Katolicyzm Polaków. Bartoś: "Ludzie na ogół nie wiedzą, co to niepokalane poczęcie. Myślą, że to dziewictwo Matki Boskiej..."

Ok. 80 proc. Polaków deklaruje wiarę w Boga - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Gazety Wyborczej". Dużo mniej ankietowanych wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa i istnienie diabła. - To zdroworozsądkowe podejście. Pytanie o wiarę w Boga jest pytaniem o deklarację, czy jest się wierzącym, czy nie, więc ludzie się deklarują jako wierzący - mówił w Radiu Zet prof. Tadeusz Bartoś.
Teolog w rozmowie z Moniką Olejnik odnosił się do sondażu "Gazety Wyborczej", wg którego większość Polaków deklaruje wiarę w Boga, ale wielu kwestionuje dogmaty wiary. Prof. Bartoś skomentował te badania, podając przykład: - Ludzie na ogół nie wiedzą, co to jest niepokalane poczęcie. Myślą, że dziewictwo Matki Boskiej, ale niestety nie. To są narodziny bez grzechu, bo mamy dwa dogmaty dotyczące Matki Boskiej - mówił. Jeden to ten o narodzinach Jezusa bez utraty dziewictwa, drugi - niepokalane poczęcie, czyli narodziny bez grzechu, ogłoszony dopiero w 1850 r.

To dlaczego Polacy deklarują się jako katolicy? - Są katolikami, bo nie są muzułmanami lub ateistami. Są dziećmi tej kultury i nie znają innej - uważa Bartoś. - W polskim pakiecie wychowania i wykształcenia jest katolicyzm, więc to jest rzecz naturalna i nikt z tych, którzy to deklarują, nie musi być wierzący i praktykujący - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (139)
Katolicyzm Polaków. Bartoś: "Ludzie na ogół nie wiedzą, co to niepokalane poczęcie. Myślą, że to dziewictwo Matki Boskiej..."
Zaloguj się
 • jusekp

  0

  @losiu4

  Zauważyłeś jak wiele osób "spauperyzowanych mentalnie" przejmuje zachowania "posłusznego pokojowego* p.s.a" z dominującą potrzebą służalczości dla jakiegoś nieokreślonego pana i władcy
  /przewodnika/.


  Bez zaspokojenia tej atawistycznej konieczności "merdania" i nadstawiania "łba", nie są w stanie funkcjonować.

  Przyjrzyj się przy okazji jego "mordzie", pardon - twarzy.
  Zbity kijem - czyż nie..?

  */w sensie: domowego/

 • losiu4

  Oceniono 2 razy 0

  zaprzaniec dał znowu głos. Biedny człowiek, który musi reagować na gwizdanie z czerskiej...

  Pozdrawiam

  Losiu

 • gr_ub_y

  Oceniono 2 razy -2

  A ten (Bartoś) swoje. Nawet w wigilię nie potrafi przestać jątrzyć i judzić. Jakie ma znaczenie te jego mądrości? No właśnie. Żadnego. Okropny człowiek.

 • anuszewskiz

  0

  Katolicyzm ludowy wymyślił prymas wyszynski bo nie było innych możliwości.jego durni nastepcy nie są w stsnie wymyślic nic innego gdy możliwości jest masa.

 • dzakarta

  Oceniono 2 razy 2

  Ja wiem ! To było zapłodnienie "in vitro" !

 • pumpernik

  Oceniono 2 razy 0

  A, wiecie Bartoś, że ja też zostałem poczęty bez grzechu.
  I gównno mnie obchodzi ględzenie o dogmatach, czyli rojeniach chorych psychicznie "książąt kościoła".

 • leslaw28

  Oceniono 7 razy -3

  Bartos wie, co ludzie mysla, NAWIEDZONY?????????????????czy tylko upity koszerna

 • leslaw28

  Oceniono 7 razy -5

  Zydzi nie asymiluja sie w zadnym kraju, wrecz przeciwnie zawsze tworza dzialajaca skutecznie i bezwzglednia mafie, podwazajaca istniejaca kulture, religie, administracje,tradycje itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX