Prof. Balcerowicz: "Ustawę ws. OFE przepchano w brutalny sposób"

- To, że przepchano w taki brutalny sposób ustawę ws. OFE, winno być dla nas, obywateli, powodem, żeby się przeciwstawiać uchwalaniu złego prawa w bardzo zły sposób - powiedział w TVP1 prof. Leszek Balcerowicz.
Prof. Leszek Balcerowicz bardzo krytycznie ocenił w TVP1 sposób, w jaki uchwalono zmiany w systemie emerytalnym. - Skierowałem do prezydenta Bronisława Komorowskiego list wraz z analizą. Pokazuje ona wyraźnie, że jeśli tylko nie myśleć krótkowzrocznie i nie dać się oszukać skutkami fiskalnymi zagrabianych pieniędzy, to ta ustawa utrudni uzdrawianie finansów publicznych - stwierdził.

Zdaniem ekonomisty ustawa przenosząca środki z OFE do ZUS ma służyć tylko temu, aby "przed wyborami wydać część tych pieniędzy".

Będzie podpis prezydenta?

Wczoraj senatorowie zdecydowali, by nie wnosić poprawek do ustawy dot. zmian w systemie emerytalnym. Przewiduje ona, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Za ustawą bez poprawek głosowało 57 senatorów, 28 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej Senat większością głosów odrzucił wniosek opozycji dotyczący odrzucenia ustawy w całości.

Prezydent Komorowski najprawdopodobniej podpisze ustawę. - To nie oznacza, że jestem bezkrytycznym zwolennikiem rozwiązań proponowanych przez rząd. Mówiłem już o tym, oceniam to jako działanie prawdopodobnie konieczne, ale na pewno nie optymalne - z punktu widzenia budowy nowoczesnego systemu emerytalnego w Polsce, oceniam to jako krok wstecz, z punktu widzenia istniejących rozwiązań - podkreślił prezydent.

Więcej o:
Komentarze (27)
Prof. Balcerowicz: "Ustawę ws. OFE przepchano w brutalny sposób"
Zaloguj się
 • saralux

  Oceniono 1 raz 1

  I kto to mówi ? A kto pytał obywateli w kwestii OFE? Przepchnęły je sprzedawczyki i jednocześnie ZMUSIŁY do wstąpienia i płacenia prywatnym właścicielom miliony Polaków !

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Balcerowicz powinien odpowiedzieć za zniszczenie przemysłu.

 • mirek_999

  Oceniono 1 raz 1

  Jasne panie profesorze! Za to ustawa o OFE była wprowadzona bardzo łagodnie, poprzedzono ją referendum i wszystkim zainteresowanym dano swobodę wyboru: ZUS czy OFE. Szkoda tylko, że nie można było wybrać opłaty dla OFE, bo wtedy na pewno byłaby znacznie większa niż te marne 10%.

 • jozek46

  Oceniono 1 raz 1

  Tak przepychano ustawę o ofe jak Balcerowicz przepychał polecenia Sachsa.Za to powinien być podarowany Putinowi do wyrębu lasu na Syberii!

 • lokator

  Oceniono 3 razy 3

  --------------------

  Wybór Schetyny pozwalał by na określanie PO mianem partii demokratycznej. Tak się jednak nie stało. Młodym podpowiem, że pozory demokracji to i w PRLu Polska Zjednoczona Partia Robotnicza potrafiła zachować. Temu służyła lista FJN (Front Jedności Narodu), przy czym, jak u Tuska, prośba aby na listę FJN zaproponowaną przez władze partii głosować bez skreśleń. PO jest w przededniu osiągnięcia tego stanu nirvany jednomyślności. Od czasów PRLu dzieli PO już tylko fakt, że kandydata można zgłosić z sali.
  Ale i tak nie ma to żadnego znaczenia.

  Dla lubiących analizowanie temat do przemyśleń:
  1. Przyjmujemy założenie, że nie ma ludzi idealnych, a z tego wynika, że każdy może się pomylić (na tym etapie nie będziemy roztrząsać, że nie dotyczy to Tuska - jak mniemają jego najzagorzalsi zwolennicy)
  2. Przyjmujemy założenie, że celem każdego działania jest doskonałość. Paradoksalnie, a może i nie, celem zła też jest doskonałość - Stalin i Hitler są dobrym przykładem, oni bardzo się starali. W naszych analizach będziemy jednak zajmowali się czynieniem dobra.
  3. Kategorycznie oddzielamy intencje od efektów. Dobre zamiary nie są usprawiedliwieniem wyrządzonego zła. Odwrotnym przypadkiem, że ktoś chciał źle, a niechcąco wyszło dobrze zajmować się nie będziemy.

  Pora na końcowe zdanie, a raczej pytanie:
  Jeśli przywódca zlikwidował możliwość prowadzenia sporu między zwolennikami różnych koncepcji i oparł sukces prowadzonej przez siebie grupy wyłącznie o swoje dobre i złe strony osobowości, przyzwyczajeń, wiedzy, ale też niechęci - to jakie ma szanse na powodzenie swoich działań?
  Jakie ma szanse, aby uniknąć konsekwencji błędów, które niewątpliwie będzie popełniał, jeśli swoim współpracownikom nadał rangę podwładnych bez prawa zgłaszania zdania odrębnego, bo takich ze swoim zdaniem eliminuje nazywając NIELOJALNYMI?

  Problem Polski i Polaków polega na tym - przykład Hitlera jest tu na miejscu, że błędny kierunek - jeśli zostanie narzucony przez przywódcę - może być kontynuowany bardzo długo, właśnie ze względu na brak zabezpieczeń przed pomyłkami.
  Lojalność wobec wodza, a nie idei to podstawowa przyczyna upadku większości społeczeństw, które zboczyły z właściwej drogi w związku z błędami swojego wodza lub jego celową chęcią czynienia zła.
  Hitler chciał czynić zło - zszedł daleko z drogi do dobra. Powrót był dla Niemiec bardzo bolesny.
  Tusk CHCE dobrze, ale nie zabezpieczył Polski, swojego środowiska, a nawet siebie przed własnymi błędami - zwiększając przełożenie własnych błędów na błędy partii i kraju do 100 procent. Powrót z drogi chorych ambicji Tuska do normalności nie będzie łatwy...

 • mini-dater

  Oceniono 3 razy 3

  Przegranymi są podatnicy ty i ja!

  Balcerowicz, Tusk, Rostowski mają głęboko nasze emerytury! Oni o swoje nie muszą się martwić!!!

  Zauważcie, że strony nic nie mówią o przyszłych emeryturach ich relacji do wynagrodzenia średniej krajowej! Konflikt o KASĘ dotyczy obecnej i najbliższej przyszłości, a co z emeryturami obecnych 30 latków?????????????????

  Balcerowicz broni swojego honoru profesora i eksperta, co jest zrozumiałe, a rząd broni budżetu w 2014 r., w którym Rostowski założył wpływy z OFE (żeby nie było tak jak z wirtualnymi optymistycznymi miliardami z mandatów z fotoradarów)!

 • kotgrzeska

  Oceniono 10 razy 4

  dlaczego Balcerowicz z Buzkiem jeszcze nie siedzą za zniszczenie Polski ?
  Balcerowicz bierze łapówki od OFE, bo banki, właściciele OFE utrzymują jego i jego fundacje FOR

 • kaczusbb

  Oceniono 17 razy 9

  należy nazwać to po imieniu - rząd kradnie pieniądze otrzebne mu na kampanie wyborczą...

 • proteusz33

  Oceniono 11 razy -11

  Bal-ce-ro-wicz
  Mu-si odejść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX