Kwaśniewski o bazach CIA: Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej

- Ponosimy odpowiedzialność polityczną (...) natomiast nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej, ponieważ moim zdaniem nie ma żadnych podstaw do tego - mówił w RMF były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W zeszłym tygodniu dziennik "Washington Post" napisał, że więzienie CIA w Polsce było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 r., w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy.

W czwartek Kwaśniewski mówił w TVN 24, że "była współpraca wywiadowcza i w ramach tej współpracy jedna baza została udostępniona dla tych działań", które były w jego przekonaniu niezbędne. Dopytywany, zaznaczył, że nie wie, co było w bazie. "Odpowiedzialność za to, co było wewnątrz bazy, ponosi strona amerykańska" - podkreślał.

"Myśmy byli jako Polska przekonani, że amerykańscy oficerowie działają zgodnie z prawem"

Dziś w rozmowie z Radiem RMF przypominał okoliczności współpracy z Amerykanami. - Podejmowaliśmy decyzję o współpracy po zamachach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Ja pamiętam, jak wtedy wszyscy deklarowali, wzburzeni, wstrząśnięci, przerażeni tym, co się stało - ponad 3000 ofiar... Pamiętam, jak deklarowano we wszystkich językach świata: "Dzisiaj wszyscy jesteśmy nowojorczykami, dzisiaj wszyscy jesteśmy Amerykanami". (...) Przecież pierwsze informacje były takie, że dziś Nowy Jork, Waszyngton, a jutro nie wiemy kto... Zebranie tych informacji było wtedy kwestią życia lub śmierci, więc podejmowaliśmy decyzję w takiej atmosferze, z rozumieniem sytuacji, z przekonaniem, że współpraca wywiadowcza jest najlepszą metodą, żeby uniknąć możliwych ataków.

O polsko-amerykańskiej współpracy wywiadowczej mówił: - Walka z terroryzmem wymagała niezwykłego bliskiego współdziałania wywiadów z wielu krajów świata. W Polsce nie było baz, była tylko jedna, która została użyczona Amerykanom na ich prośbę. To wszystko wynikało ze współpracy wywiadów. To nie były decyzje ani rządu polskiego, ani prezydenta. Myśmy po prostu zgodzili się na to, co proponowały wywiady. (...) Myśmy byli jako Polska przekonani, że amerykańscy oficerowie, amerykańscy ludzie działają zgodnie z prawem. Jeżeli przekroczyli to prawo, jeżeli sprzeniewierzyli się zasadom, no to Amerykanie powinni wyciągnąć wnioski. Ci ludzie powinni być ukarani.

"Dzięki temu uniknęliśmy ataków, dzięki temu Polska jest bezpieczna"

- A jest pan gotów wspólnie z premierem Leszkiem Millerem ponieść ewentualną odpowiedzialność za to? - pytał prowadzący audycję. - My ponosimy odpowiedzialność polityczną za to, bo te decyzje były podejmowane w tym czasie. Jak mówiłem wielokrotnie, współpraca między prezydentem a rządem, najpierw Jerzego Buzka, potem Leszka Millera, w sprawach walki z terroryzmem była wręcz wzorcowa. (...) Dzięki temu uniknęliśmy ataków, dzięki temu Polska jest bezpieczna, dzięki temu zagrożenie terroryzmem w świecie się zmniejszyło. Za to ponosimy odpowiedzialność, na dobre i na złe. Natomiast ja nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej, ponieważ moim zdaniem nie ma żadnych podstaw do tego - mówił.

Posłuchaj całej rozmowy na stronach radia RMF.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (203)
Kwaśniewski o bazach CIA: Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej
Zaloguj się
 • krys_76

  Oceniono 1 raz 1

  Szczególnie ciekawe jest to, że ta sprawa rzuca nowe światło na zagadkę śmierci Andrzeja Leppera. Lepper opowiadając anegdoty o Talibach lądujących na Mazurach próbował szantażować Kwaśniewskiego i Milera- "zobaczcie, wiem o popełnionych przez was zbrodniach i łamaniu Konstytucji RP więc jak mi nie pomożecie to wszystkim opowiem". Skończyło się tak, że go zamordowali.

 • Jan Tuwalski

  Oceniono 2 razy 2

  jak śp.Andrzej Lepper w sejmie mówił prawdę w to z pis-u robili zbytki
  z

 • assassyn

  Oceniono 3 razy 3

  Trybunał Stanu dla Sztolcmana!

 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  "Nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek formy odpowiedzialności prawnej"

  Jak każdy komuch ...
  My decydujemy - Wy płacicie i odpowiadacie.

 • alberts

  Oceniono 3 razy 1

  Gdyby polityka i wywiad działały zgodnie z prawem, to od kilkuset lat na świecie panowałby pokój. Jak szukacie moralności, to powinniście skierować swoje kroki ku religii. Ale nie znam takiej, która przestrzega w 100 % tego, co głosi.

 • alberts

  Oceniono 3 razy -1

  Wszyscy chcą rozliczyć naszych polityków. Nikt nie upomniał się o rozliczenie sprawców zamachów. To jest zwycięstwo Al Kaidy.Jak zwykle dba się o prawa katów, zapomina o prawach ofiar. To jest myślenie kategoriami niewolników. Ci co mieli okazję poznać muzułmanów ( myślę o większości - wśród nich są też normalnie myślący, ale to mniejszość ), będą ostrożniejsi w osądach. Miałem do czynienia również z wyrokowcami.To jest podobna kategoria psychologiczna. Jak jesteś silniejszy, to Cię nienawidzą, ale szanują. Jak jesteś słabszy - jesteś podczłowiekiem.

 • krys_76

  Oceniono 6 razy 6

  Nie rozumiem jak ktokolwiek może brać na poważnie opinię człowieka, który mówi prawdę tylko wtedy kiedy się pomyli. Który wielokrotnie został publicznie przyłapany na kłamaniu w żywe oczy.Dla którego Polska, Polacy, ludzie (poza własną rodziną) nie mają najmniejszej wartości?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 1

  Ale jak popatrzeć uważnie, to postępowanie naszych polityków ( w tym Kwacha i Millera) nie odbiega od tego jak postępuje się w "demokratycznym świeciek. Wszyscy zgadzają się na poświęcenie praw obywatelskich w imię BEZPIECZEŃSTWA. Dlatego zwiększa się inwigilację, ba trzyma ludzi na smyczy wyposażonej w GPS zwanej np. smartfon, zakłada się kaganiec eliminując obrót gotówkowy w handlu i usługach. Jest taki film (nawet kilka) na youtubie o teorii ponadnarodowego spisku bankowych korporacji. W filmie sugeruje się, że wszystko co się dzieje, jest sterowane. Kraje, które wpadły w orbitę są uzależnione w 100 od tego, co chce "rząd światowy". Dzieje się to przez manipulowanie opinią społeczną za pośrednictwem mediów. Powoli wbrew własnym zasadom zaczynam podzielać niektóre tezy autorów filmu, obserwując choćby zachowanie polskiego społeczeństwa, tę skłonnoś do mówienia "jednym głosem" w każdej sprawie, poza katastrofą smoleńską. Jeszcze w komunie społeczeństwo WIEDZIAŁO, że media (TV) kłamią, ale teraz społeczeństwo nie dopuszcza myśli, że media nadal mogą manipulawać, poza wspomnianą k.s.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX