Imigranci na Lampedusie ustawiani nadzy na placu i spryskiwani środkiem dezynfekcyjnym [WIDEO]

Napływ uchodźców z Afryki na włoską wyspę Lampedusę nie słabnie. Jak ukazują nagrania wideo wyemitowane przez włoską telewizję RAI2, ich gehenna nie kończy się jednak po przybyciu na ląd. Koczują w warunkach uwłaczających godności człowieka.
Filmy pochodzące z obozu, gdzie skoszarowani są uciekinierzy z Afryki, wywołały wstrząs także poza granicami Włoch. Włoska telewizja RAI 2 wyemitowała film wideo, nagrany z ukrycia w obozie, na którym widać, jak uchodźcy muszą nago ustawiać się na placu - pod gołym niebem, pomimo zimowych warunków pogodowych - i spryskiwani są środkiem dezynfekującym.Działania te wykonywane są ponoć ze względów higienicznych. Jak podaje dziennik "Corriere della Sera", skoszarowanych ludzi poddaje się temu zabiegowi, ponieważ mają świerzb. Takie zabiegi dezynfekcyjne przechodzą także kobiety.

Będzie śledztwo

W materiale nadanym przez telewizję RAI 2 jeden z uchodźców, który nie podaje swojej tożsamości, uskarża się, że ludzie w obozie są traktowani jak zwierzęta. Spędził on już w obozie 65 dni, a zasady postępowania azylowego nakazują, aby osoby występujące o azyl w ciągu 48 godzin ulokowane zostały w odpowiednim schronisku, o czym przypomina ONZ-etowska organizacja pomocy uchodźcom UNHCR.

Komisja Europejska jest oburzona informacjami o warunkach panujących na Lampedusie i grozi wdrożeniem kroków prawnych.

- Wszczęliśmy dochodzenie w sprawie straszliwego traktowania ludzi w obozie dla uchodźców - poinformowała komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem na Twitterze. KE nie będzie się wzdragać od wszczęcia postępowania pod zarzutem naruszenia ustaleń traktatowych, ostrzegała.

Rząd umywa ręce

Szef włoskiego rządu Enrico Letta obiecał szczegółowe zbadanie sprawy i ukaranie winnych osób. Z oburzeniem zareagował na materiał filmowy RAI.

Burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini odpowiedzialnością za sytuację w obozie przejściowym obarcza włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Warunki panujące w obozie porównała do warunków w obozach koncentracyjnych.

Sytuacja w beznadziejnie przepełnionym obozie na Lampedusie już kilkakrotnie była ostro krytykowana. Ciągły napływ uchodźców na wyspę wywołuje tam chaos, bo placówka nie jest przygotowana na przyjęcie takich mas ludzi. Częstokroć przebywa tam około tysiąca osób, pomimo że obóz jest przewidziany tylko dla 250.

Więcej o:
Komentarze (123)
Imigranci na Lampedusie ustawiani nadzy na placu i spryskiwani środkiem dezynfekcyjnym [WIDEO]
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 2 razy 2

  A przecież w tak prosty sposób można uniknąć tak nieludzkiego traktowania - WYSTARCZY SIEDZIEĆ NA CZARNEJ D... W AFRYCE, a nie pchać się do Europy gdzie sami rasiści i środki dezynfekujące. Aż się nasuwa cytat z klasyka "mama go woła - chodź do kąpieli - a on się boi że się wybieli"

 • wyciety

  Oceniono 3 razy 3

  Dla wielu to pierwszy kontakt ze sluzba zdrowia w zyciu.Islam cofnal rozwoj luszkosci do jaskini.

 • zfd3

  Oceniono 3 razy -3

  zasady działania takie jak obozie śmierci w Oświęcimu i nikt nie pisze o włoskich obozach śmierci

 • rympalek11

  Oceniono 1 raz -1

  Na Lampedusę przybywają nie Murzyni tylko Arabowie.

 • rympalek11

  Oceniono 2 razy 2

  Zimowe warunki na Lampedusie to 25°C. Tyle co u nas w samym środku lata.

 • kamillwawa

  Oceniono 5 razy 5

  Nie oszukujmy się - nikt ich tu nie chce i tyle na temat. Docierają na Lampedusę i najlepiej aby jeszcze tego samego dnia wracali do Afryki na koszt europejskiego podatnika. Jeden 737 na dobę rozwiąże sprawę - po pół roku wyspa znowu będzie włoska. Pamiętajmy jednak że większość emigrantów przybywa jednak do UE legalnie, pod płaszczykiem różnych studiów itp i to jest prawdziwe zagrożenie a nie medialnie nagłaśniana Lampedusa.

 • brajanu

  Oceniono 9 razy 7

  skandal. kaza ludziom sie myc. ludziom, ktorzy w swoim zyciu byc moze mydla i biezacej wody nie widzieli.

  rzeczywiscie skandal.

  byl juz chyba ten temat z komentarzami podobnymi do mojego. pewnie je usuneli, bo to takie malo europejskie kazac sie umyc nielegalnym imigrantom z afryki.

 • 1group

  Oceniono 7 razy 7

  Zdecydowanie powinni odsyłać,bez mycia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX