Davies: Jaruzelski to postać tragiczna. Wierzę, że chciał wybrać mniejsze zło

- Wojciech Jaruzelski to w pewnym sensie figura tragiczna. Był kluczowym człowiekiem tamtego systemu. Wierzę, że wprowadził stan wojenny w duchu mniejszego zła - mówi w RMF FM prof. Norman Davies. - Był częścią międzynarodowego systemu - podkreśla.
- Oczywiście, było przerażenie. Przez dłuższy czas nie było pewnych informacji. Nikt nie wiedział na przykład, czy czołgi na ulicy to pierwszy krok przed interwencją sowiecką. Były też obawy, że następują krwawe bitwy na ulicach. Całe szczęście, tak się nie stało - tak wspomina historyk Norman Davies wprowadzenie stanu wojennego.

"To było genialnie zorganizowane"

Prof. Davies pozytywnie ocenia natomiast skuteczność działań generała Jaruzelskiego. - Jeśli wojsko miało opanować duży kraj w ciągu kilku dni, to Jaruzelski zrobił to całkiem kompetentnie. W porównaniu z możliwymi okropnościami to było genialnie zorganizowane. Podkreślam, ja tego nie mówię moralnie, tylko technicznie - stwierdził.

Samego generała uważa za "postać tragiczną". - On był człowiekiem tego systemu, miał rolę nie tylko w Polsce. Ten system był międzynarodowy: centrala była w Moskwie, Moskwa miała swoich ludzi w każdym kraju bloku. On był kluczowym człowiekiem, lepiej niż inni wiedział, jaki jest dylemat. Ja wierzę, że on to zrobił w duchu najmniejszego zła - twierdzi historyk.

Więcej w RMF FM

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (573)
Davies: Jaruzelski to postać tragiczna. Wierzę, że chciał wybrać mniejsze zło
Zaloguj się
 • lukki69

  0

  okupant okupanta zrozumie..

 • fromhold_de_ludinghausen_wolff

  Oceniono 3 razy 1

  Mógł nadal pisać książki historyczne , a postanowił się zeszmacić. Historie upadków bywają zdumiewające

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  To oczywiste. To było konieczne. Do tej konieczności doprowadziły dziesięciolecia rządów komunistycznych i zagrożenie sowieckie, ale co z tego? Ci smarkacze, co robią mu kocią muzykę pod domem 13 grudnia i ipeenowscy "historycy", co twierdzą, że Sowiety nie miały zamiaru interweniować, to pajace. Poza Sowietami groziła zbrojna rebelia partyjno-endeckiego betonu. Ja byłem tego dnia wściekły na Jaruzela, ale szybko zrozumiałem, że uratował wtedy kraj. Organizacja, na tle ogólnego polskiego bałaganu i niemożności, była perfekcyjna a straty ludzkie, jak na taką operację, tak małe, jak to tylko mozliwe. .Nieporównywalne ani z zamachem majowym Piłsudskiego ani z zamachami stanu np. w Ameryce Łacińskiej w XX w. I tak Jaruzel wielokrotnie przepraszał i kajał się za to. Bywa, że więcej ludzi ginie na szosach wracając z weekendowego grilowania. To figura tragiczna - za ten czyn (ale też za Okragły Stół i zachowanie po 89 roku) należałby mu sie pomnik, ale nigdy go nie dostanie.

 • smurfmadrala

  Oceniono 2 razy 0

  Dziś wrogiem postępu i wolności są reakcyjne bandy IPN-u,
  sitwa zaplutych karłów reakcji na pasku faszystowskich mocodawców.

 • Oceniono 2 razy -2

  "Jeśli wojsko miało opanować duży kraj w ciągu kilku dni, to Jaruzelski zrobił to całkiem kompetentnie". Panie D., kazda armia (z wyjatkiem US) jest waleczna i skuteczna w konfrontacji z nieuzbrojonymi cywilami. Bo z uzbrojonymi radzi sobie opornie i mniej skutecznie. A walka z wlasnym narodem (uprzejmie zakladam, ze Jaruzelski jest Polakiem),
  to bandytyzm i zdrada.

 • lomas50

  Oceniono 5 razy -1

  Ten ambasador nadal boi sie ze go Jaruzelski moze wydalic z Polski stad wypisuje dytyramby na czesc tego smiecia . This ambasador still scared that Jaruzelski can deport him fromPoland .This is why he has so good opinion about this muther fucker and wright about him very good poetry .

 • smurfmadrala

  Oceniono 4 razy -2

  Wkrótce Davies pochwali porządek za Stalina i Bieruta,
  a co nie było porządku?

 • smurfmadrala

  Oceniono 4 razy -2

  Wkrótce Davies napisze kilka słów uznania dla porządku za Stalina,
  a co nie było porządku?

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 2 razy 0

  moskwa od cara miała, ma i będzie miec swoich agentów w polsce
  a ludzie i tak będą się najbardzie interesować jajami bęgowskiego
  dlaczego ????
  bo nikt ich nie kocha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX