Lewandowski: Co do Ukrainy jestem pesymistą. Boję się roli Rosji. Skończy się olimpiada i...

- Ukraina po raz trzeci rozmija się ze swoim europejskim losem - mówił w Poranku Radia TOK FM komisarz Janusz Lewandowski. - Z miesiąca na miesiąc pogłębia się zależność Ukrainy, podatność na dyktat Rosji - wskazywał. Jego zdaniem Unia Europejska zabiega teraz o przerwanie rozlewu krwi. - Tyle można zrobić - rozłożył ręce.
Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu, nie jest optymistą, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie. - Będąc poprzednio w Warszawie, kreśliłem bardzo czarny scenariusz dla Ukrainy, na krótką i na dłuższą metę. Skoro nastąpił zwrot na Wschód, to mamy i wschodnie metody. Opada maska, jest mniej pozorów demokracji, a więcej siły - wskazywał gość Poranka Radia TOK FM.

Ukraina na żywo: kolejny dzień protestów [RELACJA] >>>

- Ukraina po raz trzeci rozmija się ze swoim europejskim losem - mówił Lewandowski. - W 1991 byłem świadkiem proklamowania niepodległości Ukrainy jako członek rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Widziałem, jak to gnije. Druga szansa była w 2004, kiedy skłóciła się opozycja. Dziś też nie jest ona posklejana i ta trzecia szansa się oddala - tłumaczył.

Lewandowski zwracał jednak szczególną uwagę na kwestie ekonomiczne. - Z miesiąca na miesiąc pogłębia się zależność Ukrainy, podatność na dyktat Rosji. Dziś nie rozmawiamy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, nie ma więc rozmowy o tym, czego pragną ludzie na Majdanie - zaznaczył Lewandowski. Zdaniem komisarza nawet ewentualna zmiana władzy w Kijowie może być dla Ukrainy ogromnym wstrząsem gospodarczym. - Ukraina jest wchłaniana przez wschodnie więzi gospodarcze. One będą działały w postaci relacji handlowych, szantażu ceną gazu, kredytów - wskazywał komisarz. - Ukraina jest w roli klienta wobec Moskwy, bo ma do spłacenia miliardy za dostawy gazu z zeszłego roku - przypomniał.

"Pozostaje mediacja. Tyle można zrobić"

Prowadzący Poranek Radia TOK FM Jacek Żakowski pytał, czy realny jest rozpad Ukrainy na zachodnią, proeuropejską i wschodnią, prorosyjską część. - Nie sądzę, by do tego doszło. Rozpad dokonuje się nieformalnie, w postaci innej wrażliwości Doniecka, Charkowa czy Lwowa. Boję się jednak roli Rosji. Jesteśmy przed olimpiadą w Soczi, to dobry okres, by Moskwa była rozważna. Skończy się olimpiada i wrócą surowsze metody rosyjskiej polityki siły - zaznaczył Lewandowski.

- Co mamy do zrobienia? - dopytywał Żakowski. - Rozmowa o stowarzyszeniu jest nieaktualna - przyznał Lewandowski. - Rozmawiamy, jak zablokować rozlew krwi, jak zatrzymać tę spiralę na pograniczu wojny domowej. Pozostaje mediacja. Na zapleczu, jako straszak, ewentualne sankcje. Ale pamiętam epizod z Białorusią. To nie pomogło. Na razie są więc mediacje, żeby nie było więcej ofiar. Tyle można zrobić - zaznaczył Lewandowski.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:
Komentarze (14)
Lewandowski: Co do Ukrainy jestem pesymistą. Boję się roli Rosji. Skończy się olimpiada i...
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy 5

  no proszę na jakim stanowisku jest ten przealacz od fabryki telewizorów

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 4

  Wybitny zł....j czuje pismo nosem.
  A jak to wygląda od strony formalno-prawnej?

  Czy po rozbiorze Polski komisarz UE Janusz Lewandowski traci stołek czy nie? Moim zdaniem nie, bo formalnie są to stanowiska z powszechnego wyboru.

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy -4

  Panie ekonomisto Lewandowski, powinieneś wiedzieć, że w gospodarce Rosja nie liczy się.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 3 razy 1

  Rozumiem, ze Niemcy zwrocili sie niedawno na Wschod, w Hamburgu, czy dunczycy w kopenhadze. A jak amerykanie na Wschod sie zwrocili w parku na Manchetenie czy na Bruklinskim mostu...

 • mark6

  Oceniono 17 razy 5

  Lewandowski, balcerowicz i cała ta banda amerykańskich sprzedawczyków.
  Lewandowski boi się o rolę Rosji???
  Men.. jedna niech powie ile dostał za sprzedaż Polski???

 • hare-hare

  Oceniono 6 razy -2

  no i czemu się nie leją na majdanie

 • scibor3

  Oceniono 13 razy 3

  Janusz "Przekręt" Lewandowski w rządzie Krzysztofa "Pierwszy milion trzeba ukraść" Bieleckiego.

 • dziadekjam

  Oceniono 28 razy 10

  Prawdziwe nieszczęście spotka Ukrainę dopiero wtedy, gdy na ministerialnych stołkach zasiądą kreatury w stylu Lewandowskiego, którzy w nagrodę za przehandlowanie Polski stołki w Brukseli podostawali...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX