Siemoniak o Macierewiczu: To, że ktoś popełnia błędy, to nie powód, żeby szedł do więzienia

Tomasz Siemoniak, minister obrony, nie jest entuzjastą pomysłu powołania komisji śledczej ws. raportu Macierewicza po rozwiązaniu WSI. - Wyjaśniajmy tę sprawę, ale nie róbmy z niej politycznego show - mówił w Poranku Radia TOK FM. Dystansował się też od radykalnych pomysłów karania Antoniego Macierewicza. - Ta sprawa nie wydaje mi się zero-jedynkowa - wskazywał.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Czy w sprawie rozwiązania WSI i tzw. raportu Macierewicza powinna powstać komisja śledcza? - Nigdy za dużo badania i wyjaśniania, ale w takich sprawach staram się być ostrożny - mówił w Poranku Radia TOK FM Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że sprawą zajmowała się wielokrotnie prokuratura, a nawet Trybunał Konstytucyjny. - Rozwlekanie tajemnic służb nigdy nikomu nie służy. Służby, które mają mnóstwo zajęć na co dzień, koncentrują się na przeszłości - dodał minister.

"Wyjaśniajmy, ale bez show"

Zdaniem Siemoniaka debata na temat raportu z likwidacji WSI toczy się na obradach sejmowej komisji służb specjalnych i w mediach. I to wystarczy. - Wyjaśniajmy tę sprawę, ale nie róbmy z niej politycznego show - zaznaczył minister.

Prowadzący Poranek Radia TOK FM Tomasz Sekielski przypomniał, że odszkodowania wypłacane pomówionym w raporcie osobom kosztowały skarb państwa już ponad milion złotych. - Ktoś popełnił błędy, płaci ministerstwo, a osoby, które tworzyły ten raport, nie ponoszą żadnych konsekwencji - mówił dziennikarz.

"Ta sprawa nie wydaje mi się zero-jedynkowa"

- To złożona sprawa. Siłą rzeczy media i dyskusja publiczna zmierzają do tego, że należałoby stosować odpowiedzialność karną. Jeśli urzędnik, funkcjonariusz publiczny popełnia błędy, nie zawsze jest to kwestia odpowiedzialności karnej. Jest jeszcze ocena polityczna, merytoryczna. Ta sprawa nie wydaje mi się zero-jedynkowa. Nie zawsze ktoś, kto popełnia błędy, kwalifikuje się, żeby zamykać go w więzieniu - zakończył minister.

Pod koniec grudnia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poinformowała o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r. Śledztwo wszczęto na wniosek osób wymienionych w raporcie, przeproszonych przez MON. "Gazeta Wyborcza" dotarła do uzasadnienia decyzji warszawskiej prokuratury apelacyjnej, w którym napisano, że Macierewicz nie może odpowiadać za kłamstwa w raporcie WSI, bo za swoją pracę nie dostawał pensji, a publikując go, myślał, że pisze prawdę.
Więcej o:
Komentarze (38)
Siemoniak o Macierewiczu: To, że ktoś popełnia błędy, to nie powód, żeby szedł do więzienia
Zaloguj się
 • Julian Amber

  0

  Nie do więzienia, panie ministrze. Wystarczy, że zapłaci za szkody które spowodował, dajmy na to tylko te, które da się policzyć - spowodowane wyrokami w sprawie raportu. Dopiero kiedy okaże się, że nie stać go na pokrycie tych kosztów, można by mu zamiennie zaproponować areszt. To chyba uczciwie rozwiązanie, tak traktuje sie w Polsce każdego obywatela, więc byłego wiceministra i wiceprezesa partii chyba można też.

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  Nalezy sie domyslac ze macirowicz obejmie w rzadzie pis teke ministra obrony narodowej i nadal bedzie wiernie sluzyl Moskwie, nie dopuszczajac do utworzenia sie sluzb a takze przekazujac szczegolowe dane MON i NATO w tlumaczeniu na jezyk rosyjski swoim przelozonym, tak jak przekazal dokumenty NATO i “Program rozwoju sil zbrojnych rp w latach 2007-2012", o czym pisal w swoim liscie do owczesnego premiera Kaczynskiego, Radoslaw Sikorski, ku uciesze matrioszek wypisujacych na tym portalu antypolskie bzdury.

  Po tym liscie, ktory jak wiemy pozostal bez odzewu, Sikorski zlozyl rezygnacje ze stanowiska szefa MON.
  Wniosek jest jednoznaczny, kaczynscy popierali zdrade maciorawicza, a takze zatwierdzili jego donos na polski sluzby.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  To nie bledy, to zbrodnia jaka jest ujawnienie;

  - szczegolowych danych o 10 tysiacach ludzi wspolpracujach z polskim wywiadem i kontrwywiadem
  - szczegolowych danych organizacyjnych i szkoleniowych tych sluzb
  - planow operacyjnych tych sluzb

  Bezczelna radosc jaka wykazuja na blogach agenci sluzacy interesom Rosji, z powodu CELOWEGO ZNISZCZENIA polskiego wywiadu i kontrwywiadu, dowodzi ze polskie sluzby zdemontowane przez macirowicza przestaly dzialac
  Ci agenci, ktorzy przez caly okres tzw. socrealizmu sluzyli Moskwie i sluza jej nadal sa manipulowani nadal przez swojego agenta prowadzacego macirowicza, wielbiacego Che-Guevare.

 • jacek-50

  Oceniono 1 raz 1

  - "Dla triumfu zła potrzeba tylko,
  żeby dobrzy ludzie nic nie robili.”
  Edmund Burke
  Panie Siemoniak otwórz pan więzienia bo w nich siedzą skazane osoby,które popełniły błędy.
  Poziom oportunizmu u członków rządu PO jest niesamowity, obecnie w imię poprawności politycznej, są w stanie sprzedać wszystko, nawet swój honor, aby tylko uzyskać poparcie partii i dla tej partii. Błędem jest to,że Polska ma takiego MON.

 • hardy1

  Oceniono 3 razy 3

  Takich karkołomnych prób usprawiedliwiania szkodliwej dla Polski działalności Macierewicza, dawno nie słyszałem.
  Czy to ma znaczyć, że jeżeli wysoki urzędnik państwowy świadomie ujawnia polskich oficerów wywiadu i ich współpracowników, świadomie pozbawia osłony wywiadowczej polskie wojsko (w Afganistanie), to może to robić bezkarnie? Nie ma tu zastosowania kodeks karny?

  Proszę mi pokazać jedno normalne państwo na świecie, które takie coś zrobiło.

 • dorik2

  Oceniono 3 razy 3

  Sejmowa komisja śledcza nie wsadza ludzi do więzień. Mogłaby natomiast zbadać sposób likwidacji WSI i przedstawić opinii publicznej wnioski (nie szczegóły tajnych operacji). To ważne, bo PiS aspiruje do przejęcia władzy, a Macierewicz ma objąć ważne stanowisko w nowym rządzie.

 • madnesspl

  Oceniono 3 razy 3

  GŁUPOTA GŁUPOTA - nie dawniej jak wczoraj w TV mówili że chory człowiek poszedł do więzienia za to że ukradł batonik o wartości 0,99gr a przeciw naczelnikowi który wpłacił za niego kaucje toczy się śledztwo bo złamał prawo... A on za dewastacje miliardów zł nie ma zostać ukarany? Konfiskata minia tu jest potrzebna a jak ma za mało by oddac to co źle obliczył to do pracy przymusowej go zaciągnąć

 • madnesspl

  Oceniono 1 raz 1

  to że złodziej kradnie wcale nie oznacza że musi iść do więzienia - Absurdy z zmieni Polskiej

 • mechanochemia

  Oceniono 1 raz 1

  No ma na was AKTA ps Anek niby glupi a trzyma WAS i robi co chce !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX