Cimoszewicz: Ja bym obstawiał, że oligarchowie wywarli presję na Janukowycza

Jeszcze w sobotę nikt by nie sądził, że Janukowycz zaproponuje opozycji wejście do rządu. Coś się musiało stać na zapleczu, nie wiadomo co. Ja bym obstawiał, że oligarchowie wywarli presję na Janukowycza. Boją się o swoje pieniądze rozsiane po świecie, ewentualne sankcje i dlatego nie chcą siłowego rozwiązania. W tej sytuacji ten wieczny lawirant szuka rozpaczliwie jakiegoś rozwiązania, które by choć jego własną pozycję i władzę pozwoliły utrzymać przynajmniej do wyborów prezydenckich - mówił w TOK FM Włodzimierz Cimoszewicz.
Senator i były premier mówił w poranku Radia TOK FM o obecnej sytuacji na Ukrainie: - Gdy mnie tydzień temu ktoś zapytał, kto jest w tej rozgrywce silniejszy, powiedziałbym, że pozycja opozycji jest słabiutka. Protest na Majdanie zamierał, a tu raptem takie odwrócenie ról. Szanse na pozytywny scenariusz są coraz większe. Pytanie dotyczy nie tylko intencji i skłonności do ustępstw Janukowycza, ale też opozycji, która formułuje swoje postulaty niezwykle radykalnie.

Zdaniem byłego premiera przy obecnym systemie konstytucyjnym, gdyby nawet opozycjoniści zgodzili się na wejście do rządu, to mieliby bardzo słabą pozycję, bo "i prezydent silny, i większość w parlamencie przeciwna politycznie". - Tam jest trudny problem ustroju i reformy konstytucyjnej. 10 lat temu podczas rozmów przy okrągłym stole jednym z elementów porozumienia było przeprowadzenie reformy konstytucyjnej, zlikwidowanie tej silnej prezydentury z niezależną administracją. Niestety pan Juszczenko, jak został prezydentem, założył kapcie poprzedników, zrobiło mu się wygodnie i zostało po staremu. Tego się nie zrobi w ciągu tygodnia czy dwóch. Należałoby się nastawić na jakiś okres przejściowy - mówił Cimoszewicz w TOK FM.

"Na Ukrainie 95 proc. polityków powinno pójść siedzieć"

- Janukowycz i jego obóz oczekują gwarancji bezpieczeństwa. Czy po wypadkach, które miały miejsce, m.in. zabójstwach, ktokolwiek może dać im takie gwarancje? - pytał prowadzący program Tomasz Sekielski.

- To się da sformułować. To nie mogą być bezwarunkowe gwarancje "niezależnie, co robiłeś, czy gwałciłeś, czy zabijałeś, to będziesz bezkarny". Ale jeśli ktoś nie ponosi bezpośrednio osobistej odpowiedzialności za to, że np. ktoś strzelał do demonstrujących ostrą amunicją, to jest wyobrażalne. W wielu krajach zawiera się takie kompromisy. To rodzaj oportunizmu prawnego, ale chodzi o coś większego - mówił były premier. - Na Ukrainie to jest zawsze podstawowy problem. Tam 95 proc. polityków powinno pójść siedzieć, gdyby państwo było praworządne, bo każdy ma bardzo dużo brudu za paznokciami.

Zdaniem Cimoszewicza Janukowycz może grać na czas. - Nikt nie pała entuzjazmem do oddania władzy, zwłaszcza lukratywnej. Choć dziś nie powinien wierzyć, że upływ tygodnia czy dwóch załamie demonstrantów. Widzą teraz realność celu, co ich będzie motywowało. Gra na czas może mieć wyłącznie charakter taktyczny, a nie strategiczny. To nie ma być cel, tylko środek do czegoś. Żeby przeorganizować szeregi, obmyślić strategię wycofania się, spakować walizki - tłumaczył b. premier.Więcej o:
Komentarze (8)
Cimoszewicz: Ja bym obstawiał, że oligarchowie wywarli presję na Janukowycza
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  specjalista od ubezpieczeń twierdzi,ze "Na Ukrainie 95 proc. polityków powinno pójść siedzieć" a jak oni zamknęli na początek jednego to GW i UE robią raban

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Brzydki jest i nielojalny.

  Ujawnił od niechcenia że premier Ukrainy z okresu jego kadencji najpierw odsiedział kilka lat w Szwajcarii, a potem jeszcze prawie 10 w USA...

  I w jakim to świetle stawia wysiłki polskiej elity o zwolnienie Pani Premier Julii Tymoszenko?! Toż to gorzej niż napluć w twarz... A przecież są analizy prawne polskiego SN, Prokuratury Generalnej, apele byłych prezydentów...

 • gburiaifuria

  Oceniono 8 razy 2

  Tam 95 proc. polityków powinno pójść siedzieć, gdyby państwo było praworządne, bo każdy ma bardzo dużo brudu za paznokciami. No wlasnie a u nas?

 • gburiaifuria

  Oceniono 8 razy 2

  "Tam 95 proc. polityków powinno pójść siedzieć, gdyby państwo było praworządne, bo każdy ma bardzo dużo brudu za paznokciami." No wlasnie a u nas?

 • koniu800

  Oceniono 7 razy -7

  wie co mówi bo też jest z ruskiego nadania

 • ulebyk

  Oceniono 23 razy -13

  Ja obstawiam, że Cimoszewicz to dawny komuszy aparatczyk przemianowany, jak wszyscy zresztą na tzw. "postępowego europejczyka". Kiedyś służył Moskwie, dziś Brukseli, Waszyngtonowi i Tel Awiwowi

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 3

  "Jeszcze w sobotę nikt by nie sądził, że Janukowycz zaproponuje opozycji wejście do rządu....Ja bym obstawiał, że oligarchowie wywarli presję na Janukowycza."
  ============================================================
  Powszechnie wiadomo, że najlepszym sposobem spacyfikowania "opozycji" jest zaproponowanie jej współuczestnictwa we władzy. Tak załatwiono "styropianów" przy okrągłym stole i tak samo Żyd gasił strajki dając przywódcom kierownicze stanowiska. Po takich zmianach protestujący przeklinali pomysł protestowania, bo jak głosi stara prawda:
  "Nie masz gorszego tyrana, jak zrobić z chama pana."

 • anton_pl

  Oceniono 7 razy 3

  A ja bym obstawił że Putin wywarł presje coby igrzyska w Soczi wypadły elegancko a potem stan wojenny...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX