Wg katolickich dziennikarzy zdjęcie płonącej tęczy to najlepsza fotografia patriotyczna. "To promowanie nienawiści"

"Oddział Telewizyjny KSDP przyznał nagrodę (...) za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013" - czytamy na stronie stowarzyszenia. Fotografia przedstawia płonącą tęczę z pl. Zbawiciela. Julita Wójcik, autorka instalacji: "Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści".
"Oddział Telewizyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznał nagrodę Polskiej Szabli Ułańskiej za "Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013". Laureatem nagrody został Mariusz Wziontek, fotoreporter młodego pokolenia, z Warszawy, współpracownik kilku czasopism".

"Nagrodzoną fotografię opublikowano na okładce 11. numeru tygodnika "Polska Niepodległa", dokumentującego przebieg Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. w stolicy, gdzie też zdjęciu nadano tytuł: "Tego ognia nic już nie ugasi" - czytamy w komunikacie na głównej stronie KDSP.

Autorka tęczy oburzona werdyktem KDSP

Nagrodzone zdjęcie przedstawia mężczyznę stojącego na tle tęczy płonącej na warszawskim pl. Zbawiciela. Mężczyzna wysoko nad głową trzyma polską flagę.

Głos w sprawie werdyktu KDST zabrała Julita Wójcik, autorka spalonej instalacji artystycznej. "(...) Pragnę wyrazić swój protest. (...) Pragnę przypomnieć, iż spalenie TĘCZY było przestępstwem niszczenia mienia publicznego, agresywnym aktem homofobii skierowanym przeciwko innym ludziom oraz przeciwko dziełu sztuki. Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści" - można przeczytać w jej oświadczeniu na Facebookowym profilu magazynu "Dwutygodnik".

"Dziwi mnie, że Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich promuje homofobię i nienawiść. Jako polska artystka i obywatelka Rzeczpospolitej Polskiej protestuję przeciwko takiemu pojmowaniu patriotyzmu oraz przeciwko promowaniu takiego pseudo patriotyzmu" - dodaje Wójcik w ostatnich słowach oświadczenia.

Internauci komentowali słowa Wójcik

Pod słowami artystki pojawiły się komentarze internautów: "Wstyd i żenada. Poziom dziennikarstwa w tym kraju sięgnął dna. Gdzie wartości chrześcijańskie? Chyba że mówimy o takim "chrześcijaństwie", którym legitymował się Hitler...", "Droga Julito Wójcik, rozumiemy Twój protest i akceptujemy, że pragniesz go wyrazić. Mamy jednak to głęboko w..., bo Polacy aktem spalenia wyrazili swój stosunek do Twojego "dzieła". Nie nadajesz się po prostu. Zrób cos ładniejszego i nie bulwersuj się, że nie masz talentu, a akty zniszczenia również mają swój urok. Szczególnie uwiecznione na fotkach", "Pod względem technicznym - bardzo dobre, natomiast pod względem moralnym, co najmniej wątpliwe. Nawet biorąc pod uwagę wartości chrześcijańskie" - jak widać, są to głosy zarówno krytykujące jak i wspierające artystkę.

Według komunikatu na stronie KDSP "uroczystość wręczenia nagrody Polskiej Szabli Ułańskiej odbyła się 13 stycznia 2014 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie". Nagrodą dla Wziontka była oryginalna szabla ułańska tzw. radziwiłłówka.

Nagroda "Została ustanowiona przez Zarząd Oddziału TV KSD jako nagroda doroczna, przyznawana za najlepsze dzieło "techniki wizyjnej" o tematyce patriotycznej, narodowej, wykonane przez dziennikarzy telewizyjnych lub fotoreporterów" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>