Urzędniczka skazana za korupcję nie zostanie zwolniona. Bo jest w ciąży

Mimo prawomocnego wyroku za korupcję urzędniczka ratusza w Starachowicach nie może zostać zwolniona. Chodzi o sprawę Justyny Zapały (ostatnio zmieniła nazwisko), która 14 października otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Miało obowiązywać od 31 stycznia 2014 r. - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
We wrześniu urzędniczka została skazana prawomocnie na rok więzienia z zawieszeniem na trzy lata za pośredniczenie w przekazywaniu łapówek prezydentowi Starachowic Wojciechowi Bernatowiczowi. Jego skazano na 3,5 roku więzienia.

Ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że nie może nim być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za "umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe". Ale pani Justyna spodziewa się dziecka i chroni ją Kodeks pracy: "pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży".

- Sąd Rejonowy w Starachowicach uznał wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne. Urząd powoływał się na przepisy Ustawy o pracownikach samorządowych, sąd uznał jednak, że w tym przypadku pierwszeństwo mają przepisy Kodeksu pracy - informuje Marcin Chałoński, rzecznik sądu okręgowego.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (28)
Urzędniczka skazana za korupcję nie zostanie zwolniona. Bo jest w ciąży
Zaloguj się
 • rysio05

  0

  To od początku było ukartowane.Jest więcej osób w to zamieszane,a ciąża od początku do końca miała panią kryć.Należy ukarać pozostałe osoby w to zamieszane,a tą złośliwą skorumpowaną w ciąży babę należy natychmiast wyrzucić z pracy bez możliwości jakiegokolwiek zasiłku.Ma męża,który o wszystkim wiedział,więc niech to coś utrzymuje.

 • ale-only

  Oceniono 2 razy 2

  Błędna interpretacja sądu, gdyż w tym przypadku kodeks pracy nie ma pierwszeństwa w stosowaniu.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 1 raz 1

  Na agentow Gestapo, ktorzy wydali gen Grot-Roweckiego zostal wydany wyrok smierci.
  Byli nimi Ludwik Kalkstein i Bianka Kaczorowska. Zolniez AK ktory mial ja zastrzelic nie wykonal rozkazu bo byla w ciazy..
  Ech wy durnowate katolaki...

 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Ale cyrk.Ciekawe czy tacy durnie pracują we wszystkich urzędach czy tylko w Starachowicach. Ale to już nie pierwszy przypadek cyrku w Starachowicach. Za czasów SLD też się działo.

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  Art. 52.§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
  2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  § 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

  Art. 66.§ 1. Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.

  czy w urzędzie znają i potrafią stosować kodeks pracy, czy tam pracują fachowcy czy kumotrzy

 • plantin

  Oceniono 1 raz 1

  To kpina - to kobieta w ciąży przestaje być skorumpowana ?!
  A swoją drogą - ok. debilnie skonstruowany kodeks pracy stanowi tak jak stanowi - ale tej Pani można przecież umilić życie - kiedyś było coś takiego jak ostracyzm towarzyski. Takim osobom nie podaje się ręki, nie uśmiecha się do nich, nie konwersuje (a tym bardziej papla) z nimi etc.
  Ktoś powie, że to okrutne ? - ale inaczej będziemy dawać przyzwolenie na korupcję, łapownictwo etc.

 • ccc-bbb

  Oceniono 3 razy 1

  No proszę, jakaś nowa jakość? Kobitka skazana i można podać jej imię i nazwisko, na dodatek zaktualizowane? Jak lykorza skażą to pełnych danych brak w gazecie, tutaj wyjątek....

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 2 razy 0

  Czy w gazeta.pl mają jakiś wymóg dawania zdjęć pod każdym artykułem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX