15 cywilów zginęło w nalocie na konwój ślubny w Jemenie. Pomylono ich z Al-Kaidą

15 osób zginęło w nalocie w drodze na ślub w Jemenie, gdy samochody jadące na ślub został pomylone z konwojem Al-Kaidy - poinformowały dziś w nocy lokalne media. Według nieoficjalnych informacji cywile mogli zostać zaatakowani przez drona.
- Konwój ślubny został błędnie uznany za cel ataku. W wyniku uderzenia dziesięć osób zginęło na miejscu, a kolejnych pięciu rannych zmarło po przewiezieniu ich do szpitala - powiedział jeden z urzędników bezpieczeństwa. Jak dodał, w wyniku ataku rany odniosło jeszcze pięć osób.

Oficjalnie nie zidentyfikowano samolotu, który dokonał ataku w centralnej prowincji al-Bayda, jednak według źródeł lokalnych mediów był to dron.

Coraz więcej dronów wykorzystywanych podczas działań w Jemenie

Stany Zjednoczone zwiększyły częstotliwość ataków samolotów bezzałogowych w ramach kampanii przeciwko Al-Kaidzie na Półwyspie Arabskim (AQAP); ten odłam jest uważany przez Waszyngton za najbardziej aktywne skrzydło sieci bojowej ugrupowania.

Jemen, będący głównym bastionem AQAP, jest jednym z nielicznych krajów, w których USA prowadzi swoje działania, używając dronów.

Podczas działań wojskowych zginęły już dziesiątki cywilów

Stabilizacja kraju, który zmaga się z walkami południowych separatystów i północnych rebeliantów, jest dla USA priorytetem ze względu na obawy o zakłócenia na granicy czołowego producenta ropy naftowej, Arabii Saudyjskiej, oraz głównych szlaków żeglugowych.

W poniedziałek pociski wystrzelone z amerykańskiego samolotu bezzałogowego zabiły co najmniej trzy osoby podróżujące w samochodzie na wschodzie Jemenu.

W sierpniu organizacja Human Rights Watch ogłosiła w szczegółowym raporcie, że amerykańskie pociski zabiły w Jemenie dziesiątki cywilów. W praktyce informacje te nie są jednak oficjalnie komentowane przez rząd w Sanie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (28)
15 cywilów zginęło w nalocie na konwój ślubny w Jemenie. Pomylono ich z Al-Kaidą
Zaloguj się
 • baby1

  0

  Jak można oczekiwać po takich wyczynach, że to się kiedyś nie zemści?

 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Rodziny w Jemenie są duże... masowe morderstwo więc i plony będą spore.

 • micdep

  Oceniono 1 raz -1

  Co to byl za slub !!! mogli co najmniej kaczke tam zaprosic..

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie będą ginąć dopóki nie trafią w konwój z żydowskiego wesela.

 • googleon

  Oceniono 2 razy 0

  Oceniajmy ludzi i kraje po ich czynach nie po słowach.

 • udrekabezekstazy

  Oceniono 3 razy 3

  To nie jest żadna pomyłka, nikogo nie pomylono z żadnymi terrorystami. To jest pax americana wdrażany przez człowieka sterującego maszyną z uzbrojeniem, siedzącego z puszką coli tysiące kilometrów od miejsca ataku. Te 15 osób nikogo nie interesuje, nie trzeba będzie płacić żadnych odszkodowań, przeprowadzać żadnych dochodzeń. A przecież po raz kolejny zapobieżono potencjalnemu zagrożeniu dla naszego bezpieczeństwa. Lepiej dmuchać na zimne.

 • goran69

  Oceniono 2 razy 0

  panna młoda zapewne brała ślub nie z własnej woli a na to czołowa demokracja nie może pozwolić

 • pkotrebski

  Oceniono 6 razy 4

  Gdyby 'terrorysta' wysadził bombę pod ambasadą np Polski i potem ogłosił że błędnie wysadził Polską Ambasadę ale celował w Amerykańską ambasadę, ciekaw jestem czy prasa w tym kraju z takim zrozumieniem by o tym napisała? Nie mówiąc o tym że nie wiedziałem że stany oficjalnie toczą wojnę w Jemenie. Ciekaw jestem ile tych ciał teraz jest po 10 latach "wojny" z terroryzmem. Po Wietnamie szacuje się 2 miliony(McNamara napisał 3 miliony). Ile po tym "błędzie"?

 • anton_pl

  Oceniono 22 razy 18

  To standard - w Afganistanie zaatakowali dziesiątki wesel...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX