że Kukliński miał dwie słabości: kobiety i pieniądze. - Kukliński miał słabość do kobiet, i to mogło być wykorzystane. Poza tym skąd miał pieniądze na zakup samochodu w Paryżu, bo przez Paryż wracał z Wietnamu, skoro wcześniej była informacja, że został okradziony i nie ma środków do życia? (...) Miał słabości, które zostały brutalnie wykorzystane przez służby wywiadowcze. Dlaczego młodzież ma się dowiadywać, że budujemy mu pomnik? - pyta Dukaczewski. - Gdyby Kukliński zdjął mundur i działałby z opozycją, "Solidarnością", to ja bym się z tym zgodził. Ale nie zrobił tego. Zdrada jest zdradą.(...) Prywatnie, jak się rozmawia z Amerykanami i pyta o ocenę Kuklińskiego, to mówią, że w USA dostałby 400 lat więzienia, a prezydent w drodze łaski zmniejszyłby mu karę o połowę - stwierdza Dukaczewski.

"Intuicja mi podpowiada, że obaj synowie Kuklińskiego żyją w USA"

Szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski przyznał, że nie bardzo wierzy w oficjalną wersję, że synowie płk. Ryszarda Kuklińskiego zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. - Taka jest wersja, która nam została przekazana. Intuicja mi podpowiada, że obaj synowie płk. Kuklińskiego, i pan Waldemar, i pan Bogdan, zostali zalegalizowani i nadal żyją. To casus świadka koronnego, który w służbach wywiadowczych się stosuje - podkreśla generał Dukaczewski. - Oni mogli sobie spokojnie życie w Stanach ułożyć. Zmieniono im tożsamość, zagwarantowano bezpieczne życie. I oby tak było - podsumowuje generał Marek Dukaczewski.

"Prezydent L. Kaczyński miał poważne wątpliwości co do raportu WSI"

Generał podkreśla, że nie ma wątpliwości, że Antoni Macierewicz złamał prawo, ujawniając dane osobowe osób związanych z polskim wywiadem wojskowym. - Pan prezydent Lech Kaczyński miał bardzo poważne wątpliwości co do treści zawartych w raporcie. Pamiętamy, że w obecności prezydenta RP pan Antoni Macierewicz zapewniał, że na każdą tezę zawartą w raporcie są niepodważalne dowody. Okazało się, że te niepodważalne dowody nie spotkały się z pozytywnym odbiorem prokuratury wojskowej. W związku z tym to, co się stało, to było ujawnienie tajemnicy państwowej - tłumaczy.

"Zgadzam się z premierem, że komisji śledcza mogłaby zaszkodzić"

Dukaczewski drwił z decyzji prokuratury, która nie uznała Macierewicza za funkcjonariusza publicznego i umorzyła postępowanie. Ocenił, że Macierewicz "wydawał się funkcjonariuszem publicznym", a decyzja prokuratury oznacza, że Macierewicz jako osoba prywatna wykonał polecenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i opublikował w Monitorze Polskim "dokument pełniący obowiązki dokumentu urzędowego". - Mechanizmy państwa zawiodły - stwierdził Dukaczewski.

Przyznaje jednak, że zgadza się z premierem, że komisja śledcza ds. likwidacji WSI mogłaby zaszkodzić. - Naraziłaby kolejne osoby na pomówienia, spowodowałaby, że spokój, który jest potrzebny służbom do normalnej pracy zostałby zakłócony - mówi Marek Dukaczewski.

Jego zdaniem tajnym posiedzeniom komisji śledczej towarzyszyłyby wystąpienia publiczne Antoniego Macierewicza, na których prace komisji byłyby "przez pana Antoniego Macierewicza dokładnie omawiane", a jednocześnie podawane byłyby nazwiska osób, które nie mogłyby się bronić.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (831)
Gen. Dukaczewski: Uważam, że płk Kukliński był zdrajcą. Nie wierzę, żeby USA wtedy nas obroniły
Zaloguj się
 • as179

  0

  Niemcy w końcu faszyzm potępili ale kto zdradził fuhrera to miał przesrane do końca życia w nowej rzeczywistości po wojnie. Zdrajca zawsze zostanie zdrajcą.

 • fury11

  0

  Kukliński wstąpił do wojska na własne życzenie, nikt go do tego nie zmuszał, wiedział jakie są realia, zlożył przysięgę świadomie, następnie świadomie ją złamał dla pieniędzy, dla dużych pieniędzy. Był zdrajcą to nie ulega kwestii.

 • xxkrzysiek88

  0

  ZDRAJCA

 • zwyczajny_zjadacz_chleba

  Oceniono 1 raz 1

  Tacy ludzie jak Kukliński, są to pożyteczne idiocii. Dla kasy by wszystko sprzedali.

 • Tomas Data

  Oceniono 1 raz 1

  I takim kuklinskim i podobnym K...menda stawia sie pomniki po calym kraju.

 • Marcin Malinowski

  Oceniono 1 raz 1

  Jednak są jeszcze wysoko postawieni i mądrzy ludzie, którzy nie boja się mówić prawdy

 • jacky100

  Oceniono 1 raz -1

  Dukaczewski to największe ściewo jakie można sobie wyobrazić. Takich wieszano za Targowicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX