Hofman w radiu popełniał błędy historyczne. Poprawiać go musiał prof. Nałęcz: "Takiego kitu nie można wciskać"

Adam Hofman w Radiu ZET powiedział m.in., że powszechne ubezpieczenie zdrowotne wprowadzono w Polsce na początku XX w. Prof. Tomasz Nałęcz sprostował: - Ubezpieczeniami objęte było [wtedy - red.] 8-12 proc. społeczeństwa. Słuchają nas poważni ludzie, nie możemy takiego kitu wciskać. Riposta Hofmana? "Pan profesor ucieka w dygresję, żeby bronić obecnego rządu". Oczywiście...
- Nie, to jest ważne. To jest metoda PiS-owska: w jednym zdaniu prezes Kaczyński potrafi powiedzieć, że nigdy tak źle Rzeczpospolita nie stała, a potem z tej samej Rzeczpospolitej wyczarować bilion złotych - odpowiedział Hofmanowi Nałęcz.

Drugą wpadkę rzecznik PiS zaliczył w czasie dyskusji o Lechu Wałęsie, który zażądał wycofania ze sprzedaży książki "Człowiek z teczki" Sławomira Cenckiewicza. Prof. Nałęcz uznał żądanie b. prezydenta za zasadne. - To jest tak, jakby o Piłsudskim pisać tylko, że był agentem japońskim i austriackim, a nie było 1920 roku, jakby nie było odrodzenia Polski - stwierdził w Radiu ZET. Hofman odparł, że "różnica między Piłsudskim a Wałęsą jest duża, bo Wałęsa dąży do tego, żeby w ogóle nie mówić o agenturalnej przeszłości". - Cenzura, zdjęcie książki jest nieskuteczne. Ta książka znika, to jest niezła książka - krytykował Hofman. 

- Ja pana bardzo lubię, ale umówmy się, niech pan nie wraca do II Rzeczypospolitej - powiedział wtedy Tomasz Nałęcz i przypomniał, w jaki sposób Piłsudski radził sobie ze sprawą swoich akt szpiegowskich. - Wszystkie papiery komendy lwowskiej i krakowskiej zostały przez piłsudczyków wyczyszczone do ostatniego papierka. Wiemy o tym, bo ocalały austriackie archiwa. A generał Zaburski stracił życie najprawdopodobniej dlatego, że miał prywatną dokumentację tych kontaktów. Więc to, jak Piłsudski pozwalał o tym mówić, no na litość boską... - mówił Nałęcz.

"Pozytywnie mnie pan zaskoczył"

Za trzecim razem Nałęcz pochwalił Hofmana, który posłużył się sformułowaniem "jak Zagłoba obiecywał Niderlandy". - Pozytywnie mnie pan zaskoczył. Większość posłów przypisuje Zagłobie idiotyzm, że oferował szwedzkiemu królowi Inflanty, co byłoby krańcową zdradą, bo Inflanty były częścią Rzeczypospolitej. To były oczywiście Niderlandy, ale jest pan w mniejszości poselskiej - mówił profesor.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (187)
Hofman w radiu popełniał błędy historyczne. Poprawiać go musiał prof. Nałęcz: "Takiego kitu nie można wciskać"
Zaloguj się
 • wuem43

  0

  JAK SIĘ ŚWINI W TWARZ PLUJE TO MÓWI,ŻE DESZCZ PADA. Czego można się więcej spodziewać po wycieraczce prezesa.

 • irena5394

  Oceniono 1 raz 1

  dajmy im władzę a zmienią całą historię nie tylko Polski ale i świata

 • Paweł Trembecki

  Oceniono 3 razy 3

  Hofmanek to nie tylko ma małego PISiorka ale również jest tumanowaty.
  No, ale inaczej nie zostałby rzecznikiem PISu

 • politol59

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle PISiarnia kłamie oszukuje i fałszuje historię, Kłamstwo i oszustwo to naczelne hasła
  na PISich transparentach - PISiarni zdecydowane STOP!

 • simplex

  Oceniono 1 raz 1

  Inflanty z Niderlandami wielu pomyliło: www.medianet.pl/~ceurorev/numer35/10.htm

 • simplex

  0

  Niderlandy z Inflantami wielu pomyliło: www.medianet.pl/~ceurorev/numer35/10.htm

 • plantin

  Oceniono 2 razy 2

  Czego się czepiacie - młody, wykształcony członek PiS ! Dodajcie do tego Prezesa, Macierewicza, Kaczmarka, grono posłanek i macie spektrum reprezentantów części naszego społeczeństwa...

 • tak.ale

  0

  Z wypowiedzi Nałęcza wynika, że współpraca Wałęsy z SB to oczywista oczywistość, ale należy ją wstydliwie przemilczeć wobec ogromu jego zasług dla ludzkości?

 • si.vis.pacem.para.bellum

  Oceniono 3 razy 3

  To nie są błędy! Na litość boską! Błędy popełnia ktoś, kto czegoś nie wie. Jeśli ktoś coś wie a mówi nieprawdę to KŁAMIE. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Hofman to KŁAMCA. Kaczyński to patologiczny KŁAMCA. Nie było od 25 lat w Polsce żadnego ugrupowania sejmowego z taką ilością prawomocnie przegranych spraw o KŁAMSTWA. pis to partia KŁAMCÓW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX