Kolonko porównuje WOŚP do ZOMO: O takiej "świątecznej pomocy" marzył Gierek

- Po to Neron budował Koloseum, żeby ludzie zapomnieli o problemach, które mają - mówi Mariusz Max Kolonko, który krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Przystanek Woodstock. Jego zdaniem inicjatywa Jurka Owsiaka to sposób na pacyfikowanie nastrojów społecznych. Porównuje ją do ZOMO i talonów rozdawanych przed Edwarda Gierka. Orkiestrę krytykują też prawicowi politycy.
Dziś odbywa się 22. Finał WOŚP. Zbierane są pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Ze środków z zeszłorocznego finału (ponad 50 mln zł) fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne.

Prawicowe media i niektórzy politycy krytycznie wypowiadają się o WOŚP i uważają, że wspieranie inicjatywy Jerzego Owsiaka jest niesłuszne.

W dzień finału WOŚP furorę w sieci robił fragment nagrania Mariusza Maxa Kolonko z sierpnia 2013 roku, gdzie dziennikarz krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Przystanek Woodstock, wielką imprezę, która jest podziękowaniem fundacji za zbiórkę. To jeden z większych darmowych festiwali w Europie.

Owsiak "pacyfikuje nastroje społeczne"

Dziennikarz wietrzy spisek: - Dajmy im [ludziom - red.] tę orkiestrę świątecznej - give me a break - pomocy! Oni dają znakomite dotacje na różne szpitale i chore dzieci, ale jednocześnie spełniają znakomitą rolę: pacyfikują nastroje społeczne. Coś, co kiedyś robiły zmechanizowane oddziały o nazwie ZOMO. O takiej świątecznej - give me a break - pomocy marzył kiedyś Gierek, rozdając lewą ręką talony, a prawą pacyfikował nastroje społeczne właśnie w ten sposób. Albo Jaruzel, który wyprowadzał czołgi na ulicę, ponieważ nie miał już innego wyjścia. Po to Neron budował Koloseum, żeby ludzie zapomnieli o problemach, które mają - mówi ze swadą Kolonko.- Powiedzmy im: róbta, co chceta! Ale tu, tutaj, nie na ulicach. Trzymajmy się z dala od ulic, trzymajmy się z dala od rewolucji. Róbta, co chceta, ale tutaj - uważa Kolonko.

Jego zdaniem ktoś pomyślał: "Dajmy ludziom festiwal, polejmy wodą i niech się taplają w wodzie jak świnie". Dziennikarz odwołuje się do jednej z zabaw, w której uczestniczą młodzi ludzie bawiący się na Przystanku Woodstock.

- Jedyny "stok", jaki jest w Polsce, to Białystok - stwierdza Kolonko. Tłumaczy też, że promowanie idei Woodstock, kultowego festiwalu w USA, w Polsce to początek utraty tożsamości. To hipisi bowiem, kiedy "wyparowały z nich wódka i narkotyki, wyprowadzili gejów i lesbijki na ulice, zaczęli palić flagę amerykańską, ściągać krzyże ze ścian i rozwalać kraj od środka".

"Potrzebna jest organizacja dnia charytatywności, który zastąpiłby WOŚP"

Orkiestrę krytykują też prawicowi politycy. W programie Moniki Olejnik w Radiu Zet Adam Hofman z PiS bronił stanowiska Krystyny Pawłowicz, która apelowała o nieprzekazywanie pieniędzy na "bożka", "tarzanie się w błocie" i "demoralizację" dzieci i młodzieży. Jego zdaniem potrzebna jest organizacja dnia charytatywności, który zastąpiłby WOŚP organizujący Przystanek Woodstock oraz wypowiadającego się politycznie Jerzego Owsiaka. - Jak wychodzę z kościoła, moje dzieci często wrzucają do puszki - dodał jednak Hofman.

WOŚP krytykował również Jacek Kurski, który powiedział, że irytuje go "sakralizacja tego wydarzenia". - Fakty są następujące. Jerzy Owsiak przeznacza 34 miliony na sprzęt z 50, które zbiera. Budżet NFZ wynosi 68 miliardów złotych, czyli dwa tysiące razy więcej. NFZ wydaje w ciągu jednej godziny na zdrowie tyle, co WOŚP przez cały rok. Jeżeli ktoś chce dobrze życzyć polskim pacjentom, to najmniejsza decyzja wojewódzkiego szefa NFZ jest ważniejsza - mówił Kurski. Jego zdaniem w WOŚP nie chodzi o pieniądze, ale o przesłanie. - Mi przesłanie "róbta, co chceta" nie odpowiada, nie zgadzam się z tą ideologią - stwierdził wiceprezes Solidarnej Polski.

Więcej o:
Komentarze (1065)
Kolonko porównuje WOŚP do ZOMO: O takiej "świątecznej pomocy" marzył Gierek
Zaloguj się
 • Piotr Materna

  0

  Krótko nie chcesz nie dawaj i nie krytykuj, ja dałem i wiem, że Owsiak w 100% spożytkuje moje datki na szczytne cele. A Kolonko, kim że jest ten niby koleś ??
  Podoba mi się, że jedni z PiS-owskeij mafii zabraniają służbom mundurowym brać udział w WOŚP a Prezydent PiS-owiec przekazał dar na licytację.

 • Kamil Sienicki

  0

  demotywatory.pl/4271092/Krotki-material-szkoleniowy-jak-zdyskredytowac-i-osmieszyc-popularnego-aczkolwiek-niewygodnego-dziennikarza-made-by-Gazeta-Wyborcza-amp-jej-portal-internetowy-gazetapl Pr0szę poczytać a potem dopiero się wypowiadać. Oczywiście wiele po tym się zmieniło. Nie pisze juże że to "Najnowszy Filmik" A przykładowy usunięto.

 • jaholic

  0

  Czytam tak te komentarze i nie wiem czy mam się popłakać ze śmiechu czy tez mam płakać nad głupota ludzi co je piszą... jak bardzo ludzie w Polsce są otępiali przez to co puszczając im nasze media i czytają w naszych gazetach żeby komentować w ślepo teksty takie jak ten? Większość komentarzy czy tez "like" jakie czytam i widzę tutaj są oparte tylko i wyłącznie na tym artykule.. ludzie aż tak nisko upadliście ? jak wam mówią "szczekaj" to szczekacie a nie pytacie dla czego macie szczekać? tu dostaliście artykuł z filmiku który zrealizowany został pół roku temu o zupełnie innym temacie porostu wycieli co chcieli podpisali jak chcieli a stado baranów podpisuje się pod czymś o czym nie ma zielonego pojęcia .....

 • patriotaa

  0

  Towarzyszu KOLONKO przypomniał pan sobie swojego tatusia ZOMOWCA który pałował ludzi ?

 • nedlog123

  Oceniono 2 razy -2

  Pamiętam jak podczas pobytu w stanach 7 lat temu mój szef (majętny skądinąd człowiek, nawet jak na tamte warunki) pytał mnie czy u nas w Polsce ludzie mają barbecue, bo jak on wyjeżdżał w latach `60, to ich nie było.
  Jeżeli to prawda o czym piszą pismaki z gazety, to Kolonko jest dla mnie typowym usapolonusem - awans materialny nie zapewnił mu awansu umysłowego a całą polską rzeczywistość widzi poprzez pryzmat własnych, mglistych wspomnień sprzed 40 lat.

 • Tomasz Bednarczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkich ludzi którzy przeczytali tylko ten tekst i obejrzeli wycinek wideo zachęcam do zapoznania się z całym materiałem pana Mariusza.To co napisała gazeta.pl Nie ma nic wspólnego z tym co przekazał ludziom Max Kolonko w swoim materiale. Mówię jak jest :]

 • dudibudi

  Oceniono 5 razy 5

  Max tak trzymaj ! ! ! , goń ubeków i postsowieckich krętaczy.

 • Oswald Rostocki

  Oceniono 4 razy 4

  Krótki materiał szkoleniowy jak zdyskredytować i ośmieszyć popularnego, aczkolwiek niewygodnego dziennikarza made by Gazeta Wyborcza - jej portal internetowy gazeta.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX