Miliony dotacji na Świątynię Opatrzności. Paradowska: Niesłychanie szczodre. Musimy oczekiwać wyjaśnień

- Ministerstwo Kultury jest niesłychanie szczodre dla Świątyni Opatrzności Bożej - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Chodzi o przyznanie sześciu milionów złotych dotacji na muzeum w budowanej świątyni. Inne instytucje otrzymały wielokrotnie mniejsze fundusze. - Musimy oczekiwać wyjaśnień - stwierdziła Paradowska.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Ministerstwo Kultury przyznało sześć milionów złotych na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności w Warszawie. To prawie połowa kwoty, jaką przyznano wszystkim pozostałym instytucjom.

"Niesłychana szczodrość Ministerstwa Kultury"

- Ministerstwo Kultury jest niesłychanie szczodre dla Świątyni Opatrzności Bożej - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - W porównaniu z innymi instytucjami ubiegającymi się o ministerialne dotacje Świątynia Opatrzności została wyróżniona w sposób szczególny - wskazywała dziennikarka. Zauważyła, że największą dotację (osiem milionów złotych) otrzymało Muzeum Wsi Kieleckiej na Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. - Jednak 6 mln w porównaniu z innymi sumami to niesłychanie dużo - dodała prowadząca Poranek Radia TOK FM.

Paradowska podkreśliła, że gdyby resort kultury uzasadnił swoją decyzja, mogłaby ją zrozumieć. - W tej formie, w jakiej to zostało przekazane opinii publicznej, musimy oczekiwać wyjaśnień - zaznaczyła dziennikarka.

"Kazimierz Nycz rewelacyjnie przekonuje do finansowania"

Jednak minister Bogdan Zdrojewski przedstawił swój stosunek do Świątyni Opatrzności już kilka lat temu. W 2008 roku, wizytując budowę, minister nazwał powstające muzea "jednym z najważniejszych fragmentów pamięci historycznej".

- Brak podobnego miejsca był dużą luką nie tylko w obszarze edukacji, ale także budowania miejsc, które będą emanowały najlepszymi wzorcami - powiedział wówczas Zdrojewski. Miał też żartować, że "abp Kazimierz Nycz ma rewelacyjną umiejętność przekonywania ministerstwa do finansowania budowy".

Jażdżewski pyta urzędników

Tymczasem na blogu magazynu "Liberte!" Leszek Jażdżewski opublikował zestaw pytań, które wysłał do Ministerstwa Kultury w sprawie dotacji. Jego zdaniem przyznanie pieniędzy było sprzeczne z rozporządzeniem ministra i wewnętrznymi regulaminami.
Więcej o:
Komentarze (110)
Miliony dotacji na Świątynię Opatrzności. Paradowska: Niesłychanie szczodre. Musimy oczekiwać wyjaśnień
Zaloguj się
 • kuciapka1938

  0

  A mnie moja ciotka Klara zawsze za młodu namawiała - idź synku do seminarium, idź choć za zakonnika Dziewczyny mnie za młodu nie bardzo interesowały - wolałem sam sobie ulgę zrobić Dzisiaj bym w sukienkach chodził Gender bym zwalczał i dalej sobie ulge graba robił bo moja starucha taka obrzydliwa że wolę moja grabę Takiego w sukience co sie sam brandzluje to nie ścigają Baranki by na mnie harowały a ja bym sobie tym moim gruchy obijał
  Jaki byłem głupi że ciotki Klary nie posłuchałem

 • tymon99

  Oceniono 1 raz -1

  państwo zobowiązało się do wspierania budowy tej durnej świątyni uchwałą sejmu. sejmu III kadencji, zdominowanego przez sld. więc niech teraz państwo lewica mają tyle przyzwoitości, by zamknąć ryje.

 • togo13

  Oceniono 2 razy 2

  Czy Struzika brat jest proboszczem w Swiatyni Opatrznosci Bozej i on dal tez 20 milionow troszke wcześniej ?

 • Karol Nawroz

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy to antysemici - twierdzi ośrodek finansowany ze środków kancelarii Tuska---Kuriozalne badanie przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). To ośrodek, nad którym nadzór sprawuje... premier Donald Tusk; działalność CBOS jest współfinansowana z budżetu państwa w ramach środków przeznaczonych na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W ustawie budżetowej na 2013 r. zapisano na ten cel kwotę 3,2 mln zł. Warto również przypomnieć, że CBOS został powołany w 1982 r. przez płk. Stanisława Kwiatkowskiego, doradcę gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
  a moze zaoszczedzimy na zasadach finansowania partii i przeznaczaniu naszych pieniądzy m.in. na markowe garnitury i buty polskich biednych politykow.
  mamy oszczedzac-dlaczego wiec majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku".
  majątek partii powinien być przeznaczony tylko na cele statutowe lub charytatywne, a partia nie powinna prowadzić działalności gospodarczej.

  Według szacunków PO likwidacja subwencji budżetowej moze dac oszczędności w wysokości około 55 mln zł rocznie, a likwidacja dotacji spowoduje obniżenie wydatków z budżetu państwa w latach 2014-19 o około 80 mln zł. Łączne oszczędności w latach 2014-2019 mają wynieść 424 mln zł.PROSTE TYLE ZE TRZEBA MIEC MOZG I POTRAFIC Z NIEGO KORZYSTAC.POLITYCY ZYJA NA NASZ KOSZT ----A TYLKO MY PROSCI POLACY ODCZUWAMY KRYZYS NA CODZIEN
  KAROL NAWROZ-NA FACEBOOK

 • Karol Nawroz

  0

  wczesniej publikowalem materialy dotyczace wsparcia finansowego zydowskiej kultury w polsce----pomimo iz zydzi procentowo/teoretycznie/stanowia znikomy udzial w ogole ludnosci polskiej to jednak ich wsparcie ze strony polskiego rzadu i samorzadow lokalnych jest bardzo wysokie----dlaczego tam nikt nie protestowal i dlaczego uwaza sie ze polska kultura cos zawdziecza judaizmowi---napewno nie polityka ---wiekszosc ostatnich polskich prezydentow/poza komorowskich.byla z tzw narodu wybranego-jaki skutek??????
  karol nawroz

 • cynik24pl

  Oceniono 1 raz 1

  Domy kultury upadają, dzieciaki płacą za byle zajęcia, a tu kolejna budowla ! Byle się podlizać, byle pokazać swoją religijność. A to wszystko i tak tylko na pokaz, bo skąd tylu złodziei i kombinatorów.

 • ewa-316

  Oceniono 1 raz 1

  Przeraża ten totalny oportunizm w stosunku do kk, niebywałe jak w kraju gdzie tyle biedy i zwykłych potrzeb wkłada się pieniądze w betonowe potwory, jak długo jeszcze rząd bedzie klęczał przed sukienkowymi ?? kiedy wreszcie zapanuje normalność i rzadzący zaczną przestrzegać konstytucji, nie prosić katabasa do święcenia byle sracza !! To smutne, ale zaczynam naprawdę myśleć o oddaniu głosu na partię Palikota , bo na kogo innego????????

 • wuem43

  Oceniono 2 razy 2

  A czarni doją gdzie się da i ile się da. A daje się dużo bo mamy u władzy takich trzęsi dupków którzy czarnym bez mydła włażą tam jak by to Kiepski powiedział "do dupy" .
  Jak długo jeszcze te nieroby miały takie przywileje i dlaczego?
  Dlaczego pytamy my zwykli ludzie z problemem jak wyżyć, jak się leczyć i td. itp.

 • baobab100

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół jak chce budować takie świątynie , niech buduje za własne pieniądze. Kościół jest bardzo bogaty, a jeszcze ci okropni politycy dotują to wszystko za nasze pieniądze. Ja na to pracuję żeby darmozjad klecha żył jak pączek w maśle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX