Przejmujący apel Andruchowycza na Facebooku: "W Ukrainie w pełni realizuje się zbrodnia przeciw ludzkości"

Na facebookowym fan page'u Wydawnictwa Czarne pojawił się przejmujący apel Jurija Andruchowycza, ukraińskiego poety, piosenkarza, eseisty i tłumacza. "W ciągu niespełna czterech lat swojego urzędowania reżim pana Janukowycza doprowadził kraj i społeczeństwo do granic wytrzymałości. Co gorsze - doprowadził do sytuacji bez wyjścia" - pisze poeta. Zamieszczamy poniżej tekst apelu.
Drodzy Przyjaciele, a przede wszystkim zagraniczni dziennikarze i redaktorzy!

W ostatnich dniach dostaję od was wiele próśb, by opisać bieżącą sytuację w Kijowie i ogólnie w Ukrainie, ocenić to, co ma miejsce i przedstawić jakąkolwiek wizję najbliższej przyszłości. Ponieważ nie mam fizycznie możliwości, by dla każdego z waszych czasopism oddzielnie napisać obszerny artykuł analityczny, postanowiłem przygotować ten zwięzły apel, aby każdy z was mógł skorzystać z niego w zależności od swoich potrzeb.

Najważniejsze rzeczy, o których chcę wam powiedzieć są następujące

W ciągu niespełna czterech lat swojego urzędowania reżim pana Janukowycza doprowadził kraj i społeczeństwo do granic wytrzymałości. Co gorsze - doprowadził do sytuacji bez wyjścia, w której musi on za wszelką cenę utrzymać się przy władzy. W przeciwnym wypadku czeka go surowy wyrok. Skala kradzieży i uzurpacji przewyższa wszelkie wyobrażenia o ludzkiej chciwości.

Jedyną odpowiedzią, jaką reżim ten stosuje już od trzech miesięcy w związku z pokojowymi demonstracjami, jest przemoc - spotęgowana, "kombinowana": ataki pododdziałów specjalnych policji na Majdanie łączą się z indywidualnymi prześladowaniami opozycyjnych aktywistów i zwykłych uczestników akcji protestacyjnych (śledzenie, pobicia, palenie aut, domów, wtargnięcia do mieszkań, aresztowania, wzmożone procesy sądowe). Słowem kluczowym jest zastraszenie. W związku z tym, że to nie działa, a protesty nasilają się, władza czyni represje bardziej restrykcyjnymi. "Podstawę prawną" do tego władza stworzyła 16 stycznia, kiedy zupełnie zależni od prezydenta parlamentarzyści, naruszając regulamin, porządek obrad, procedury głosowania, a wreszcie konstytucję, rękoma (!) w kilka minut (!) przegłosowali cały szereg ustaw, które realnie wprowadzają w kraju dyktaturę i stan wyjątkowy nawet bez jego ogłoszenia. Na przykład, pisząc i rozpowszechniając te zdania, już łamię kilka paragrafów o "oszczerstwach", "podżeganiu" itp.

Krótko mówiąc, jeżeli chcemy przestrzegać tych "praw", musimy wziąć pod uwagę, że w Ukrainie zakazane jest wszystko, co nie jest dozwolone przez władzę. A władza pozwala tylko na jedno - korzyć się przed nią.

Nie godząc się na takie "prawo", ukraińskie społeczeństwo 19 stycznia już po raz kolejny tłumnie wystąpiło w obronie swojej przyszłości.

Dziś, w kadrach telewizyjnych wiadomości z Kijowa, oglądać możecie demonstrantów w różnego rodzaju kaskach i maskach na twarzach, czasem z drewnianymi kijami w rękach. Nie wierzcie, że to jacyś "ekstremiści", "prowokatorzy" albo "prawicowi radykałowie". Ja i moi przyjaciele sami teraz udajemy się na nasze manifestacje z takim i podobnym ekwipunkiem. W tym znaczeniu "ekstremistą" jestem teraz ja, moja żona, córka, nasi przyjaciele. Nie mamy wyjścia: bronimy życia i zdrowia swojego i swoich bliskich. Strzelają do nas bojówki policyjnych pododdziałów specjalnych, naszych przyjaciół zabijają snajperzy. Liczba protestujących, zabitych tylko w rządowej dzielnicy podczas ostatnich dwóch dni, to według różnych źródeł 5-7 osób. Ilość zaginionych bez wieści w całym Kijowie sięga dziesiątek ludzi.

Nie możemy zatrzymać protestów, bo oznaczać to będzie, że zgadzamy się na kraj - dożywotnie więzienie. Młode pokolenie Ukraińców, które dorastało i kształtowało się w czasach poradzieckich, w naturalny sposób odrzuca wszelką dyktaturę. Jeżeli dyktatura zwycięży, Europa będzie musiała liczyć się z perspektywą Korei Północnej za swoją wschodnią granicą oraz z - według różnych źródeł - od 5 do 10 milionami uchodźców. Nie chcę was straszyć.

Mamy rewolucję młodych. Swoją nienazwaną wojnę władza prowadzi głównie przeciw nim. Po zapadnięciu zmroku po Kijowie zaczynają przemieszczać się nieznane grupy "ludzi po cywilnemu", które wyłapują przede wszystkim młodzież, szczególnie z symbolami Euromajdanu i Unii Europejskiej. Porywają ich, wywożą do lasów, gdzie rozbierają i katują na srogim mrozie. Dziwnym trafem, ofiarami takich zatrzymań najczęściej są młodzi artyści - aktorzy, malarze, poeci. Wydaje się, że po kraju krążą "szwadrony śmierci", których zadaniem jest zniszczyć to, co najpiękniejsze.

Jeszcze jeden charakterystyczny szczegół: w kijowskich szpitalach siły policyjne organizują zasadzki na rannych protestujących, wyłapują ich tam i (powtarzam - rannych!) wywożą na przesłuchania w nieznanym kierunku. Skrajnie niebezpiecznym stało się poszukiwanie pomocy w szpitalu nawet dla zwykłych przechodniów, przypadkowo zranionych odłamkiem plastikowego granatu policyjnego. Lekarze jedynie wzruszają ramionami i przekazują pacjentów w ręce tzw. "stróżów prawa".

Podsumowując: w Ukrainie w pełni realizuje się zbrodnia przeciw ludzkości, za którą odpowiedzialna jest obecna władza. Jeśli w tę sytuację zamieszani są jacyś ekstremiści, to są nimi najwyżsi urzędnicy państwowi.

A odnośnie do dwóch waszych tradycyjnie najtrudniejszych dla mnie pytań: nie wiem, co będzie dalej, jak i nie wiem, co wy możecie teraz dla nas zrobić. Możecie w miarę możliwości i kontaktów upowszechniać ten apel. I jeszcze - współczujcie nam. Myślcie o nas. I tak zwyciężymy, chociaż oni będą się wściekać. Naród ukraiński, mówiąc bez przesady, przelewa własną krew w obronie europejskich wartości wolnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Mam nadzieję, że to docenicie.

[tłumaczenie: Iwona Boruszkowska/Urszula Pieczek]

Wpis zamieszczono na fan page'u Wydawnictwa Czarne

Więcej o:
Komentarze (188)
Przejmujący apel Andruchowycza na Facebooku: "W Ukrainie w pełni realizuje się zbrodnia przeciw ludzkości"
Zaloguj się
 • multitribal60

  Oceniono 1 raz 1

  Ukraińcy mają dokładnie takie samo prawo do godnego życia,jak każdy inny naród na świecie.Ten, kto tego nie rozumie- jest zwykłym ignorantem,który nie ma pojęcia o tym jakich niesprawiedliwości i okrucieństw doznał ten dumny naród w swej historii.

 • multitribal60

  0

  Wszyscy ludzie,niezależnie od tego, w jakim punkcie świata mieszkają-pragną żyć w wolności,poczuciu sprawiedliwości,oraz świadomości tego,że ich wysiłki prowadzą do rozwoju ich,ich rodzin a w konsekwencji do rozwoju całego narodu.Ludzie,którzy od tak długiego czasu protestują,mimo wielkiego mrozu,narażając swe zdrowie i życie nie robią tego dla swej przyjemności-to na pewno nie jest ich hobby,czy ulubiona forma spędzania czasu!To ludzie zdesperowani,którzy czują,że po raz kolejny chce się ich perfidnie oszukać i sprowadzić do odgrywania roli "ciemnego ludu"z którym władza może zrobić wszystko.Ukraińcy, to taki sam naród jak my i taki sam, jak inne narody.Im od bardzo dawna należy się autentyczna wolność taka sama,jaką mogą się cieszyć inne wolne nacje.

 • ranik-rajchnicki

  0

  kochani ukraincy uwazajcie na oligarchow, uwazajciw na zydow i uwazajcie na oligarchow-zydow.
  zeby ni bylo u was takich michnikow

 • jrb11

  Oceniono 4 razy 0

  Oczywiscie ze zbrodnia.

  Tak samo jak w Iraku, Afganistanie, Libii I Syrii nie pomijajac wielu innych.
  Rewanz zachodniej europy za odmowe poddania kolonialnego w stara polityka anty-rosyjska
  to napuszczanie "trerorystow" do ataku na praworzadne organy panstwa.
  Typowy obraz "demokracji" propagowany przez zachod. Rewolucja, ataki napady, palenie, zabiujanie.
  Co chcecie od biednej Ukrainy, zostawcie ja w spokoju.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  Ludobójstwo realizuje się wobec białych w RPA ale o tym nie wolno koszernym mediom wspominać bo promują bandytę i komuszego terrorystę Mandele na człowieka pokoju i atorytet.

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 0

  @ lds23
  czy Ty nie masz cos lepszego do roboty, tylko pomagać w rozwalaniu Ukrainy ?

  Zbrodnią przeciwko ludzkości jest to ze tacy jak Andruchowycz, antysemita Tiahnyboko czy byly mafijny rakieter, Kliczko nie siedzą w pierdlu i rozwalają swój kraj ,

 • lds23

  Oceniono 6 razy 0

  Witam Wszystkich!

  W Krakowie do 29.01.2014 w cerkwiach na Szpitalnej 24 i Wiślnej 11 zbierane są dary dla demonstrujących na Majdanie. Zbierane są: ciepłe ubrania (swetry, bluzy, kurtki, buty, szaliki, grube skarpetki, koce, śpiwory) środki opatrunkowe (bandaże, gaza, nici chirurgiczne, jodyna itp.), środki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, maści rozgrzewające i na odmrożenia, maści antybakteryjne, środki na ból gardła. Krakowianie! Wystarczy zrobić remanent w szafach i pójść na spacer na Stare Miasto! Bardzo proszę o pomoc w imieniu moich przyjaciół na Ukrainie. Tam się dzieję rzeczy straszne: ludzie są bici, operacje odbywają się na ulicach, bo strach być zabranym do szpitala, polewa się ludzi co kilka minut lodowatą wodą przy -15 stopniach... Niezależenie od opcji politycznej, pomóżmy po prostu ludziom. To jest ich kraj, niech urządzą go sobie jak chcą. Tu chodzi tylko o cierpienie ludzi. Nie bądźmy mentalnymi starcami - Patrzmy w przyszłość nie w przeszłość!

 • Tomasz Man

  Oceniono 5 razy -3

  Janukowycz jest w rękach Putina. On nie ma nic do gadania. Kreml mu nakazuje. On wykonuje. Imperium zła się rozrasta: Białoruś, Gruzja, Czeczenia, Ukraina a dalej? Polska? Czechy? Europa? Konsekwentnie realizuje swój plan podboju świata. Jeszcze ma przed sobą trzydzieści lat. Jego idolem jest Stalin. Stalin też powoli działał mordując Rosjan, Ukraińców a potem mordował Polaków, Czechów...TO JEST PUNKT CENTRALNY --> PUTIN Trzeba tam się dostać do jego skóry! Niech stanie cała Ukraina --> bo Kijów sam będzie łatwo ujarzmić. Polska sprzeciwiła się cała od morza do gór. Wtedy nie będą mieli czym zabijać. Bo będą zabici, ale PUTIN CZEKA NA MOMENT POMOCY BRATNIEJ! KGB NIE SKOŃCZYŁO SIĘ! STALIN ŻYJE!!!!! WALCZCIE!!!!! JESTEŚCIE WIELCY!!!!

 • kruk51

  Oceniono 6 razy -2

  Tak się jakoś układa, że los się mści na zbrodniarzach ! Mordowali haniebnie Polaków na Wołyniu i nie tylko ! Żądza mordu powraca jak fala oceanu ! Mordują się już między sobą ,bo nie ma kogo innego ! Na co liczą Ukraińcy ? Na to że Europa weźmie ich na utrzymanie ! Historia się powtarza. To raz przysięgali wierność carowi innym zaś razem królowi polskiemu. I dobrze na tym wychodzili. Niby dla czego my Polacy mamy po tych tragicznych wydarzeniach mordu na Wołyniu kochać Ukraińców ? Prawda, jest taka, że nie odmówimy pomocy bo nie jesteśmy narodem zbrodniarzy. Ale łatwo nie będzie ! To wielki ciężar, tym bardziej, że sami jesteśmy w potrzebie. Scenariusz widzę tragiczny ! Putin nie odpuści. A zachód z tego powodu nie podejmie trzeciej wojny światowej ! Ten niestrawny kąsek przyj
  dzie strawić Polsce i Polakom !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX