"Skąd taka kariera genderu w Polsce? Bo wielu sprowadza rolę kobiety do trzech K: Kinder, Kuche, Kirche"

"Jeszcze parę lat temu gender interesował kilka, kilkanaście młodych naukowców, którzy (-re) spotykali się na jednym seminarium. Dzisiaj okazuje się, że jest to wielkie zagrożenie, temat listu biskupów odczytywanego we wszystkich parafiach" - pisze na swoim blogu na Polityka.pl Daniel Passent.
Passent na swoim blogu komentuje awantury, jakie w ostatnich tygodniach wywołuje sprawa nauki o gender. Wraca też do propozycji zmian zgłoszonych przez Komisję Kodyfikacyjną działającą przy ministrze sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. zaostrzenia kar za aborcję oraz wprowadzenia pojęcia "dziecka poczętego".

"Być może na razie nie otwiera się frontalnie sporu o aborcję, ale jej przeciwnicy z prawej strony już się krzątają. Komisja Kodyfikacyjna składa się z 17 osób, w tym jednej (!) kobiety, która jest profesorem KUL. Pani Łętowska słusznie zauważa, że dyskurs publiczny w Polsce przesuwa się stopniowo ("kropelkowo") na prawo" - komentuje Passent. I podkreśla, że to, co w latach 90. było "kompromisem", dziś jest kwestionowane przez wspomnianą Komisję. "Jaki musi być skład tej komisji, jeśli projekt przyjęto jednogłośnie?" - pyta publicysta.

Przesuwamy się na prawo

Wśród przykładów na przechylenie Polski w prawo Passent wymienia spór wywołany przez Kościół nt. gender studies. Jak zauważa publicysta "Polityki", kilka lat temu był to temat tylko dla uczelni, dzisiaj - "okazuje się, że jest to wielkie zagrożenie, temat listu biskupów odczytywanego we wszystkich parafiach".

Dlaczego temat gender urósł do takiej rangi? "Po pierwsze, z braku równouprawnienia i sprowadzania przez wiele osób roli kobiety do trzech K - Kinder, Kuche, Kirche, i po drugie - z tego, że ofensywa przeciw gender pozwala odwrócić uwagę od pedofilii" - podkreśla Passent.

"Gdyby Kościół w Polsce z taką energią zwalczał pedofilię jak zwalcza gender, to Polska byłaby wolna od pedofilii, przynajmniej w Kościele" - puentuje publicysta.

Cały wpis na blogu Daniela Passenta.

Więcej o:
Komentarze (10)
"Skąd taka kariera genderu w Polsce? Bo wielu sprowadza rolę kobiety do trzech K: Kinder, Kuche, Kirche"
Zaloguj się
 • ricci15

  Oceniono 13 razy -7

  obrzezany komuch sie odezwal, w przerwie miedzy spozywianiem kawioru

 • laclos

  Oceniono 10 razy 2

  A ktoz to sprowadza role kobiet do tych trzech pojęć? Czy zostala tak potraktowana premier Suchocka? Czy jest tak postrzegana pani wicepremier Elzbieta Bieńkowska? Nie mowie juz o tej licznej gromadzie kobiet - politykow, dyrektorow, kierownikow, profesorow, buisness-women itd. Jesli ktoraś z kobiet chce pozostac z męzem i dziecmi w domu, niech sobie tam zostanie! To jej wybor! Dzis podmiotowość kobiet własnie sprowadza sie do tego, że MAJĄ WYBÓR!

 • reealistaa

  Oceniono 19 razy 9

  Niech ci czarni z kk zajmą się swoimi problemami i wypełniają polecenia Papieża Franciszka, a nie mieszają sie w sprawy Państwa laickiego. Zajmijcie się swoimi pedofilami - łaskawcy, a ludzi zostawcie w spokoju.. - pe....ły.

 • szmul.bender

  Oceniono 9 razy -3

  Idea genderowea (jest cos takiego ?) kompromitowana jest przez głupotę jej wyznawczyń, tak jak idee chrzescjaństwa są kompromitowane przez głupotę księży.

 • ergosumek

  Oceniono 10 razy 8

  Co to jest?
  Osiem komentarzy??
  Resztę już wycięliście?

 • jabbaryt

  Oceniono 36 razy -20

  Komuchy kiedyś mordowały burżujów za sam fakt że ci byli burżujami.
  Teraz morduje się nienarodzone dzieci za sam fakt istnienia i za to że przeszkadzają matkom w tzw samorealizacji.

 • chi_neng1

  Oceniono 30 razy 20

  Nic dodac, nic ujac.

  Zdecydowanie zgadzam sie z pana zdaniem, co do:

  * braku rownouprawnienia
  * roli kobiety jako matka, w kuchni, no i oczywscie teh "koscielnej"...
  * i "że ofensywa przeciw gender pozwala odwrócić uwagę od pedofilii" - ten instrument beda teraz stosowac do oporu...

  Uwazam, za skandaliczne, ze "Komisja Kodyfikacyjna składa się z 17 osób, w tym jednej (!) kobiety, która jest profesorem KUL"
  Jesli chodzi o te komisje. to jest jedyna komisja, ktora moim zdaniem, powinna skladac sie wlasnie z samych kobiet. Kto o tym decyduje, nie wiem...Ale tu wlasnie kobiety powinny zaczac swoja walke o te stolki i o swoje prawa do podejmowania decyzji w sprawie aborcji.
  Bratkowska powinna skierowac dyskusje na te tory, a potem na glowny temat jej programu, oczywiscie, bez szalenstwa sciagania tematu na wlasne zycie prywatne pod parasolem deklaracji politycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX