"Miażdżący" raport ONZ ws. pedofilii w Kościele? Szostkiewicz: Wszystko nieprawda. Media nawet nie czytały dokumentu

Wczoraj światowe agencje donosiły o "miażdżącym raporcie" ONZ ws. pedofilii w Kościele. - To wszystko nieprawda - mówił w Poranku Radia TOK FM Adam Szostkiewicz z "Polityki". - Media bezkrytycznie, nie zaglądając do dokumentu, przyjęły, że to coś bezprecedensowego. Nie ma tam nic bezprecedensowego - stwierdził. I przekonywał, że raport nie ma większego znaczenia.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka wystosował apel do Watykanu w sprawie pedofilii w Kościele. "Miażdżący raport" - napisało AP. "Najbardziej jadowita krytyka Kościoła od lat" - ocenił Reuters. Jednak Adam Szostkiewicz z "Polityki" przekonywał w Poranku Radia TOK FM, że ONZ nie jest jadowite i nikogo nie zmiażdżyło. - Te wszystkie określenia dominujące w relacjach medialnych są zrozumiałe, przekaz musi być interesujący. Ale to wszystko nieprawda - mówił publicysta.

"Brak mocy prawnej, mnóstwo nieścisłości"

Szostkiewicz przyszedł do studia z własnym egzemplarzem raportu komitetu ONZ. Zastanawiał się, jak po jego lekturze można było wyciągnąć wnioski, które pojawiły się w mediach. I przedstawił swoje zarzuty pod adresem apelu.

Po pierwsze: - To nie jest dokument ONZ. To dokument agendy ONZ nienajwyższego znaczenia - stwierdził Szostkiewicz.

Po drugie: - Tego typu agendy nie mają żadnych instrumentów realizacji takich dokumentów - wskazywał.

Po trzecie: - Tego typu dokumenty nie mają żadnej wiążącej mocy prawnej. Mają tylko siłę oddziaływania i dlatego o tym wszystkim mówimy. Media bezkrytycznie, nie zaglądając do dokumentu, przyjęły, że to coś bezprecedensowego. Nie ma tam nic bezprecedensowego.

Po czwarte: - To zbiór tez zebranych z publicystyki na temat Kościoła w kwestii nie tylko pedofilskiej, ale i aborcji, eutanazji, antykoncepcji. Wszystko jest zebrane, napisane dość niezgrabnym pseudoprawniczym językiem i przedstawione jako niespotykane wzięcie na dywanik Watykanu. Stolica Apostolska odpowiedziała na to bardzo sensownie, bardzo spokojnie, pokazując wszystkie niespójności w tym dokumencie. Muszę się z tym zgodzić. Niespójności jest mnóstwo - punktował Szostkiewicz.

Krytyka? "Brnięcie w ślepy zaułek"

- To nie jest tak, że jak ktoś ma uwagi krytyczne na temat polityki kościelnej, to z definicji musi poprzeć każdą wypowiedź, która jest krytyczna. To brnięcie w ślepy zaułek - kontynuował Szostkiewicz. - A samo założenie, że oczekujemy od Stolicy Apostolskiej większej przejrzystości i współpracy z władzami cywilnymi, jest zdrowe i słuszne. Ale mówimy to od lat - zakończył publicysta.

Szostkiewicz krytykował też ONZ-owski raport we wczorajszej audycji "Światopodgląd" w Radiu TOK FM. - Ten raport jest bezproduktywny. To się niczym nie skończy. I ma jedynie propagandowe, a nie polityczne znaczenie - mówił.




Więcej o:
Komentarze (18)
"Miażdżący" raport ONZ ws. pedofilii w Kościele? Szostkiewicz: Wszystko nieprawda. Media nawet nie czytały dokumentu
Zaloguj się
 • wacek44

  0

  A co z pederastami ? Zabronimy im nadużywania odbytów ?

 • ggen67

  Oceniono 1 raz -1

  Agendy ONZ są zdominowane przez różnego rodzaju lobby lewackie od lat - zieloni, czerwoni, tęczowi, feministki itp. Tym "dokumentem" jednak się okrutnie skompromitowały. Tam nie ma nawet elementarnej spójności logicznej.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  drogi Adasiu, to dlaczego Twoi Tatusiowie z Watykanu aż tak się obruszyli ?

 • marian8-1960

  Oceniono 3 razy -1

  Szostkiewicz, mistrz manipulacji sięgnął tym razem po marchewkę.

 • losiu4

  Oceniono 8 razy -2

  "Ten raport jest bezproduktywny"

  a czego innego można się było spodzieqać po lewusach grzejacych 4 litery w wygodnych fotelach i broniacych "swoich" pedofili? No ale przekaz nagłośniony w zlewaczałych mediach poszedł w swiat a lemingi to łyknęły.

  Pozdrawiam

  Loisu

  pozdrawiam

  Losiu

 • nedlog123

  Oceniono 17 razy 7

  Temat gender jest kościołowi katolickiemu potrzebny tak mocno, jak tyłek ministranta niejednemu duchownemu...

 • box-of-surprises

  Oceniono 17 razy 7

  Znowu temat pedofilii w Kościele? SZYBKO! Trzeba więcej mówić o gender, jako temacie zastępczym!!

 • anton_pl

  Oceniono 8 razy 0

  Przecież na ONZ każdy laske kładzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX