Google daje Rosji prztyczka w nos. Rosyjscy geje dziękują za wsparcie

Dzisiejszy Google Doodle daje Rosji prztyczka w nos z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Rysunki przedstawiające sportowców na tle tęczowej flagi - symbolu ruchu LGBT - są krytyką rosyjskiego prawa, które zabrania ?promowania nietradycyjnych relacji seksualnych?.
Doodle pojawiło się w każdej wersji językowej Google'a, włączając rosyjską. Oprócz tęczowej flagi na stronie wyszukiwarki znajduje się też fragment Karty Olimpijskiej odnoszący się do zakazu dyskryminacji.

"Uprawianie sportu jest prawem człowieka. Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji i w zgodzie z duchem olimpijskim, czyli w atmosferze wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, solidarności i zasad fair play".

Google nie wydało jeszcze oświadczenia dotyczącego nowego Doodle. Jak pisze "Los Angeles Times", rzecznik korporacji odmówiła komentarza w tej sprawie.

Wacław Radziwinowicz o igrzyskach w Soczi i absurdach współczesnej Rosji >>

Świat zwrócony w stronę Rosji

Organizatora zimowych igrzysk olimpijskich skrytykował wczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. - Ataki na homoseksualistów, biseksualistów, osoby transpłciowe i dwupłciowe w Rosji są niedopuszczalne. Musimy sprzeciwić się aresztowaniom, wyrokom więzienia i dyskryminacji, z którą muszą mierzyć się w tym kraju - powiedział.

Rosję skrytykowało także 200 wybitnych pisarzy z 30 krajów, publikując na łamach "Guardiana" list otwarty, potępiający rosyjską ustawę zakazującą propagowania "nietradycyjnych relacji seksualnych". Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się nobliści Guenter Grass, Wole Soyinka, Elfriede Jelinek i Orhan Pamuk, a także wielu innych znanych pisarzy - m.in. Salman Rushdie, Margaret Atwood czy E.L. Doctorow. Oskarżyli Rosję o "paraliżowanie kreatywności" oraz narażanie pisarzy na niebezpieczeństwo.

Homoseksualiści dziękują za wsparcie

Organizacja Rosyjska Sieć LGBT (Russian LGBT Network) podziękowała za wsparcie płynące z całego świata.

"Drodzy przyjaciele i sojusznicy! W oczekiwaniu na Igrzyska Olimpijskie chcieliśmy powtórzyć, jak wdzięczni jesteśmy za solidarność, dobre i piękne słowa wsparcia, które otrzymujemy od was każdego dnia, oraz akcje i kampanie, które organizujecie. Wasze wsparcie jest dla nas bardzo ważne! Dziękujemy bardzo wszystkim! Kochamy was!" - napisano na facebookowym profilu organizacji.

Gejom grozi kara więzienia

Ustawę zakazującą propagowania "nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich wprowadzono w Rosji w ubiegłym roku. Za jej naruszenie grożą grzywny, a nawet kara więzienia. Prawo ostro krytykowali obrońcy praw człowieka i Zachód. Zdaniem przeciwników ustawa dyskryminuje i stygmatyzuje homoseksualistów. W ubiegłym miesiącu grzywną w wysokości 50 tys. rubli (równowartość 1.400 dolarów) ukarano wydawcę gazety z rosyjskiego Dalekiego Wschodu, który zamieścił wywiad z nauczycielem gejem broniącym homoseksualistów.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>