Wg katolickich dziennikarzy zdjęcie płonącej tęczy to najlepsza fotografia patriotyczna. "To promowanie nienawiści"

"Oddział Telewizyjny KSDP przyznał nagrodę (...) za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013" - czytamy na stronie stowarzyszenia. Fotografia przedstawia płonącą tęczę z pl. Zbawiciela. Julita Wójcik, autorka instalacji: "Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści".
"Oddział Telewizyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznał nagrodę Polskiej Szabli Ułańskiej za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013". Laureatem nagrody został Mariusz Wziontek, fotoreporter młodego pokolenia, z Warszawy, współpracownik kilku czasopism".

"Nagrodzoną fotografię opublikowano na okładce 11. numeru tygodnika "Polska Niepodległa", dokumentującego przebieg Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. w stolicy, gdzie też zdjęciu nadano tytuł: "Tego ognia nic już nie ugasi" - czytamy w komunikacie na głównej stronie KDSP.

Autorka tęczy oburzona werdyktem KDSP

Nagrodzone zdjęcie przedstawia mężczyznę stojącego na tle tęczy płonącej na warszawskim pl. Zbawiciela. Mężczyzna wysoko nad głową trzyma polską flagę.

Głos w sprawie werdyktu KDST zabrała Julita Wójcik, autorka spalonej instalacji artystycznej. "(...) Pragnę wyrazić swój protest. (...) Pragnę przypomnieć, iż spalenie TĘCZY było przestępstwem niszczenia mienia publicznego, agresywnym aktem homofobii skierowanym przeciwko innym ludziom oraz przeciwko dziełu sztuki. Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści" - można przeczytać w jej oświadczeniu na Facebookowym profilu magazynu "Dwutygodnik".

"Dziwi mnie, że Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich promuje homofobię i nienawiść. Jako polska artystka i obywatelka Rzeczpospolitej Polskiej protestuję przeciwko takiemu pojmowaniu patriotyzmu oraz przeciwko promowaniu takiego pseudo patriotyzmu" - dodaje Wójcik w ostatnich słowach oświadczenia.

Internauci komentowali słowa Wójcik

Pod słowami artystki pojawiły się komentarze internautów: "Wstyd i żenada. Poziom dziennikarstwa w tym kraju sięgnął dna. Gdzie wartości chrześcijańskie? Chyba że mówimy o takim "chrześcijaństwie", którym legitymował się Hitler...", "Droga Julito Wójcik, rozumiemy Twój protest i akceptujemy, że pragniesz go wyrazić. Mamy jednak to głęboko w..., bo Polacy aktem spalenia wyrazili swój stosunek do Twojego "dzieła". Nie nadajesz się po prostu. Zrób cos ładniejszego i nie bulwersuj się, że nie masz talentu, a akty zniszczenia również mają swój urok. Szczególnie uwiecznione na fotkach", "Pod względem technicznym - bardzo dobre, natomiast pod względem moralnym, co najmniej wątpliwe. Nawet biorąc pod uwagę wartości chrześcijańskie" - jak widać, są to głosy zarówno krytykujące jak i wspierające artystkę.

Według komunikatu na stronie KDSP "uroczystość wręczenia nagrody Polskiej Szabli Ułańskiej odbyła się 13 stycznia 2014 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie". Nagrodą dla Wziontka była oryginalna szabla ułańska tzw. radziwiłłówka.

Nagroda "Została ustanowiona przez Zarząd Oddziału TV KSD jako nagroda doroczna, przyznawana za najlepsze dzieło "techniki wizyjnej" o tematyce patriotycznej, narodowej, wykonane przez dziennikarzy telewizyjnych lub fotoreporterów" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (491)
Wg katolickich dziennikarzy zdjęcie płonącej tęczy to najlepsza fotografia patriotyczna. "To promowanie nienawiści"
Zaloguj się
 • eol7

  0

  Ateizm odbiera prawdę, czy wiara odbiera rozum?
  Kto ma rację?

  abp Marek Jędraszewski powiedział:
  "ateizm jest problemem wtórnym wobec teizmu, bo najpierw jest Bóg, a dopiero potem człowiek, który stwierdza, że Boga nie ma."

  Przecież najpierw rodzi się człowiek będąc ateistą, a dopiero później mu się wmawia różne bajki o bogach. Człowiek zostaje zindoktrynowany, nikt samoistnie nie zaczyna wierzyć. Bóg też nikomu się nie pokazał. Ciekawe dlaczego?

  Powiedział również
  "religia zachęca do tego, by wiarę pogłębiać intelektem. Wiara wręcz domaga się intelektu".

  Czyżby? Czy dlatego jego poprzednicy twierdzili, że

  "Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności" (papież Grzegorz I)

  "Nauka jest niczym innym, jak tylko krnąbrnością i zgubą dla chrześcijanina. Dlatego zacny człowieku zaniechaj kunsztów przyrody /../ wystarczy, że wiesz, iż ogień jest gorący, woda zimna i wilgotna, że w lecie trzeba wykonywać inne prace niż w zimie" (Marcin Luter)."

  „Nie ma gorszej dżumy dla człowieka niż nauka; jest ona rzeczywiście tą dżumą, która cały rodzaj ludzki powaliła do ostatniego człowieka, która wygnała wszelką niewinność i naraziła nas na tyle rodzajów grzechu i śmierć" (H. Cornelius Agrippa z Netteishem).

  "O Panie, gdybym miał kiedykolwiek posiadać książki światowe i gdybym je czytał, zaparłbym się tym samym Ciebie" (św. Hieronim).

  Zakaz zajmowania się chemią (papież Aleksander III).

  Zakaz zajmowania się fizyką (papież Jan XXII).

  Sprzeciw budowie kolei żelaznych i mostów wiszących (papież Grzegorz XVI).

  Sprzeciw wobec oświetlenia ulic Rzymu; „To Bóg ustanowił dzień i noc" (papież Pius IX).

  Piorunochron to heretyckie żerdzie (w dobie Oświecenia).

  „Heretykiem jest ten, kto ma własne zdanie i kieruje się własną myślą i własnym uczuciem" (biskup Bossuet).

 • assassyn

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy mordercy Polaków i ich bękarty mówią o moraliści to, ogarnia mnie smutek i pusty śmiech ciśnie na usta.

 • mazuvian

  Oceniono 2 razy 0

  Por prostu... zaniemawiam... Co za gó...arze!

 • 0

  Ta decyzja obraza uczucia religijne. Mamy religie chrescijanska uczaca o milosci, jednosci, pomocy wzajemnej a jak widac katolicyzm nasz propaguje i wynosi do oltarzy oficjalnie przemoc, nienawisc, i plomienie. Co splonie nastepne Polska? Tym juz powinna zajac sie prokuratora za obrazanie uczuc religijnych. Chyba funkcjonuje u nas takie prawo. Nie tylko dla jakiegos Nowaka.

 • dewes

  Oceniono 1 raz 1

  A tutaj macie najlepszy filmik o tematyce religijnej: www.youtube.com/watch?v=m-Sd_448Znc

  PROSZĘ BARDZO!

 • wlomat1

  Oceniono 4 razy -2

  Postawienie tej "Tęczy' na PL. Zbawiciela było przejawem wrednej homo - przemocy i przewrotności. Przemocy i przewrotności wspieranej przez fundacje ponadnarodowych spekulatów i wpływowe liberalno-lewicowe środowiska które kręcą UE.
  Jej spalenie było aktem zrzucenia tego zniewolenia i jarzma >!>!>!>!>!>!>!>!

 • tajemniczydonpedro

  Oceniono 2 razy 2

  Zdjęcie rzeczywiście niezłe, ale wypraszam sobie - nie ma w nim nic patriotycznego, ja tu widzę bardziej profanowanie polskich narodowych barw! Polska flaga to nie jest szmata, którą można sobie wymachiwać przy byle burdzie albo politycznej zadymie, niech oszołomstwo się o.d.p.i.e.r.d.o.l.i i nie przywłaszcza sobie prawa do decydowania co jest patriotyczne a co nie!!!

 • acototak

  Oceniono 2 razy 2

  A nie było jakiegoś zdjęcia, gdzie młody łysy patriota kopie leżącego dżędera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX