Miliony dotacji na Świątynię Opatrzności. Paradowska: Niesłychanie szczodre. Musimy oczekiwać wyjaśnień

- Ministerstwo Kultury jest niesłychanie szczodre dla Świątyni Opatrzności Bożej - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Chodzi o przyznanie sześciu milionów złotych dotacji na muzeum w budowanej świątyni. Inne instytucje otrzymały wielokrotnie mniejsze fundusze. - Musimy oczekiwać wyjaśnień - stwierdziła Paradowska.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Ministerstwo Kultury przyznało sześć milionów złotych na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności w Warszawie. To prawie połowa kwoty, jaką przyznano wszystkim pozostałym instytucjom.

"Niesłychana szczodrość Ministerstwa Kultury"

- Ministerstwo Kultury jest niesłychanie szczodre dla Świątyni Opatrzności Bożej - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - W porównaniu z innymi instytucjami ubiegającymi się o ministerialne dotacje Świątynia Opatrzności została wyróżniona w sposób szczególny - wskazywała dziennikarka. Zauważyła, że największą dotację (osiem milionów złotych) otrzymało Muzeum Wsi Kieleckiej na Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. - Jednak 6 mln w porównaniu z innymi sumami to niesłychanie dużo - dodała prowadząca Poranek Radia TOK FM.

Paradowska podkreśliła, że gdyby resort kultury uzasadnił swoją decyzja, mogłaby ją zrozumieć. - W tej formie, w jakiej to zostało przekazane opinii publicznej, musimy oczekiwać wyjaśnień - zaznaczyła dziennikarka.

"Kazimierz Nycz rewelacyjnie przekonuje do finansowania"

Jednak minister Bogdan Zdrojewski przedstawił swój stosunek do Świątyni Opatrzności już kilka lat temu. W 2008 roku, wizytując budowę, minister nazwał powstające muzea "jednym z najważniejszych fragmentów pamięci historycznej".

- Brak podobnego miejsca był dużą luką nie tylko w obszarze edukacji, ale także budowania miejsc, które będą emanowały najlepszymi wzorcami - powiedział wówczas Zdrojewski. Miał też żartować, że "abp Kazimierz Nycz ma rewelacyjną umiejętność przekonywania ministerstwa do finansowania budowy".

Jażdżewski pyta urzędników

Tymczasem na blogu magazynu "Liberte!" Leszek Jażdżewski opublikował zestaw pytań, które wysłał do Ministerstwa Kultury w sprawie dotacji. Jego zdaniem przyznanie pieniędzy było sprzeczne z rozporządzeniem ministra i wewnętrznymi regulaminami.
Więcej o: