Biernat: zbudujmy wielki staw przy Kasprowym. Dyrekcja TPN i ekolodzy protestują

Minister sportu Andrzej Biernat chce utworzenia w rejonie Kasprowego Wierchu sztucznego stawu o pojemności 1000 metrów sześciennych - pisze ?Gazeta Wyborcza?. Przeciwni pomysłowi są dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego i ekolodzy.
O swoim projekcie Biernat opowiedział na spotkaniu z branżą narciarską w ostatni weekend w Wierchomli. Zbiornik miałby powstać w rejonie Myślenickich Turni. Woda służyłaby do produkcji sztucznego śniegu. Szacunkowy koszt budowy takiego zbiornika to kilkaset tysięcy złotych.

- Uważam, że Kasprowy Wierch powinien być wykorzystywany narciarsko w większym stopniu niż obecnie. A do tego potrzebne jest sztuczne naśnieżanie - tłumaczył Biernat. Obiecał, że porozumie się w tej sprawie z nowym ministrem środowiska Maciejem Grabowskim. Zapowiedział też zmiany w przepisach dotyczących budowy infrastruktury narciarskiej, które jego zdaniem są "bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Unii".

- Jak naśnieżać przy wietrze o prędkości powyżej 15 m/s? A takie wiatry występują na Kasprowym przez prawie jedną trzecią roku. Ten śnieg zwieje pół kilometra dalej - komentuje pomysł ministra Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - Opowieści o stworzeniu tu stacji narciarskiej są oderwane od warunków przyrodniczych. Nasze góry są zbyt małe na takie ośrodki - dodaje. Przeciwni budowie są też ekolodzy. - Szum armatek śnieżnych będzie płoszył dziką zwierzynę. Tatry ze swą unikatową przyrodą to nasz skarb narodowy. Powinniśmy minimalizować ingerencję człowieka na tym terenie- mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Więcej o:
Komentarze (86)
Biernat: zbudujmy wielki staw przy Kasprowym. Dyrekcja TPN i ekolodzy protestują
Zaloguj się
 • Stanisław Masny

  0

  taki zbiornik powinien być większy ,i nie armatki tylko lance do śnieżenia . Świetny pomysł i dodatkowe koleje na świński .Udrożnić zarastającą trasę fis ,poszerzyć i doprowadzić wodę z potoku do systemu naśnieżania.

 • big_benek123

  Oceniono 1 raz 1

  Andrzej "Trybson" ( też lubi pokazać gąskom to i owo ) Biernat i jego Polska w budowie nie mogę się doczekać co dalej.

 • jozekzczikago

  Oceniono 2 razy 0

  najbardziej to oszołom tzw ekolog mnie śmieszy!!!! płoszenie zwierząt hehehehe, gdyby głąb znał realia, wiedział by, że w rzeczonym terenie owszem chodzą sobie kozy, ale mają głęboko w ......hakach, czy nad ich kozimi łbami jedzie kolejka, wyciąg czy leci śmigło, wiedział by również tuman, gdyby jakiekolwiek pojęcie miał, że największe stado łani w okolicach Zakopanego przesiaduje w Nosalu i za nic, ale to za nic mają sobie ryczące tam armatki!!!!! Wniosek jest prosty- z bezpośrednich obserwacji w terenie wynika, że armatki nie miałyby znaczącego wpływu na przyrodę, po pierwsze dlatego że armatki nie działają przecież przez trzy miesiące tylko trzy tygodnie!!! po drugie zwierzęta (przede wszystkim kozice i jelenie) w rejonie Kasprowego wykazują zachowania synantropijne, nabyte przede wszystkim latem, kiedy ruch jest kilkaset razy wyższy!!!!!! zatem okres dośnieżania nie miałby istotnego wpływu dla nich (kozice w takim okresie i tak schodzą na południowe stoki gdzie nie ma śniegu a jelenie do lasu)!!!! Z panem Skawińskim się nie zgadzam ale to inny poziom rozmowy, natomiast pan Ślusarczyk wykazuje się skrajnym brakiem wiedzy o terenie i kompletną indolencją, którą pokazał już np. na etapie modernizacji kolejki na KW!!!!!!!!!

 • klan_fan

  0

  A ziemia i kamulce z tego gigantycznego wykopu pójdzie na "zakopiankę". Ile się zaoszczędzi i zyska jednocześnie;)

 • topiramax

  0

  Zyska pan większe poparcie jak pan zaproponuje nowy, kolejny, największy na świecie...pomnik Chrystusa.

 • trel_mel

  0

  Urbanistyczne poprawki dyrektora: www.youtube.com/watch?v=tVG0FYQ7Q8Q - najlepszy komentarz do pomysłu pana Biernata...

 • pogodny100

  Oceniono 1 raz -1

  Moze mu sie uda kaczora utopic.

 • leon_witold

  Oceniono 1 raz 1

  jeszcze nie wytrzeźwiał?????????

 • voiceinthedesert1

  0

  Ciekawe ile łapówki trzeba by dać Ministerstwu Turystyki, żeby zbudować sobie wylęgarnię ryb na Morskim Oku? Woda tam przecież czystsza niż, powiedzmy, w Bałtyku.Ktoś musi mieć interes w takim stawie! Drugi godny uwagi pomysł to hodowla mors na Helu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX