Senyszyn: Bratkowska bardzo zaszkodziła idei liberalizacji ustawy antyaborcyjnej

- Kobieta musi mieć prawo wyboru, ale to nie jest droga walki - przynajmniej w naszym społeczeństwie - mówiła w TOK FM Joanna Senyszyn.
- Ta prowokacja bardzo mnie zmartwiła. Od wielu lat walczę o prawa kobiet do bezpiecznej aborcji, ale uważam, że bardzo zaszkodziła ona [Bratkowska - przyp. red.] tej idei liberalizacji ustawy antyaborcyjnej - mówiła posłanka.

Na pytanie, czy Bratkowska posunęła się w swojej za prowokacji za daleko, Senyszyn dodała, że chodzi o "sposób, w jaki ona to powiedziała". - Prawica ciągle mówi, że nie możemy się zgodzić na aborcję "na życzenie". Ja zawsze protestuję przeciwko temu określeniu, ponieważ mówię, że kobieta musi mieć prawo do aborcji. Jeżeli znajdzie się w okolicznościach, w których uzna, że musi dokonać aborcji, to nie jest aborcja na życzenie, ona sobie tego nie życzy. Kobieta życzyłaby sobie najprawdopodobniej nie zajść w niechcianą ciążę, a jeżeli już w niej jest, to kobiety w większości przecież chcą mieć dzieci, więc usuwa, jeżeli musi - podkreśliła.

"Jestem teraz w ciąży i zamierzam ją przerwać"

Senyszyn odniosła się w ten sposób do słów feministki Katarzyny Bratkowskiej. 16 grudnia w Polsat News na koniec rozmowy o planowanym zaostrzeniu kar za aborcję działaczka ta zapowiedziała, że jest w ciąży i niedługo ją usunie. W rozmowie z portalem NaTemat podała też datę - chce to zrobić w Wigilię, 24 grudnia.

- Jest to moja deklaracja polityczna - tłumaczyła później w rozmowie z Gazetą.pl Bratkowska. - O ciąży i jej przerwaniu powiedziałam w określonym kontekście - mówiła.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (31)
Senyszyn: Bratkowska bardzo zaszkodziła idei liberalizacji ustawy antyaborcyjnej
Zaloguj się
 • kol.3

  0

  Istnieje jakaś idea liberalizacji ustawy antyaborcyjnej? Coś jest robione w tym kierunku, osobliwie przez działaczy SLD, którzy podpisali konkordat?
  Pani Senyszyn jedyne co może zrobić to zamilknąć i się wstydzić.

 • kosko2

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Profesor , co też Pani wygaduje ?!
  tak Pani mówi jakby przebieg rozmowy Katarzyny Bratkowskiej z posłem Żalkiem nie był Pani znany. Jakby nie rozumiała Pani słów wypowiadanych przez KATARZYNĘ BRATKOWSKĄ. Jakby nie rozumiała Pani o co właściwie jej chodzi , jakby nie docierało do Pani całe to słuszne przesłanie by złagodzić prawo antyaborcyjne i by prawo do legalnego przerywania niechcianych ciąż miały te kobiety które tego chcą.
  Zaś Pani Profesor jest w sensie sprawczym znacznie bliżej prawa antyaborcyjnego niż KATARZYNA BRATKOWSKA i co ? Jaki skutek odniosły Pani działania ? Z całym szacunkiem – żaden.
  Musi zatem pojawić się ktoś bardziej wyrazisty. Dzięki Bogu ktoś taki się znalazł.
  A teraz do rzeczy:
  Bezsprzecznie, KATARZYNA BRATKOWSKA zwróciła uwagę na represyjność polskiego prawa w kwestii aborcji bo po programie Tomasza Lisa dowiedział się o tym nawet tzw. szary obywatel (między innymi i ja). Dodam tylko że w stu procentach trafia to w moje przekonania : ciało ciężarnej kobiety oraz rosnący w niej płód jest wyłączną jej jurysdykcją (najkrócej ujmując).
  Nawiązuje Pani do negatywnych komentarzy. Ale przy okazji tych wszystkich średniowiecznych inwektyw pojawiło się też sporo pozytywnych komentarzy, które otworzyły ludziom oczy.
  Mówi Pani że temat aborcyjny poruszały uprzednio też i inne kobiety a „KATARZYNA BRATKOWSKA nie była pierwsza”. Tak, ale bezsprzecznie ona jest najlepsza w tym co robi. W małym palcu ma bowiem etykę, filozofię, biologię a nie tylko tanie frazesy o zabijaniu. KATARZYNA BRATKOWSKA występuje w słusznej sprawie i w rozmowie na rzeczowe argumenty (a nie przekrzykiwania) obnaży każdego. Wyjdzie on na oszołoma i manipulanta jak ów poseł Żalek, czy ks. Oko w programie Tak czy nie. Poza tym pierwsza rzuciła na szalę swoją prywatność. Jednak w tym wszystkim najbardziej widać ubódł Panią wątek osobisty. Zamiast udzielić jej poparcia czepiła się Pani nieistotnych szczegółów. I Bratkowska się odcięła. Dziwi się Pani ?
  Apeluję do Pani politycznego rozsądku i zamiast rozmieniania na drobne i jako tzw.szary obywatel oczekiwałbym jednak udzielenia poparcia KATARZYNIE BRATKOWSKIEJ bo , jeszcze raz powtórzę – występuje ona w słusznej sprawie.

 • rabbinhood

  Oceniono 2 razy -2

  Może B. pójdzie dalej i zrobi to online aby każdy widział na żywo i przeżył szok?
  Może lepiej niech tego w ogóle nie robi.

 • dorik2

  Oceniono 9 razy 7

  Pani profesor! Cokolwiek powie czy zrobi Bratkowska, i tak nie ma szans na liberalizację ustawy antyaborcyjnej w Polsce. I tak będzie, dopóki wybory będą wygrywać przykościelne partie. A nawet jeśli kiedyś wyłoni się w Sejmie rozsądnie myśląca większość i odważy się tę ustawę zmienić, okopów Św. Trójcy będzie bronił Trybunał Konstytucyjny (który już raz, w 97 r., za kadencji Zolla, utrącił SLD-owską nowelizację, powołując się bezczelnie na konstytucję, w której nie ma ani słowa o "życiu poczętym"). Najpierw trzeba zmienić sędziów TK.

 • gdsta

  Oceniono 6 razy 4

  i znowu stara lewica w poprzek

  ech

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 1

  Ależ Joasiu, to co Kasieńka zrobiła, to nie była żadna prowokacja, jeno samokomprominacja pierwszej klasy!
  Z jej IQ zygoty, to nie dziwota.

 • braunal

  Oceniono 23 razy -3

  Kiedy człowiek odchodzi od Boga, staje się potworem.A co gorsza, nie zdaje sobie z tego sprawy.Mordują w imię jakiś chorych idei,jak Hitler czy Stalin.

 • tuchajbeju

  Oceniono 20 razy 4

  a co takiego zrobiła PaniSsenyszyn i jej koledzy z SLD. dwukrotnie mieli władzę i co ? gó...no zrobili tylko gadali ( zwłaszcza przed wyborami ) jacy są postępowi . Nie podoba mi się Polska, to nie jest mój kraj ale wierzę że się jeszcze zmieni. A sprawę należy stawiać twardo bo tylko twarde i otwarte przedstawianie własnego stanowiska daje szansę na zmianę obecnej zakłamanej atmosfery. Żadne kompromisy z katolicko narodową bandą nie są możliwe bo dla nich kompromis to jest tylko wtedy gdy mają wszystko czego chcą, Ich trzeba brać za mordę( tak jak robili to stalinisci ) bo katole nic innego nie rozumieją, grzeczność mają za slabość i skaczą na glowę.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 18 razy 4

  Niema niczego bardziej szkodliwego, jak kretyńska walka o najzupełniej słuszną sprawę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX