Żakowski: Do jasnej cholery, dlaczego wydajemy budżetowe pieniądze na Kościół?

- Do jasnej cholery, dlaczego ciągle z budżetowych pieniędzy mamy wydawać coraz więcej na działanie Kościoła katolickiego? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Chodzi o 6 milionów złotych dotacji dla muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej. - Nie mam nic przeciwko, żeby katolicy się składali na nią, ale nie pod przymusem państwowym - mówił publicysta.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Ministerstwo Kultury przyznało sześć milionów złotych dotacji muzeum w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. To jedna trzecia wszystkich środków przeznaczonych przez resort na poprawę infrastruktury kulturalnej. Doniesienie do prokuratury w tej sprawie złożył wczoraj Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu "Liberte!". Zdaniem publicysty urzędnicy przekroczyli uprawnienia. Ministerstwo przekonuje jednak, że wszystko jest w porządku.

"Skoro katolicy tego nie robią..."

- Być może w sensie prawnym nie było to nielegalne, być może nie było tu przestępstwa urzędniczego, ale do jasnej cholery, dlaczego ciągle z budżetowych pieniędzy mamy wydawać coraz więcej na działanie Kościoła katolickiego, który ma przecież miliony wiernych mogących spokojnie opodatkować się na jego rzecz? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

- Skoro katolicy tego nie robią, a mają szansę na każdej mszy, kiedy ksiądz ze słynnym koszykiem przesuwa się przez kościół, widać nie chcą. Widocznie katolicy nie chcą więcej dawać na Kościół - mówił Żakowski. - Czemu państwo ma wkraczać w to napięcie, które powstało miedzy świeckimi katolikami a instytucjonalnym Kościołem? Nie mam nic przeciwko, żeby katolicy się składali na Świątynię Opatrzności, każdy ile chce, ale nie pod przymusem państwowym. Takiej racji nie ma - zakończył publicysta.
Więcej o:
Komentarze (178)
Żakowski: Do jasnej cholery, dlaczego wydajemy budżetowe pieniądze na Kościół?
Zaloguj się
 • janek borowik

  0

  żeby się pan opamiętał panie Żakowski, że Państwo Polskie, to jest tysiąc lat tradycji chrześcijańskiej, zawsze można zmienić kraj, a nie jego historię wiarę i tradycję.

 • Marian Bulanda

  0

  Nie ma przykazania: Nie oszukuj i nie ma przykazania: Nie wyłudzaj więc wszystko jest "legalne"

 • mal111

  0

  oj Panie Redaktorze, a skąd tyle naiwności.
  Im puściejsze kościoły, tym rząd musi więcej inwestować w ogłupianie społeczeństwa.

 • Katarzyna Ja

  0

  j w ogóle nie rozumiem, dlaczego mamy dotować tę instytucję i jej funkcjonariuszy, z pewnością nie leży to w interesie naszego państwa, chyba, że mówiąc "nasze: ktoś ma na myśli Watykan...

 • stenia312

  0

  Teraz jak owieczki dają coraz mniej na tacę to kościół pcha się do rządu aby wyrównywał kk te braki które są stratni bo taca coraz lżejsza a życie kleru jest z najwyższej półki a Zdrojewski na kulturę nie da ale kk da mimo że to nic nie ma wspólnego z kulturą może sąd nam przyzna rację że pieniądze kk musi oddać bo wzioł je bez prawnie .

 • adam900

  Oceniono 3 razy -3

  panie zaakowski , pewno , po co , a po co wydajemy miliony na krzewienie w Polsce "kultury np. zydowskiej" skoro na polska kulture brakuje pieniędzy, a proporcje są zdecydowanie na niekorzyść kultury polskiej!!!! panie żakowski , moim zdaniem Kościół w Polsce jest obrzydliwie bogaty , te 6 milionów , które zdecydował dać tusek , nic mu w wyborach nie pomoze a skłoci Naród i o to chodzi!!!!!panie żakowski

 • 8lena7-2

  Oceniono 2 razy 0

  Pan Tusk jest katolickim premierem, o co więc ten krzyk, przecież to nie tajemnica.

 • batnaidiotow

  Oceniono 3 razy -3

  Juz raz pisalem, ale nie przeszlo (pozdro dla cenzora!), wiec delikatniej. Co miesiac placimy 1 mld pln na sama obsluge dlugu zagranicznego, nie na splate. I dlug dalej rosnie-wspolczuje nastepnym pokoleniom. I jakos p. Zakowski i jego starsi bracia w wierze sie nie oburzaja, nie pytaja dlaczego. Te 5 mln pln to jest nic, slownie NIC. No, ale to na kosciol! Jakby na meczet czy inna boznice, to nie byloby tematu. Coz mozna dodac, "nachalne sa te k...wy i zuchwale". I tyle.

 • batnaidiotow

  Oceniono 3 razy -3

  Panie Zakowski, i te inne resortowe bekarty! Jak banda ryzego przeznacza 1 miliard pln miesiecznie na sama obsluge dlugu zagranicznego, to cichutko. Zaden z was nie zakrzyknie, nie spyta jak do tego doszlo. Bo ta kasa plynie do waszych starszych braci w wierze. Jak dal raz w zyciu 5 milionow na tak zbozny cel, to rejwach podnosicie? Aj waj waj!? Wynocha z naszej Polski, ale juz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX