"Dlaczego TK miałby mieć wątpliwości w sprawie OFE?" - pyta Jan Krzysztof Bielecki

Były premier Jan Krzysztof Bielecki spokojnie czeka na decyzję TK w sprawie OFE. - Dlaczego trybunał miałby mieć wątpliwości? - pytał w TOK FM. Przekonywał, że zmiany przygotowane przez rząd są zgodne z konstytucją. Bielecki nie jest zachwycony decyzją prezydenta o skierowaniu ustawy o OFE do TK. - Pracowałem z Lechem Wałęsą i wiem, na czym polega teoria: jestem za, a nawet przeciw. Prezydent postanowił być dobrym ojcem narodu.
Decyzją prezydenta Komorowskiego ustawa o zmianach w systemie emerytalnym wejdzie w życie, ale przyjrzy jej się Trybunał Konstytucyjny. Były premier Jan Krzysztof Bielecki spokojnie czeka na decyzję trybunału. Bo jak przekonywał, wszystkie jego wątpliwości rozwiały ekspertyzy przygotowane na zlecenie rządu.

- Dlaczego Trybunał Konstytucyjny miałby w tej najistotniejszej kwestii mieć wątpliwości? Przecież ustawa wprowadzająca reformę systemu emerytalnego mówiła o przeniesieniu składki z ZUS do OFE. Mówienie, że dziś TK ma odkryć, iż de facto 14 lat temu dokonaliśmy prywatyzacji systemu emerytalnego, to rzeczywiście byłoby wielkie odkrycie - stwierdził w "Poranku Radia TOK FM".

Jak podkreślił, decyzja trybunału podważająca regulacje przygotowane przez rząd oznaczałaby zupełne wypaczenie sensu zmian emerytalnych w Polsce.

"Mam kłopot z salomonowymi wyrokami"

Jan Krzysztof Bielecki nie jest zachwycony decyzją Bronisława Komorowskiego. - Zawsze mam problem z takimi salomonowymi wyrokami - powiedział. Ale jak stwierdził, nie ośmieliłby się powiedzieć, że "to niepoważne zachowanie". - Tysiąc lat temu pracowałem z Lechem Wałęsą, kiedy były prezydentem, i wiem, na czym polega ta teoria: jestem za, a nawet przeciw. Może to nasza specyfika.

Zdaniem byłego premiera, a dziś szefa Rady Gospodarczej przy premierze, duży wpływ na decyzję Bronisława Komorowskiego miała "presja wywodząca się spoza parlamentu": - I postanowił być dobrym ojcem narodu.

Gość TOK FM skrytykował prezydenta, ale jednocześnie kilkakrotnie podkreślił, że relacje między Bronisławem Komorowskim i Donaldem Tuskiem układają się znakomicie.

Idzie nowe

Według Bieleckiego Polacy nie stracą na zmianach przepisów emerytalnych. Bo jak podkreślał, "ZUS jest jedną z lepiej zarządzanych instytucji w państwie polskim". Nowe przepisy nie zmiotą też ze sceny Otwartych Funduszy Emerytalnej. - Moim zdaniem mają zagwarantowane kilkanaście lat spokojnego funkcjonowania - ocenił gość TOK FM.

Ale dodał też, że czekają nas poważne zmiany na rynku funduszy. Bo OFE będą musiały działać inaczej. Do tej pory, m.in. dzięki inwestowaniu w obligacje, "OFE nigdy nie przegrywały". A teraz, jak mówił Jan Krzysztof Bielecki, będą musiały zarządzać funduszami, biorąc pod uwagę "prawdziwe ryzyko", jakie niesie ze sobą "działanie na rynku kapitałowym".

Więcej o:
Komentarze (17)
"Dlaczego TK miałby mieć wątpliwości w sprawie OFE?" - pyta Jan Krzysztof Bielecki
Zaloguj się
 • cyklista_ekonomista

  0

  Trybunał powinien zająć się kim innym. OFE kosztowało polskiego podatnika prawie 400 miliardów złotych!!! Kto za to odpowie?!

 • uzdek98

  Oceniono 1 raz 1

  kogo interesuje co mowi czlowiek bez honoru, twarzy i zasad ....

 • widz102

  Oceniono 1 raz 1

  A dlatego że obowiązujący art 31 krio nadal bezdyskusyjnie określa środki w ofe jako majątek prywatny małżeństw a nie publiczny. Baaa... Już dwa miliony Polaków sądowo podzieliło środki w ofe jako SWÓJ MAJĄTEK PRYWATNY. I nadal będą je tak dzielić , bo o 31 art. Krio panowie grabieżcy prywatnej własności Polaków.... zapomnieli podczas skoku na cudzą kasę..
  I ładnie tak kłamać, panie bielecki? I jakeś pan doradzał panu tuskowi, skoro przegapił dowód na swoje podeptanie konstytucji i aż tak gigantyczą kradzież? I zostawił go na oczach całego ograbionego bezprawnie społeczeństwa na miejscu kradzieży? Oj, trybunały zdaje się nie będą mieć większych z wami kłopotów... Wpadliście na gorącym.

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 0

  Ja jako EMERYT POLSKI dziękuję panu Bieleckiemu i PREMIEROWI za podwyżkę
  EMERYTURY .Popłakałem się z wdzięczności i wzruszenia za dobroć tych
  panów .
  Oni przyznali mi aż 20zł na miesiąc gdy ten biedny rząd głodem przymiera.
  Wreszcie zaszalejemy z moją starą za taką podwyżkę.
  Może na pampersy nawet wystarczy-ale luksus,ja cie kręcę.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 3 razy 1

  Perełka jak nazywała Go Hania bufetowa , wie co mówi bo to bystrzak który kontrakty ma po 3 miliony na rok, tyle co małe miasto powiatowe budżetu. Tak że wie jak buduje się biznes na ludzkiej krzywdzie-profesjonalista.
  Z poważaniem

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 3

  A co na to Kazio?
  No, ten od Marcinkiewiczów...

 • unamatita

  Oceniono 3 razy 1

  jakoś nie wierzę komuś kto kiedyś mówił, że "pierwszy milion trzeba ukraść"!
  Na POhybel nieudacznikom!
  u.

 • milorex10

  Oceniono 5 razy 1

  Solidaruchy za rządów Buzka, niczym komunistyczna partia PZPR bawiła się z beztroską w głupie reformy, których skutki odczuwamy do dziś. OFE od początku była patologią zarządzana, ale PO wiedząc o tym, tolerowała marnotrawstwo OFE przez 6 kolejnych lat. Gdy budżet zaczął się walić, postanowili "gwizdnąć" Polakom pieniądze uzbierane w OFE i zapewnić sobie dalsze dwa lata rządzenia. Tusk to polityczny tchórz i nieudacznik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX