Bp Ryczan wkrótce kończy 75 lat. Złożył rezygnację, ale posługi nie kończy

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z urzędu. 10 lutego hierarcha kończy 75 lat. Jego rezygnacja wynika z wymogów prawa kanonicznego.
Biskup kielecki Kazimierz Ryczan, tuż przed wyruszeniem do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum, która potrwa do 8 lutego - złożył na ręce Nuncjusza Apostolskiego rezygnację ze sprawowanego urzędu. - To typowa procedura określona prawem kanonicznym. Ksiądz biskup uczynił to nieco wcześniej, gdyż 75 lat kończy 10 lutego - tuż po powrocie od Ojca Świętego - tłumaczy ks. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Ks. Gącik wyjaśnia, że rezygnacja z urzędu nie jest żadnym zaskoczeniem i wynika wyłącznie z wymogów prawa kanonicznego, nie ma też związku ze stanem zdrowia bp. Ryczana. - Do takiej decyzji zobowiązany jest nie tylko biskup, ale i każdy pełniący urząd w Kościele, np. księża proboszczowie - precyzuje ks. Gącik.

Urzędowa rezygnacja bp. Ryczana nie oznacza jednak, że przestaje on wypełniać swoją posługę. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, do którego trafiła oficjalna rezygnacja biskupa kieleckiego, przekaże dokument Ojcu Świętemu, który zdecyduje o dalszych krokach.

Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Rzeszowie. W 1993 przyjął święcenia biskupie. Nowy biskup kielecki przyjął zawołanie ,"W więzach wspólnoty". Bp Ryczan nadal prowadził wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. jest profesorem nadzwyczajnym.

Zainteresowania naukowe bp Ryczana skupiają się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczą: religijności, powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jego bibliografia obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.

Ostatnio biskup zasłynął wypowiedziami, w których krytycznie wypowiadał się o "ideologii gender".

Więcej o:
Komentarze (9)
Bp Ryczan wkrótce kończy 75 lat. Złożył rezygnację, ale posługi nie kończy
Zaloguj się
 • jano53

  Oceniono 1 raz -1

  Tak właściwie to gó... mnie to obchodzi.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  "nie odejdzie od koryta nim nie wyciągnie kopyta"

 • 7goldie

  Oceniono 3 razy 1

  A co mnie to obchodzi?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 7 razy 5

  Oby emerytura była jak najkrótsza.

 • jerzysm42

  Oceniono 11 razy 11

  Księdzu Lemańskiemu Hoser załatwił emeryturę dużo wcześniej.

 • iremus

  Oceniono 9 razy 7

  No chyba się rozpłaczę ze wzruszenia albo zes.ram ze szczęścia !!!
  A "gościu niedzielnym" też już o tym donieśli ??

 • blechtrommel

  Oceniono 22 razy 22

  Ryczan w wywiadzie dla "Naszego Dziennika":

  "Nie można przy pomocy demokracji i głosowania stanowić praw dopuszczających aborcję, eutanazję, legalizację małżeństw homoseksualnych, legalizację rozwodów."

  Rozwody powinny być zakazane - brzmi przesłanie tego światłego pasterza.

  W Afganistanie byłby islamskim fundamentalistą, w Polsce jest biskupem.

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 13

  "Jego rezygnacja wynika z wymogów prawa kanonicznego."
  ==============================================
  Przejście na emeryturkę wg prawa kanonicznego, a emeryturka płacona z kieszeni polskiego podatnika...Ciekawy ten kleszy układ - kieckowi mają prawa, a Polska obowiązki....

 • hare-hare

  Oceniono 14 razy 14

  17 letni chłopak w seminarium---,tam to można się zakochać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX