SLD doniosło na Zdrojewskiego do prokuratora generalnego. "Zaszkodził interesowi publicznemu"

"Z informacji medialnych wynika, że Bogdan Zdrojewski przekazał archidiecezji warszawskiej 6 mln zł, co może być działaniem na szkodę interesu publicznego" - pisze Dariusz Joński z SLD w zawiadomieniu do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.
"NIK stwierdził w piśmie pokontrolnym skierowanym do Ministerstwa Kultury, że udzieliło ono w sposób nieuprawniony wielomilionowych dotacji (...) na dofinansowanie budowy Centrum Opatrzności Bożej" - pisze Joński w uzasadnieniu swojego wniosku, powołując się na media.

"Minister powinien zostać ukarany"

Poseł wysłał zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bogdana Zdrojewskiego 6 lutego. "Ponieważ posiadane przez Ministerstwo środki winny być wykorzystywane na remonty i inwestycje w placówkach kultury, przeto wydanie przez nie tak wielkich środków na cele kultu religijnego stanowi przekroczenie przez ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, swoich obowiązków ze szkodą dla interesu publicznego, co winno być karane" - pisze Joński.

"W związku z powyższym wnoszę o wszczęcie śledztwa celem zbadania sprawy oraz podjęcie dalszych działań przewidzianych przez przepisy prawa" - dodaje.

Podobne zawiadomienie do prokuratury rejonowej w Warszawie złożył też dzień wcześniej Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny czasopisma "Liberte".

Zdrojewski: Wnioski do prokuratury nie mają ani źdźbła zasadności

Co na to Bogdan Zdrojewski? Wczoraj minister oświadczył, że "jest spokojny i uważa, że jeśli ktoś ma wątpliwości, ma prawo złożyć wniosek do prokuratury". Zdrojewski dodał, że "jest przekonany, że wniosek taki nie ma w sobie ani źdźbła zasadności".

Dwa dni temu okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 6 mln zł na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się w Świątyni Opatrzności w Warszawie. To prawie połowa kwoty, jaką dostały w tym roku pozostałe instytucje razem wzięte.

Sprawa wywołała oburzenie - są wątpliwości, czy państwo powinno dotować instytucje związane z kultem religijnym. Jażdżewski złożył zawiadomienie do łódzkiej prokuratury. Chodzi o art. 231 Kodeksu karnego: Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Uprawnienia miał przekroczyć minister Bogdan Zdrojewski i to jego nazwisko pojawia się w zawiadomieniu.


Zawiadomienie złożone przez posła Jońskiego


Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>