Rozenek: Gdyby nie likwidacja WSI, nasi żołnierze nie ginęliby w Afganistanie. Kaczyński? Przed Trybunał Stanu

Coraz bliżej do powstania sejmowej komisji śledczej, która zajmie się przygotowaniem przez Antoniego Macierewicza raportu z likwidacji WSI. Jednak Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu poszedł w Poranku Radia TOK FM dalej. Przekonywał, że likwidacja WSI spowodowała śmierć polskich żołnierzy w Afganistanie. Odpowiadać ma za to Jarosław Kaczyński. - Powinien za to stanąć przed Trybunałem Stanu - mówił Rozenek.
W końcu grudnia prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych z 2007 r. Śledczy chcieli zarzucić Antoniemu Macierewiczowi, byłemu likwidatorowi WSI, niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy. Prokurator generalny Andrzej Seremet nie zgodził się jednak na uchylenie immunitetu Macierewiczowi. Prowadzący śledztwo prokurator odsunął się od sprawy, a nowy zadecydował o jej umorzeniu.

- Czytając uzasadnienie prokuratury, czytaliśmy wielkie oskarżenie przeciwko posłowi Macierewiczowi, z klauzulą, że nie pobierał za to pieniędzy, robił to społecznie - mówiła w Poranku Radia TOK FM Małgorzata Kidawa-Błońska. - Ale państwo płaci realne pieniądze - zaznaczyła. Rzecznik rządu miała na myśli odszkodowania, jakie państwo wypłaca pomówionym w raporcie.

Komisja śledcza? "Większość klubów tego chce"

Twój Ruch Janusza Palikota zaproponował dwa tygodnie temu, by powołać komisję śledczą, która zbada, jak Macierewicz likwidował WSI. Niedawno pomysł zyskał akceptację polityków PO. - Jestem za komisją śledczą w sprawie wiadomego szkodnika - powiedział w czwartek szef klubu PO Rafał Grupiński. - Wydaje mi się, że ta komisja powstanie w jakiejś formie - przyznała w Poranku Radia TOK FM Kidawa-Błońska. - Większość klubów tego chce. Platforma także, bo nie może być tak, że ktoś powoduje takie straty w państwie i nie ponosi za to odpowiedzialności - zaznaczyła.

Jednak w 2006 roku Platforma głosowała za likwidacją WSI ramię w ramię z PiS. - Wydawało nam się, że jeżeli budujemy nowoczesne państwo, pewne instytucje powinny ulec zmianie. Jednak nigdy nam do głowy nie przyszło, że może się wydarzyć to, co się wydarzyło. Że likwidacja może przybrać taki obrót - tłumaczyła rzecznik rządu.

"Kaczyński powinien stanąć przed Trybunałem Stanu"

Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu przekonywał w Poranku Radia TOK FM, że ujawnienie w raporcie z likwidacji WSI danych agentów wywiadu i kontrwywiadu sprawiło, że znikła choćby siatka wywiadowcza zabezpieczająca polski kontyngent wojskowy w Afganistanie. - Jako były dziennikarz śledczy mam na ten temat wiedzę. Rozmawiałem z kilkoma oficerami i żołnierzami WSI, którzy przy tym pracowali. Z siatki, którą pieczołowicie montowaliśmy przez wiele lat, nie zostało nic. Gdyby nasz wywiad wojskowy działał tak, jak dział kiedyś, nie doszłoby prawdopodobnie do Nangar Khel, nie doszłoby do wielu innych zamachów, w których życie stracili nasi żołnierze - mówił Rozenek.

- Obarcza pan Macierewicza śmiercią tych żołnierzy? - dopytywała prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Może nawet nie Macierewicza, ale tych ludzi, którzy wydali mu rozkaz. Czyli braci Kaczyńskich. Bo oni wydali mu rozkaz zniszczenia wywiadu i kontrwywiadu wojskowego - wskazywał poseł Twojego Ruchu. - Kaczyński powinien za to stanąć przed Trybunałem Stanu - dodał.

Zdaniem Rozenka komisja sejmowa nie zaszkodzi dodatkowo polskim służbom wywiadowczym. - To, co złego się miało stać, już się stało. Macierewicz zlikwidował służby, przyszli do nich ludzie, którzy po 17 dniach szkolenia stawali się agentami wywiadu lub kontrwywiadu. Większość z tych, których rekrutował Macierewicz, wywodziła się z pewnej drużyny harcerskiej. Takie mieli doświadczenie, jeśli chodzi o mundur - wskazywał Rozenek.

"Macierewicz popełnił wiele przestępstw, wiele nadużyć urzędniczych i tym się chcemy zająć"

Rozenek tłumaczył też genezę powstania raportu Macierewicza. - Wojskowe Służby Informacyjne powstały w 1991, jak niektórzy mówią z przekształcenia PRL-owskiej Wojskowej Służby Wewnętrznej - wskazywał. - To nie do końca tak, tam zaszły dość poważne zmiany. Nie jest więc to służba dotknięta PRL-owskim piętnem. WSI powstały w wolnej Polsce - mówił.

- Dlaczego stały się wrogiem publicznym braci Kaczyńskich? Dlatego, że utożsamili tę służbę z kilkoma kłopotami, jakie wówczas mieli. Kiedy istniało jeszcze Porozumienie Centrum, na światło dzienne wyszły różne nieprawidłowości, machinacje finansowe związane ze spółką Srebrna, Telegraf i Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Kaczyńscy podejrzewali, że te informacje wypływają dzięki oficerom WSI. Była to służba dość blisko związana z Lechem Wałęsą, skonfliktowanym wówczas z Kaczyńskimi - wyjaśniał Rozenek. - Czy tak było, nie wiem. Raport Macierewicza tego nie pokazuje wprost. A myślę, że miał pokazać. Pokazuje genezę, dlaczego to był główny cel polityczny braci Kaczyńskich - wskazywał polityk.

- Kiedy Kaczyńscy dorwali się do władzy, wydelegowali swojego pretorianina Antoniego Macierewicza, który miał już doświadczenie w niszczeniu polskiej sceny politycznej. Wcześniej ogłosił słynną listę współpracowników SB, która w dużej części okazała się nieprawdziwa - przypominał Rozenek. - Macierewicz z właściwą sobie gracją te służby zlikwidował. Popełnił wiele przestępstw, wiele nadużyć urzędniczych i tym się chcemy zająć. Chcemy pokazać, jak to było zrobione i jaki to miało efekt dla bezpieczeństwa Polski. A był on tragiczny - zakończył poseł.

Więcej o:
Komentarze (38)
Rozenek: Gdyby nie likwidacja WSI, nasi żołnierze nie ginęliby w Afganistanie. Kaczyński? Przed Trybunał Stanu
Zaloguj się
 • frusto

  0

  A w Iraku, gdzie chronił naszych wojaków WSI, nie było strat? Ten facet (Rozenek) to jakiś idiota, skoro wygaduje takie dyrdymały.

 • Oceniono 1 raz 1

  Amerykanów w Afganistanie zginęło 2000 żołnierzy, Anglicy stracili 404 żołnierzy, Polacy 43 żołnierzy. Rozenek twierdzi, że gdyby nie likwidacja WSI to żołnierze polscy nie ginęliby w Afganistanie. Głupszego stwierdzenia nie słyszałem nigdzie. Człowieku puknij się zdrowo w głowę! WSI założyłoby na polskich żołnierzy "czapkę niewidkę"ha,ha,ha!

 • hurdy-gurdy-x

  0

  Powtarzany od jakiegoś czasu a ostatnio wręcz wykrzykiwany głownie przez pana Rozenka z Twojego Ruchu zarzut, jakoby za śmierć polskich żołnierzy podczas misji w Afganistanie odpowiadał Antoni Macierewicz to sprawa poważna i idiotyczna zarazem. Poważna co do ciężaru stawianego zarzutu a idiotyczna, jeśli próbować doszukać się w niej choćby odrobiny logiki. Ktoś powie, że doszukiwanie się czegoś takiego, jak logika u przedstawicieli ugrupowania Palikota jest czynnością skrajnie jałową ale co tam, moja strata.

  Gdyby chcieć potraktować poważnie zarzut Rozenka, należy przyjąć, iż faktycznie śmierć żołnierzy na wspomnianej misji wynikała z tego, że zlikwidowano WSI, która przez to nie mogła zatroszczyć się o naszych chłopców, okopanych w piaskach Afganistanu, musimy założyć, że gdyby wspomniana służba istniała nadal. Polscy żołnierze by nie ginęli.

  Taki wniosek byłby uprawniony, gdyby do czasu rozwiązania WSI faktycznie polscy żołnierze, wysyłani z internacjonalistyczną pomocą nie uronili ani kropli krwi i nie oddali życia za Polskę i wolność „waszą i naszą”.

  Jeśli jednak popatrzy się na obecny na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej wykaz polskich żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach polegli na misjach międzynarodowych, okazuje się, że ginęli oni jakby mimo istnienia wspomnianej służby.*

  Jeśli popatrzymy na misję, w której zaangażowanie naszych żołnierzy było największe, czyli na działania polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku, widać, że w ciągu pięciu lat trwania tej misji poległo 22 żołnierzy, z czego 19 przed datą opublikowania raportu Macierewicza. Idąc tropem myślenia pana Rozenka, świadczy to o tym, że albo przecenia on możliwości WSI w kwestii niwelowania zagrożeń, stojących przed naszymi żołnierzami, albo też akurat, z jakiegoś nieznanego nikomu powodu, w Iraku WSI niespecjalnie się do swoich obowiązków przykładały. To zaś już wystarczający powód, nawet zgodnie z logiką Rozenka, by tę gromadkę rozgonić na cztery wiatry. W końcu chyba ich powinnością było sprawić, by nasi chłopcy nie ginęli.

  Przyjęcie, że akurat w Afganistanie WSI jednak by się przyłożyły i skutecznie zapobiegały, wymaga jakichś podstaw, mających potwierdzenie w dowodach. Być może pan Rozenek takimi dowodami dysponuje. I potrafi wskazać, że bez Macierewicza nie poległby ani jeden z polskich żołnierzy, wysłanych do Afganistanu.

 • hurdy-gurdy-x

  0

  Słuchałem tej rozmowy. Rozenek udaje głupka. Czy siatka agentów w jakimś kraju przejrzysta dla innych wywiadów jest rzeczywiście siatka polskiego wywiadu? Bo chyba tylko głupek uważa że ruscy nie mają swojej tam agentury

 • maruti800

  Oceniono 4 razy 4

  Ponieważ żadna z partii na scenie politycznej nie radzi sobie z rozwiązywaniem problemów kraju, to warto się zastanowić kto ma najwięcej korzyści. Wygląda na to, że w niektórych sprawach zdecydowanie najlepiej mają namiestnicy pewnego państwa europejskiego. Od ponad tysiąca lat okupują ziemie Rzeczypospolitej niosąc ból i cierpienia spokojnym obywatelom oraz wysysając z nich ostatnie dobra materialne jakie jeszcze posiadają.
  Gdy agenci tego imperium w Polsce lub gdzieś na świecie narozrabiają do tego stopnia, że zainteresuje się nimi policja, to są chronieni lepiej niż członkowie rządu.
  Dla przykładu w dwóch państwach europejskich zostali osądzeni i skazani byli premierzy Włoch i Ukrainy. Tymczasem nie można osądzić i skazać niektórych duchownych w stopniu szeregowego księdza (o biskupach, czy kardynałach nie wspominając).
  To bardzo szerokie i trudne zagadnienie.
  ---
  dom drewniany do sprzedania

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 2 razy 2

  Czy naprawdę ktoś jest zdziwiony tym, że żołnierz Wojska Polskiego w Afganistanie jest obecnie mniej lubiany i że armia polska jest odbierana nie jako sojusznik, lecz jako strona w wojnie?
  Odpowiedź nie jest skomplikowana. Właśnie taka jest rzeczywistość.

 • lehoo

  Oceniono 2 razy 0

  Skrzek trwogi Kaczyńskiego, wygrażającego i straszącego upewnia mnie o słuszności koncepcji p. Rozenka.

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Ty Rozanek zapomnij o Afganistanie,twoj
  gej na pewno zolnierzem nie pozostanie .

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Z duchem narodu !

  Tak dalej panie Macierewicz isc nalezy ,
  rozbiles siatke szpiegowska wschodu,a
  dzis znajdziesz autorow spisku,ktorzy sa
  winni smierci naszych bliskich.
  Nie zlamia Cie agitatorow hasla zdrady ,Ty
  dojdziesz do ukrywanej prawdy.
  A kiedy Jaroslaw Kaczynski,bedzie u steru
  wladzy,zycie odzyska sens ludzkiej prawdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX