Goldman z "Washington Post" dla TVP Info: Pieniądze za więzienia CIA były w pudłach, bo polski wywiad nie chciał przelewu

- Prowadzę to śledztwo od kilku lat najpierw dla agencji Associated Press, a teraz dla Washington Post. Informacje te mam od ludzi, którzy bezpośrednio brali udział w programie tajnych więzień w Polsce. Pieniądze, które otrzymała Polska pochodzą z CIA - mówił w TVP Info Adam Goldman, autor artykułu pt. "Tajna historia więzień CIA w Polsce" w "Washington Post".
Polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dol. za udostępnienie Amerykanom ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy - napisał waszyngtoński dziennik.

- W przekazaniu pieniędzy pośredniczyła Ambasada USA w Warszawie. Pieniądze trafiły do Polski w dwóch pudłach, ponieważ polska służba bezpieczeństwa nie chciała zgodzić się na elektroniczny przelew. Nie wiem, co się stało z tymi pieniędzmi potem. Była to pewnie forma podziękowania - gest wdzięczności za pomoc w utworzeniu tajnej bazy - mówił Adam Goldman w TVPInfo.

Więzienie w Starych Kiejkutach były najważniejszym tajnym ośrodkiem CIA po 11 września

Zdaniem autora artykułu w "Washington Post" pt. "Tajnej historii więzień CIA w Polsce", więzienie w Starych Kiejkutach było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 roku.

Powołując się na byłych pracowników CIA, Goldman napisał, że na początku 2003 roku Warszawa i Waszyngton sfinalizowały porozumienie, na mocy którego dwaj agenci CIA przekazali polskim służbom specjalnym pieniądze przesłane pocztą dyplomatyczną. Amerykańska agencja już wcześniej uzyskała możliwość korzystania z obiektu w Kiejkutach, gdzie przewiezieni zostali z więzienia w Tajlandii dwaj podejrzani: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubajda.

Tajne więzienie w Polsce zostało zlikwidowane we wrześniu 2003 roku, a przetrzymywanych tam podejrzanych wysłano do podobnych ośrodków w Rumunii i na Litwie oraz do więzień w Maroku. Dwa lata później "Washington Post" napisał po raz pierwszy o tajnych więzieniach CIA w Europie Wschodniej - przypomina gazeta.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (250)
Goldman z "Washington Post" dla TVP Info: Pieniądze za więzienia CIA były w pudłach, bo polski wywiad nie chciał przelewu
Zaloguj się
 • 111doradca

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Goldman! Pan zapomniał dodać, że te 15 mln dolarów to było wypłacone w złotych dwudziestodolarówkach. Każda o wadze jednej uncji czystego złota. Polacy to naród szlachetny, dlatego płaci mu się kruszcem szlachetnym , a nie pieniądzem papierowym.

 • trailer1234

  0

  Goldman z "Washington Post"
  Stosując takie metody śledcze mogę tu napisać że pan Goldman zabił człowieka i zakopał w lesie pod Washington.Panie Goldman proszę udowodnić że to nie jest prawdą

 • indian57

  0

  ... Polska "importuje" z USA niezindetifikowanych "terrorystow"
  Jedyny Import swego rodzaju na swiecie!!! Polacy za Import nie placa,tylko jeszcze "KASUJA"!!!!
  A teraz do sprawy.
  1)Gdzie zostalo popelnione "przestepstwo"w Polsce?
  2)Czy zagrozone bylo panstwo polskie ,jego narod?
  3) Skad sie wzieli w Polsce i to na :(terenie tajnej bazy wojskowej) "obcy terrorysci,zakladnicy wiezniowie,ktorzy nie popelnili przestepstwa na ternie Polski czy wobec Polski?
  Nawet gdyby tak bylo(?)
  Domniemani terrorysci to cywile,wiec co ma z tym wspolnego Wojsko Polskie?
  4)Skad sie wzieli "amerykanie " w Polsce na terenie TBW?
  5) Wiedzial o tym polski rzad? Ile za to skasowali?
  6) Zrobilo to WP na "swoja reke"? (jezeli tak, to nie ma sie co dziwic,tylko POGRATULOWAC?
  7) Wojsko Polskie nie ma PRAWA,nie MOZE sie "mieszac do polityki?
  8) Co sie "dzieje z polskim narodem?
  Zaptaszam do dyskusji.

 • jacek-50

  0

  Nie w pudłach tylko w jednorazowych torbach plastikowych z napisem Tesco.Widziałem

 • danpol2

  0

  Przede wszystkim to był układ między CIA i polskimi służbami specjalnymi, a nie rządem polskim, stąd nie mogło być mowy o przelewach na konto Polski. Te pieniądze otrzymywali konkretni ludzie służb prywatnie a nie Państwo Polskie. To jest zasadnicza różnica. Wszyscy błędnie oceniają te działania. To były prywatne układy prawnie dopuszczalne. "Na moim prywatnym terenie mogę robić co chcę" z takiego słusznego założenia wyszli szefowie sprywatyzowanych służb specjalnych, którym w tym okresie nikt już nie mógł podskoczyć, nawet rządzący krajem, którzy byli dla służb specjalnych pikusiem nie wartym zainteresowania.

 • szymed140755

  Oceniono 4 razy 0

  Skąd takie oburzenie ? Więzienia są dla przestępców a terroryści to przestępcy ! I takie więzienia powinny być jawne, nie tajne. A skoro to więzienie w Polsce miało być tajne i informacja o nim wyszła na jaw, to oburza mnie jedynie nieudolność amerykańskich i polskich służb ktôre nie zapobiegły temu. Istnienie tajnych więzieñ (właściwie są to areszty dla podejrzanych takie jak są na całym świecie) dla terrorystów jest całkowicie uzasadnione. Jest to jeden z elementów walki z terroryzmem. Czy stała się komuś krzywda ? A krzywdy rodzin zamordowanych przez terrorystów ?

 • johniii

  Oceniono 4 razy 0

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Brawo Goldman jestes wspanialy ! manipulator

 • johniii

  Oceniono 4 razy -2

  Brawo Goldman jestes wspanialy ! manipulator

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX