GW: WOŚP przygotował instrukcje dla dyspozytorów. Ale szpitale ich nie chcą

Po śmierci 2,5-letniej Dominiki, do której nie wysłano karetki, choć dziewczynka miała 41,5 st. gorączki, Jerzy Owsiak oświadczył, że trzeba usprawnić pracę dyspozytorów pogotowia. WOŚP przygotował dla nich szczegółowe algorytmy. Placówki skupione w Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego podchodzą jednak z niechęcią do instrukcji - pisze ?Gazeta Wyborcza?.
Algorytmy dla WOŚP przez lata opracowywali specjaliści ratownictwa medycznego. Jest ich ponad 30, m.in. dla urazów, zawału, wypadku samochodowego. Każda z instrukcji zawiera pytania zebrane w trzy grupy - czerwoną, żółtą i zieloną. Odpowiedź "tak" na którekolwiek z "czerwonych" pytań oznacza, że dyspozytor musi wysłać do chorego karetkę na sygnale. Osoby z objawami z "zielonej grupy" można skierować do lekarza rodzinnego lub punktu nocnej pomocy medycznej.

- Dotychczas algorytmy dla dyspozytorów wprowadzali tylko ci, którzy chcieli. Nam zależało, by stały się obowiązkowe i takie same dla wszystkich - tłumaczy dr Jarosław Gucwa, jeden z autorów instrukcji. Ministerstwo Zdrowia ociągało się jednak z wprowadzeniem jednorodnych, obowiązkowych algorytmów. Tłumaczono, że konsultantom krajowym nie można narzucać nowych obowiązków. - W rzeczywistości ministerstwo nie chce brać odpowiedzialności za pracę dyspozytorów. Chodzi też o pieniądze. Jeśli obowiązywałyby jedne algorytmy dla wszystkich, to nikt inny nie zarobi już na opracowaniu kolejnych - skomentował to jeden z ekspertów WOŚP. Ostatecznie ministerstwo zdecydowało jednak, że pogotowia będą musiały wprowadzić algorytmy od lipca.

Nie czekając na wejście w życie rozporządzenia, WOŚP zaczęła drukować książeczki z algorytmami. Zgłosiło się już po nie ok. 80 placówek. Niektórzy dyspozytorzy poczuli się jednak upokorzeni słowami Owsiaka o "fatalnym stanie polskiego ratownictwa medycznego". Działacze Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego opracowali własne instrukcje. Prezentując je, podkreślają, że nie mają nic wspólnego z WOŚP. Materiały przygotowane przez ZPRM również zawierają listy pytań, jakie powinien zadać dyspozytor, ale nie dają jasnych wytycznych, co powinien zrobić w określonej sytuacji. - Nie spełniają one wymogów rozporządzenia - mówi Anna Zawiślak z WOŚP.

Cały artykuł w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (89)
GW: WOŚP przygotował instrukcje dla dyspozytorów. Ale szpitale ich nie chcą
Zaloguj się
 • parampam2

  Oceniono 3 razy 1

  Owsiak wydał prikaz i nie zrobiliście? oj niedobre nieobre

 • jo1952

  Oceniono 5 razy 5

  Jak działacze ZPRM opracują wytyczne, już wiadomo ,że nie będzie nikt winny w przypadku rażących uchybień.Algorytm nie zastąpi ludzkiej wrażliwości i chęci pomocy.

 • pewex0

  Oceniono 9 razy -3

  WOŚ nie jest kompetentna aby zajmować się rzeczami, które do niej nie należą, pomieszało im się we łbach.

 • paelly

  Oceniono 3 razy 3

  Byłem ratownikiem, niestety nie chciałem pracować dalej w tym zawodzie bo pacjent był na drugim planie. Ciągłe przepychanki walka o zlecenia lekarze którzy nie maj o ratownictwie, a w końcu śmierć chłopaka który spadł z dachu a lekarz nie przyjechał do szpitala bo był w domu a osoby odpowiedzialne za pacjentów nie sprawdziły stan pacjenta ( złamanie miednicy wylew wewnętzny) to wszystko spowodowało że odszedłem. Teraz też nie jest lepiej liczy się tylko pieniądz. Na karetkach nadal jeżdzrzą często lekarze bez odpowiednich umiejętności np do 3 letniego dziecka przyjechał ginekolog i pan nie wiedział co ma robić. Innym razem ekipa która przyjechała do wypadku skorzystała z mojej pomocy bo byli w szoku.

 • warzaw_bike_killerz

  Oceniono 4 razy 0

  Po ostatniej aferze zegarkowej powinni wprowadzic rowniez algorytm do wyliczania oswiadczen majatkowych. Widzimy igly na sosnach, ale nie widzimy, ze zgubilismy sie w lesie.

 • stary39

  Oceniono 5 razy 1

  Polskie zagryziakowo. Ambicyjki i ignorancja, a także pozorowana praca na każdym szczeblu od Ministra w dół. A jak ktoś zaproponuje coś sensownego to "huzia na Józia". Bo tylko w mętnej wodzie dobrze się łowi.A Premier który zamiast wywalać nieudaczników opowiada "koszałki opałki". Czyżby zdał sobie sprawę z tego, że nic mądrego już nie wymyśli, a mądrzy albo sami odeszli, albo zostali wywaleni z PO?. I liczy tylko na to że w PIS są jeszcze głupsi?

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  To, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest od 50 lat uposledzony to fakt ale nie oznacza to, że brakuje wyszkolonych ludzi czy urządzeń, natomiast od tworzenia procedur są konkretne instytucji i komórki.
  Opracowane instrukcje musza mieć swoja moc prawną inaczej dobry prawnik przemieli i wydoi Bogu ducha winnych, jak to bywa przeważnie.
  Szanuję intencje pana Owsiaka ale niech sie nie bierze za coś do czego nie jest powołany, bo wychodzi jak z macierewiczem który ma za nic oficjalne komisje lotnicze.

 • babamu

  Oceniono 4 razy 0

  I jest jak zawsze - urażona ambicja jest ważniejsza od zdrowia i życia ludzi. Prywatnie dyspozytorzy i ratownicy medyczni mogą czuć się obrażeni i myśleć co chcą. W pracy mają mają tylko jeden cel: bezwzględnie ratować zagrożone życie. Przecież to ono już od poczęcia jest najcenniejsze, czyż nie? Wygląda jednak na to, że w tym kraju ludzkie życie jest najmniej warte dla trzymających władzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX