O. Kupczak: Miłość między Adamem i Adamem czy Ewą i Ewą jest podróbą tego, co stworzył Bóg

- Pan Bóg nie stworzył narodu, społeczeństwa, kultury, klasy. Stworzył małżeństwo, oparte na miłości między pierwszym mężczyzną a pierwszą kobietą - mówił o. Jarosław Kupczak na prelekcji w Kościele Mariackim w Krakowie. Dominikanin nazwał miłość między homoseksualistami ?podróbą tego, co stworzył Bóg?.
Teolog zauważył, że pierwotnie "gender" oznaczało opisywaną w naukach społecznych płeć kulturową. Współcześnie - zdaniem zakonnika - pojęcie to straciło neutralność. - Dziś próbuje się z przedmiotu socjologicznego opisu stworzyć dziedzinę ideologiczną i, co gorsza, wcielać ją w życie - podkreślał o. Kupczak. "Wielkim niebezpieczeństwem" nazwał coraz częstsze używanie w oficjalnych dokumentach międzynarodowych pojęcia płci genderowej, zamiast słów "mężczyzna" i "kobieta".

O. Kupczak odwoływał się do nauczania Jana Pawła II o teologii ciała. - U podstaw mądrego przeciwstawiania się ideologii gender leży właściwe pojmowanie męskości i kobiecości, zwłaszcza w perspektywie biblijnego obrazu człowieka. Pan Bóg stwarza Adama i Ewę, równych w byciu człowiekiem, ale w różny sposób - zaznaczył teolog.

"Czy bunt przeciw swojej tożsamości płciowej to nie bunt przeciw Bogu?"

- Bóg nieprzypadkowo naturę człowieka wyraził w dwóch modalnościach - mężczyzny i kobiety. Jest to jasny przekaz dla człowieka, aby wiedział kim jest. W tym zawiera się droga odnalezienia własnej osobowości. Od przyjęcia płci rozpoczyna się przecież przygoda człowieka z Bogiem. Czy zatem rebelia przeciwko sobie, własnej tożsamości płciowej, nie staje się jednocześnie rebelią przeciwko Bogu? - pytał retorycznie.

- Każdy z nas trafi do życia wiecznego z własną tożsamością, także tożsamością płciową, co oznacza, że dopiero tam będziemy mogli docenić, kim naprawdę jesteśmy jako mężczyzna i kobieta - powiedział prelegent.

O. Kupczak przywołał słowa Jana Pawła II, który mówił żeby "nie brać za naturalne i ludzkie, to co jest zniszczeniem i wynaturzeniem tego, co ludzkie". - Zakorzeniony w biologii eros między mężczyzną a kobietą jest odbiciem miłości Boga do człowieka. Zatem miłość między Adamem i Ewą jest fundamentalnie i metafizycznie zupełnie różna niż miłość między Adamem i Adamem czy Ewą i Ewą. Ta druga to podróba tego, co Bóg stworzył - stwierdził.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (618)
O. Kupczak: Miłość między Adamem i Adamem czy Ewą i Ewą jest podróbą tego, co stworzył Bóg
Zaloguj się
 • ole707

  0

  Podrobieniem czego lub kogo jest ksiądz w celibacie? Jaka to płeć?

 • ask70

  0

  To homoseksualiści to dzieło szatana? Jeśli tak to czy arcybiskupi Paetz i Wesołowski też?

 • trailer1234

  0

  Nie rozumiem .Jeżeli Bóg jest stwórcą wszystkiego, to ich też stworzył.Prawdopodobnie w ten sposób testuje to umiłowanie bliźniego

 • drojb

  Oceniono 2 razy 2

  ŁO Jeziu! To już Bóg nie jest Wszechmocny? Czegoś nie stworzył? W XIX w. KrK twierdził, że to Bóg stworzył "społeczeństwo, klasy" itp. Można się zgodzić, że tego akurat nie stworzył, jak nie stworzył rasizmu i nacjonalizmu. Ale akurat homoseksualizm - to ON, Dobry Bóg stworzył - istnieje wiecznie wśród ssaków. Podobnie jak poronienie - a aborcja to naśladowanie Dobrego Boga

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz 1

  To tragiczne, gdy ludzie rozumni wierzą w bajki kapłanów walczących o przetrwanie ....
  I to wszystko przez strach przed śmiercią. Kapłani, jak Wam nie wstyd...

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  Oj Kupczak, ja Cię rozumiem, każdy chce żyć, więc robienie z siebie kretyna to cena za przetrwanie..
  Kościół nie zna litości, ci którzy próbowali myśleć samodzielnie fatalnie kończyli...znasz historię Kościoła, to to zbrodnie i kłamstwa dla pieniędzy i władzy.

 • ojciec-jak-ocean

  Oceniono 2 razy 2

  Jasne, że to podróbka jest! Pan Bóg jest firmą z górnej półki, jak jaki Adidas, a człowieka dzieła przy tym to najwyżej chińskie podróbki. Nie kazdy ich potrzebuje, ale zawsze są tacy, którym się przydaje.

 • evergreen111

  Oceniono 1 raz 1

  A co, panie Kupczak, jeśli ktoś nie wierzy w wasze bajeczki o bogu (tak bardzo miłosiernym, ze pozwolił na ukrzyżowanie własnego syna, żeby dać się ten sposób przebłagać)?

 • pablobodek

  Oceniono 4 razy 2

  Moim zdaniem tą podróbą są akurat cieleśni, tfu duchowni, taka czwarta płeć. Nie wiadomo jakie ma narządy, ukrywa się w sukni, nie rozmnaża się!
  Gwałci dzieci płci obojga.
  Poza tym - Chrystus rzekł: "Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie." - Ł. 23,9.
  Więc te łojce i święte łojce to herezja i sprzeniewierzenie się założycielowi Jezusowi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX