Cimoszewicz: Komorowski podpisuje ustawy z powodów polityczno-finansowych, a nie konstytucyjnych

- Niech prezydent wreszcie tupnie nogą i pokaże, że poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za konstytucję. Komorowski jest stawiany pod ścianą i podpisuje te ustawy z powodów polityczno-finansowych, a nie konstytucyjnych - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Zet, odnosząc się do ustawy o OFE, którą ma podpisać prezydent.
Cimoszewicz ocenił, że prezydent powinien ustawę o OFE posłać do Trybunału Konstytucyjnego. - Pewnie tego nie zrobi. To jest nieprzyzwoite, bo to jest tworzenie takiej sytuacji, kiedy ten prezydent, który powinien być strażnikiem konstytucji, musi się kierować innymi racjami niż konstytucyjne - mówił Cimoszewicz, który przypomniał, że w ocenie wielu prawników i konstytucjonalistów ustawa o OFE jest niezgodna z Konstytucją RP. - Ale Komorowski pewnie to podpisze - stwierdził. Cimoszewicz dodał, że postępowanie rządu ograniczy również swobodę działania TK. - Trybunał będzie szantażowany tym, że jeśli uzna ją za niezgodną z konstytucją, to skutki mogą być katastrofalne dla funkcjonowania państwa - stwierdził.

Ubezwłasnowolnienie prezydenta? W dużym stopniu tak

- OFE już zostało wpisane do budżetu. Głosowanie nad budżetem odbędzie się jutro, a prezydent jeszcze nie podjął decyzji. To jest ubezwłasnowolnienie prezydenta - przypomniała Monika Olejnik. - W dużym stopniu tak - przyznał były premier. Wyjaśnił, że zagłosował przeciwko zmianom w OFE dlatego, że prace nad reformą emerytalną zapoczątkował jego rząd w 1997 r.

- To jest jedyny przykład w ostatnich 25 latach, poza projektem NATO i Unią Europejską, gdy jakaś reforma była zrobiona przez dwa tak różne rządy jak mój i Jerzego Buzka - przypomniał były premier, który ocenił, że choć reforma nie była bez wad, to zdecydowanie zwiększała bezpieczeństwo emerytalne obywateli Polski.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (59)
Cimoszewicz: Komorowski podpisuje ustawy z powodów polityczno-finansowych, a nie konstytucyjnych
Zaloguj się
 • biecza

  0

  W ustach Cimoszewicza brzmi to jak komplement. Zapomniał wół jak cielęciem był....

 • majek-1348

  0

  12.12.2013
  Kto pamięta który Rząd, w porozumieniu z którym Prezydentem, pozbawił obywateli prawa do własności łamiąc zapisy konstytucyjne.
  Który Rząd dokonał przymusowego zaboru samochodów nie przydatnych do eksploatacji ale stanowiące wartość symboliczną, pod groźbą rozbójniczych holendernie kar.
  Jak cieszyć się życiem mając ograniczone prawa do posiadania, jak żyć na kolanach przed zorganizowaną korupcyjna bandą, jakiego rozboju prawnego uczciwy obywatel może się jeszcze spodziewać jak w ustawie emerytalnej można doszukiwać się celu działania, to w ustawie o przymusowej likwidacji posiadanej rzeczy widać brak poszanowania dla wartości nadrzędnych . majek

 • proteusz33

  Oceniono 8 razy 6

  Komorowski podpisuje ustawy bo jest wtórnym analfabetą
  Gdyby próbował zrozumieć to by żadnej nie podpisał

 • jabbaryt

  Oceniono 6 razy -6

  Lobbysta. Im bardziej PO dołuje w sondażach tym moćniej odkrywa na nowo swoją lewicową tożsamość.

 • cwdj

  Oceniono 3 razy 1

  Wnuk bolszewika Szczynukowicza, który bezprawnie przejął nazwisko i herb rodu Komorowskich, ożenił się z kobietą też z bolszewickiej rodziny, która gnębiła polskich patriotów. I to ma być prezydent Polski. Tak beznadziejnego prezydenta Polska nigdy jeszcze nie miała

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  On te wszystkie ustawy podpisuje ze względu na reelekcję. Pewnie tak mu podpowiedzieli stękacze z jego otoczenia.

 • dragonia1

  Oceniono 13 razy -5

  A ustawa o OFE z 1999r jest zgodna z konstytucja?

 • aa_6

  Oceniono 10 razy -2

  Jak można taką bezczelną brednię propagandową zaserwować ludziom, że jakoby OFE zwiększyły bezpieczeństwo emerytów?! (sic!) I co za bezczelna insynuacja o tym, jak to prez. Komorowski mija się z konstytucją. W moim odbiorze pan Cimoszewicz wypowiada się w mediach coraz bardziej tendencyjnie, wręcz groteskowo.

 • wojtek2784

  Oceniono 7 razy -3

  A prezydent powinien podpisac ustawę o OFE . Cimoszewicz się ożywił , czy ktoś go ożywił ?
  To typek libertyńsko-lewicowy , czyli piąta noga stołu.
  Ten fundusz OFE sam się obsługuje i tych nygusów którzy przy tym pracują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX