Bundestag dementuje pogłoski, że posiada dzieła sztuki z grabieży nazistów

Niemiecki Bundestag posiada własne zbiory sztuki liczące ok. 4 tys. dzieł. Tabloid "Bild" doniósł, że w wypadku dwóch z obrazów chodzi o sztukę zagrabioną przez nazistów. Parlament to jednak dementuje.
Tabloid "Bild" doniósł w dzisiejszym wydaniu, jakoby Bundestag posiadał dwa obrazy, które zostały zagrabione przez nazistów. Chodzi o olejny obraz Georga Waltenbergera z roku 1905 "Kanclerz Buelow przemawiający w Reichstagu" i kolorową litografię Lovisa Corintha z 1918 r. "Ulica w Królewcu".

Jak twierdzi "Bild", ten drugi obraz pochodzi z kolekcji monachijskiej rodziny Gurlitt, u której znaleziono zatajany przez powojenne dziesięciolecia zbiór ponad 1200 dzieł sztuki. Wciąż nie ustalono jeszcze, skąd dokładnie pochodzą te dzieła, i jaką drogą dostały się w ręce rodziny Gurlitt.

Spekulacje z jednej, ostrożność z drugiej strony

Rzecznik Bundestagu zdementował te informacje, wyjaśniając, że nigdy nie potwierdził dziennikarzowi "Bilda" Nikolausowi Harbuschowi, jakoby Bundestag posiadał dzieła z grabieży nazistów, ani nie wymieniano konkretnie żadnych obrazów. Od roku 2012 na zlecenie parlamentarnej rady ds. sztuki historyczka sztuki bada, czy w kolekcji niemieckiego parlamentu nie znajdują się dzieła sztuki zagrabione przez nazistów. Weryfikacja ma być zakończona do kwietnia 2014 r.

"Bild" twierdzi jednak, że w zbiorach Bundestagu znajduje się 108 dzieł sztuki o nieustalonym pochodzeniu czy z podejrzeniem, że pochodzą z grabieży nazistów. Oficjalnie administracja Bundestagu poinformowała tylko prasę, że ok. 700 dzieł sztuki w kolekcji Bundestagu powstało przed rokiem 1945, z czego 592 definitywnie powstało przed 1945 rokiem. Stąd wzięła się przypuszczalnie konkretna liczba 108 dzieł.

Czy będzie więcej restytucji?

Przed czterema laty Bundestag musiał oddać prawowitym, pierwotnym właścicielom obraz ukradziony przez nazistów "Bismarck z kapeluszem" Franza von Lenbacha. Dieter Graumann, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, domaga się upublicznienia listy "podejrzanych" dzieł.

- Jeżeli Bundestag zataja spis tych dzieł, utrudnia prasie dojście do prawdy, chroni grabieżców i krzywdzi spadkobierców, to od odpowiedzialnych za to osób domagam się więcej wrażliwości i wyczucia - powiedział w rozmowie z tabloidem.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (21)
Bundestag dementuje pogłoski, że posiada dzieła sztuki z grabieży nazistów
Zaloguj się
 • sebolargo

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko czekac kiedy przewodniczacy centralnej rady zydow (agentury mossadu w BRD) zacznie sie domagac tego aby uznac ze wszystkie dziela sztuki przed II wojna nalezaly do zydow i nalezy je oddac izraelowi Ciekawe kiedy zydokomuna odda to co zrabowala ?

 • proteusz33

  Oceniono 2 razy 2

  Za to Duma jest dumna z tego że posiada zagrabione polskie dzieła sztuki

 • ergosumek

  Oceniono 11 razy 11

  "Niemiecki Bundestag posiada własne zbiory sztuki liczące ok. 4 tys. dzieł. "

  Hohoho, to znani mecenasi sztuki!
  Niemcy mieli specjalne służby do "skupowania" dzieł w podbitych krajach, ceny umowne...argumentacja logiczna, idziesz do gazu, na cholerę ci obrazy?

 • tomasz62

  Oceniono 3 razy 3

  no na pewno nie wiszą ,poniewierają się po gabinetach II albo III kategorii albo w magazynach

 • andaraos

  Oceniono 6 razy 4

  „Wciąż nie ustalono jeszcze, skąd dokładnie pochodzą te dzieła, i jaką drogą dostały się w ręce rodziny Gurlitt”.
  Nie da się ustalić, bo właściciele prawdopodobnie opuścili ziemski padół przez komin któregoś z obozów koncentracyjnych, sfinansowanych przez banksterów żydowskich z Wall Street.

  „Dieter Graumann, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, domaga się…”.
  Któż inny, jak nie żydzi mogą się domagać. Inni mogą jedynie prosić i liczyć na wyrozumiałość.

  P.S.
  Myślałem, że Amerykanie i Anglosasi są bezpieczni, a tu proszę.., dobrali się do dupy Sasów. Pozostali więc Anglicy i Amerykanie.

 • saves

  Oceniono 4 razy 4

  Naziści wyginęli w 1945 roku jak mamuty.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 14

  Oczywiście Niemcy (żadni NAZIŚCI) zrabowali dzieła sztuki w czasie wojny, a teraz ich następcy chcą bezczelnie wmówić, że podbite państwa dawały im prezenty.

 • rks1945

  Oceniono 20 razy 10

  Naziści = Niemcy !!!

 • instrukcja1

  Oceniono 24 razy 16

  No tak, to nie my , tylko naziści. Wśród Niemców nigdy nie było nazistów. Nawet ten imbecyl Hitler był tylko oszczanym austriackim malarzyną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX