Tusk: Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie i wyższe kary dla pijanych kierowców

Odbieranie prawa jazdy na co najmniej trzy lata, kary od 5 tys. zł wzwyż oraz obowiązkowe alkomaty w każdym aucie - takie zmiany w prawie zaproponował premier Donald Tusk.
- Dobrze rozumiemy, że nie wyeliminujemy tego zjawiska z dnia na dzień. Bez mocniejszej egzekucji praw i zakazów, bez pewnych drastycznych zmian w przepisach prawa nie uzyskamy szybko efektu, o jaki nam chodzi - dodał Tusk.

Od 3 do 15 lat bez prawa jazdy

- Osoba, która po raz pierwszy zostanie przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu, obecnie traci prawo jazdy na czas od roku do 10 lat. Sądy zazwyczaj decydują się na ten niższy wymiar - powiedział premier. - Będziemy chcieli zmienić to na karę od 3 do 15 lat. Osoba, która zostałaby przyłapana po raz kolejny, musiałaby stracić prawo jazdy na co najmniej 5 lat. Ponadto kierowcy złapani po raz pierwszy musieliby zapłacić nawiązkę w wysokości od 5 tys. zł. Ci przyłapani po raz kolejny zapłaciliby co najmniej 10 tys. zł - podkreślił Tusk.

- Kolejną zmianą, którą chcemy wprowadzić, jest publiczne ogłoszenie wyroku, wraz z danymi skazanej osoby. Nie będzie też można wymigiwać się od kary, jeżdżąc bez prawa jazdy. Jazda bez uprawnień będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem. Ograniczone zostanie też korzystanie z możliwości warunkowego zawieszenia kary - dodał prezes Rady Ministrów.

Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie

Premier dodał też, że chce rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli ludzi, którzy wsiadają za kierownicę, będąc przekonani, że już wytrzeźwieli. - Nasza wyobraźnia nie wykracza poza te kilka godzin, więc aby ograniczyć to zjawisko, chcemy wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu. Oczywiście obowiązku korzystania nie będzie - podsumował Tusk.

Jak zapowiedział, zmiany w prawie planowane są na początek 2015 roku.Prezes Rady Ministrów zapewnił jednak, że zmiany związane z obowiązkiem posiadania alkomatu będą wprowadzane stopniowo, aby uniknąć m.in. problemów z liczbą urządzeń dostępnych na rynku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (1437)
Tusk: Obowiązkowe alkomaty w każdym aucie i wyższe kary dla pijanych kierowców
Zaloguj się
 • andrew_terenowy

  0

  Dużo szumu wokół tej sprawy, a przecież podobne rozwiązanie działa od lat. Tzw. Alcolock można znaleźć np. w autobusach komunikacji miejskiej. Osobna sprawa, czy ma to sens w prywatnych samochodach. Jeśli można - odsyłam do artykułu na ten temat - pojazdyspecjalne.com/alcolock-bat-na-pijanych-kierowcow/

 • ziggi34

  0

  Tusek przebadaj się głupomatem czy nie przekroczyłeś śmiertelnej dawki głupoty !

 • curious2003

  0

  nowa ksywa dla Tuska: ALKOMAT

 • paul_kemp

  0

  Donald i kolesie znowu wietrzą na nas interes. Czyżby przetarg na "jedynie słuszne" alkomaty i akurat wygra go jakiś Józef Bąk? Później Tuskówna kupi sobie jeszcze jedno duże mieszkanie za gotówkę.
  A jaki sens jest posiadać taki alkomat? Już widzę jak gość z 2 promilami grzecznie sprawdza sobie poziom alkoholu (bo przecież 2 promile to tak ledwo co czuć i musi sprawdzić), a później grzecznie wysiada i nigdzie nie jedzie hahahahaha.

 • Jerzy Kania

  0

  Dobra ustawa ale jest zbyt dużo osób ,których nie będzie musiało jej przestrzegać.Są to:POSŁOWIE,SENATOROWIE,prokuratorzy,sędziowie,cba,cbś,urżędnicy i ich rodziny,wszyscy którzy mają pieniądze i zajomości.Tylko modlitwa może nas chronić przed takimi ludżmi.

 • Jerzy Kania

  0

  Ustawa przeciw pijanym kierowcom świetna ale nie obejmuje tych co ją tworzą tzn.posłów,senatorów i ich rodzin.Immunitetem chronieni są prokuratorzy,sędziowie,policjanci,urzędnicy różnych szczebli i ci co mają znajomych w tych urzędach.Nawet można wybronić się miejscu gdzie badają krew przez podmianę ampułek.Jak się ochonić przed takimi ludzmi;modlić się aby ich nie spotkać na swej drodze,Wielu z tych wielkich to prawdziwe kanalie .Zwykły człowiek to dla nich śmieć.

 • Fil Stępniewski

  0

  Jak Tusk pije to niech posiada alkomat. Bo dla mnie to zbędny jakiś wydatek bo ja 20 lat nie miałem alkoholu w ustach

 • Grażyna Zieziula

  0

  To jest k...chory kraj,jakie alkomaty,jestem abstynentka i nie rozumiem dlaczego mam mieć dodatkowo w aucie zamontowane coś,co mi nie będzie nigdy potrzebne,nie mogąc sobie poradzić z % pijących kierowców, karzą resztę społeczeństwa,totalna dyskryminacja niepijących kierowców !!!!1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX