HRW ujawnia szokujące nagrania masowych ataków na gejów w Rosji. "Tak, powinienem zostać zabity" [WIDEO]

- Czy zgadzasz się, że powinniśmy cię zabić? - pada pytanie zza kamery. - Przypuszczam, że taki jest mój los - potakuje przestraszony młody gej z Rosji. Do jego głowy przyłożony zostaje pistolet. Pada rozkaz, że mężczyzna ma się rozebrać. Jego ubrania lądują w ognisku. A to dopiero początek... To szokujące nagranie ilustrujące ataki na osoby LGBT w Rosji za sprawą Human Rights Watch ujrzało właśnie światło dzienne - i to tuż przed inauguracją igrzysk, kiedy oczy całego świata zwrócone są na Moskwę.
Walcząca o obronę praw człowieka Human Rights Watch opublikowała we wtorek nagranie, na którym pokazuje "pogarszającą się sytuację" rosyjskich gejów, lesbijek oraz osób biseksualnych i transseksualnych, które na co dzień padają ofiarami przemocy ze strony bezkarnych homofobicznych bojówek. Wideo ma na celu zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na problem osób LGBT w Rosji, kiedy oczy całego świata zwrócone są na organizatora XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczną się w Soczi już w ten piątek.Nagranie HRW to kompilacja szokujących brutalnością filmików dokumentujących ataki na osoby LGBT w Rosji. Filmiki te umieszczane są w sieci przez homofobiczne grupy w ramach aktu ostatecznego poniżenia ich ofiar i wystosowania ostrzeżenia dla innych, którzy publicznie przyznają się orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna. Skala przemocy w tych "ostrzeżeniach" jest często porażająca - młody gej, jedna z ofiar, zmuszony zostaje np. do przyznania, że jako homoseksualista powinien zostać zabity, potem zostaje siłą rozebrany i zmuszony do zgwałcenia się szklaną butelką.

- To zorganizowany fenomen. Te grupy operują na terenie całej Rosji, koordynują swoje działania online. Mają wyraźną neonazistowską ideologię. To ważne, żebyśmy wiedzieli, z kim mamy do czynienia. To faszyści, którzy wzięli sobie na celownik najłatwiejszą ofiarę, czyli osoby homoseksualne - wyjaśnia dla HRW przewodniczący Rosyjskiej Sieci LGBT Igor Koczetkow.

"Władze sygnalizują, że w tych atakach nie ma nic złego"

Ataki - jak usłyszała broniąca praw człowieka organizacja - zintensyfikowały się w 2013 r. Osoby LGBT z większych rosyjskich miast przyznały, że w ciągu ostatniego roku często prześladowano je w miejscach publicznych - bito je, porywano, grożono i znęcano się nad nimi psychicznie. Zgłoszenia ataków na policję najczęściej kończyły się umorzeniami, tylko w bardzo niewielkim odsetku wszczęto jakiekolwiek postępowanie wyjaśniające.

- Przez odwracanie wzroku od pełnej nienawiści homofobicznej retoryki i przemocy rosyjskie władze sygnalizują, że nie ma nic złego w atakach na homoseksualistów, i to w momencie, gdy świat zjeżdża się tu na olimpiadę - podkreśla Tania Cooper, researcherka współpracująca z HRW.

List otwarty do sponsorów igrzysk: "Zróbcie coś"

Human Rights Watch nie jest w swoich staraniach na rzecz zwrócenia uwagi na łamanie praw człowieka w Rosji odosobniona. W ostatni piątek 40 prominentnych światowych działaczy na rzecz osób LGBT wystosowało otwarty list do największych sponsorów tych igrzysk, aby zabrali głos ws. rosyjskiej systemowej dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Sponsorzy mają też spróbować wywrzeć nacisk na komitet olimpijski, aby zaczął zajmować bardziej zdecydowane stanowisko wobec gospodarzy igrzysk, jeżeli ci pozwalają na łamanie praw człowieka u siebie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>