Bycie katolikiem w Polsce to problem? "Wiara to sprawa osobista. A wiceminister Królikowski obnosi się z religijnością"

Krytycy wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego chcą jego dymisji. Obrońcy stawiają więc pytanie, czy bycie katolikiem to problem w dzisiejszej Polsce. Według Renaty Kim nie o religijność w sprawie Królikowskiego chodzi. - Nie odmawiam nikomu poglądów czy wiary. Ale jest coś niewłaściwego w tym, że urzędnik państwowy obnosi się ze swoją religijnością - mówiła w TOK FM dziennikarka "Newsweeka".
Królikowski to prawdziwa gwiazda ostatnich dni. Choć jako wiceminister sprawiedliwości pracuje od 2011 roku, dopiero niedawno stało się o nim głośno. Przede wszystkim za sprawą głębokiej religijności, której nie ukrywa.

"Królikowski zaczął wojnę o gender, próbował zaprowadzić w Polsce taliban" - Lis, Władyka i Żakowski o wiceministrze sprawiedliwości>>

Szef mazowieckiej Platformy Obywatelskiej zasugerował, że Królikowski powinien zostać zdymisjonowany. Ale ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego zdenerwowała ta propozycja. - Czy jeżeli ktoś ma swoje poglądy, to nie może pełnić określonych funkcji? Zachowujemy się tak, jakbyśmy nie mieszkali w państwie demokratycznym, w państwie prawa - mówił w piątek dziennikarzom.

- Okazuje się, że w Polsce ogromnym problemem okazuje się, że wiceminister Królikowski jest katolikiem - komentował Jan Wróbel, gospodarz "Poranka Radia Tok FM".

"Robi wszystko, by podkreślić, jak bardzo jest katolikiem"

Ale zdaniem Renaty Kim nie o wiarę w sprawie Królikowskiego chodzi. - Wydaje mi się, że poglądy religijne to prywatna sprawa. I nie odmawiałabym nikomu poglądów religijnych, przekonań czy wiary. Ale wolałabym, żeby to była ich prywatna sprawa. Jest coś niewłaściwego w tym, że urzędnik państwowy obnosi się ze swoją religijnością i z tym, że jest w bliskich relacjach z hierarchią kościelną. Problemem jest to, że wiceminister robi wszystko, by podkreślić, jak bardzo jest katolikiem - mówiła dziennikarka "Newsweeka" w TOK FM.Dla Kim znakomitym przykładem na poparcie tej tezy jest to, że Królikowski "jako wiceminister robi wywiad rzekę z abp. Henrykiem Hoserem".

Krytykujmy za pracę, a nie za poglądy

Argumenty dziennikarki nie przekonały Piotra Pytlakowskiego. Według dziennikarza "Polityki" "człowiek ma prawo mieć poglądy". Tym bardziej że do niedawna o poglądach wiceministra mało kto słyszał. - Dopiero po wywiadzie z arcybiskupem Hoserem zrobiło się o nim głośno - stwierdził.

I przypomniał, że przecież Królikowski nie jest pierwszą osobą związaną z rządem, która wydała książkę. - Przecież nie było takiego zamieszania, kiedy doradca premiera Igor Ostachowicz napisał powieść. Zresztą, bardzo dobrze ocenioną.

Przypomnijmy, książka Ostachowicza "Noc żywych Żydów" znalazła się w ścisłym finale Literackiej Nagrody Nike.

Zdaniem Pytlakowskiego jedynym powodem do krytykowania wiceministra Królikowskiego powinna być jego praca w resorcie. A jest za co krytykować. Bo - jak przypomniał dziennikarz - to właśnie wiceszef ministerstwa jest autorem kontrowersyjnej ustawy o najniebezpieczniejszych przestępcach.

- Mamy podstawy, żeby krytykować Królikowskiego jako wiceministra. Bo był przeciwny ratyfikacji przez Polskę konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. O to mam pretensje i uważam, że wpływ na jego sposób myślenia miało to, co mówi arcybiskup Hoser - podsumowała Renata Kim.

Więcej o:
Komentarze (42)
Bycie katolikiem w Polsce to problem? "Wiara to sprawa osobista. A wiceminister Królikowski obnosi się z religijnością"
Zaloguj się
 • india.wr

  Oceniono 1 raz 1

  Obnoszenie się z religijnością nie dotyczy tylko Królikowskiego. W Poznaniu prezydent Grobelny wciąż zaprasza i sadza w pierwszych rzędach przeróżnych uroczystości pedofili biskupa Petza oraz jego następcę w Poznaniu. To tez budzi moje niezadowolenie.

 • antykkk

  Oceniono 5 razy 5

  Wierzę że ten kraj się zmieni i przyjdzie taki czas że przyznawanie się do należenia do tej sekty będzie skutkowało utratą głosów i zaufania
  Obecnie partie prawicowe (nie tylko) od radnego po najwyższe władze, nic więcej nie robią tylko prześcigają się w rozdawaniu, sponsorowaniu,dogadzaniu, spełnianiu zachcianek i walki z tym co się nie podoba obywatelom Watykanu.

 • wodakrolewska

  Oceniono 5 razy -5

  Jakby śmierdział czosnkiem to by mu się nawet premier kłaniał w pół i nikt by go nie śmiał ruszyć.

 • moryc.iljicz.goethe

  Oceniono 6 razy 6

  Postaram się powiedzieć coś wyważonego - zarówno Królikowski jak i przede wszystkim prof. Andrzej Zoll to wybitni prawnicy. Naprawdę inteligentni, zdolni, na poziomie. Nie czułbym się źle gdyby tworzenie prawa powierzono im głównie. Z drugiej jednak strony zarówno prof. A.Zoll, jak i dr hab. Królikowski mają bardzo wyraźne poglądy w kwestiach światopoglądowych, które szczególnie w przypadku tego drugiego nie pozostają bez wpływu na jego działalność, w tym tworzone projekty. I tak jak było do przewidzenia co powie TK w wyroku w sprawie aborcji gdy Zoll był prezesem TK, tak samo było do przewidzenia co obydwaj stworzą nowelizując kk. Nie chce im imputować działania na zlecenie Opus Dei i Watykanu, bo są o wiele mądrzejsi niż przeciętne purpurowo-czarne eminencje, ale faktem jest, że powierzając im tworzenie ustaw Tusk/Biernacki godzi się na to, że będą one w sporym zakresie odzwierciedlać ich ortodoksyjnie katolicki światopogląd. Jak widać to, że prawo zbliża się u nas do prawa wyznaniowego nie jest problemem dla Tuska, który MS obsadził wcześniej Gowinem a teraz Biernackim, jest to ewidentnie przemyślana strategia. Także co do PO kompletnie nie pasuje tworzyć oni będą prawo bardzo profesjonalne (kompetencji nie sposób im odmówić), ale z drugiej strony bardzo konserwatywne. Nie tego oczekuję od nibyliberalnej PO.

 • iremus

  Oceniono 4 razy -2

  Najważniejsze aby Donek był z niego zadowolony. Nie po to brał ślub kościelny z własną żoną
  static.polityka.pl/_resource/res/path/2a/60/2a600011-6890-4607-8fe7-929f010d54b5_665x665

 • iremus

  Oceniono 7 razy 3

  Bycie katolikiem w Polsce to problem? "Wiara to sprawa osobista. A wiceminister Królikowski obnosi się z religijnością"...
  ____________________________________________________________
  Eeee tam od razu obnosi. Po prostu uważa że w katolickim państwie nie ma miejsca dla innowierców i ateistów. Dla nich jest emigracja albo obozy reedukacyjne.

 • sstepniewski

  Oceniono 7 razy 5

  Jak widac kij ma zawsze dwa konce - przeciez np. gejom zarzuca sie ciagle nie to , ze nimi sa, ale ze sie czasem przesadnie z tym obnosza. Wypisz wymaluj podobnie z wiceministrem - niech nawet zamieszka w kosciele, jesli mu to sprawia frajde - ale po pracy - bo w resorcie nikt nie powinnien nawt wiedziec, ze jest religijnym fanatykiem....

 • anty-lady

  Oceniono 9 razy 7

  Tu nie chodzi o "obnoszenie się". Tu chodzi o próbę wprowadzania do polskiego prawa elementów prawa watykańskiego! Za to należy mu się dymisja. Za reprezentowanie w polskim rządzie interesów obcego państwa!

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 7

  "Problemem jest to, że wiceminister robi wszystko, by podkreślić, jak bardzo jest katolikiem ... "
  jeszcze większym problemem jest to
  że jego szef
  minister sprawiedliwości marek biernacki
  uważa że to jest cacy
  (jestem katolikiem)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX