Sikorski: Domaganie się ustąpienia Janukowycza to błąd

- Domaganie się ustąpienia prezydenta Ukrainy to błąd polityczny - stwierdził Radosław Sikorski na antenie TVN24. To prezydent może zdecydować np. o powołaniu rządu koalicyjnego czy też o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej - dodał.
- Ukraińcy ewidentnie mówią, że chcą europejskiego modelu państwa, kraju sukcesu gospodarczego, że domagają się reform - powiedział szef polskiego MSZ. Zaznaczył jednak, że "obie strony muszą zmniejszyć oczekiwania i zacząć rozmawiać o tym, jak wyjść z tego klinczu". - Wzywamy obie strony do umiaru, do powstrzymania się od użycia przemocy i do rozpoczęcia rozmów - powiedział w programie "Fakty po Faktach".

Komentując dzisiejsze wydarzenia w Kijowie, Sikorski stwierdził, że obalenie pomnika Lenina może stać się "symboliczną desowietyzacją Ukrainy". - Ale takie momenty euforii czasami mogą być drogo opłacone późniejszymi wydarzeniami - ostrzegł polityk.

"Kliczko przypomina młodego Wałęsę"

Poproszony o ocenę bardzo aktywnego podczas protestów w Kijowie Witalija Kliczki odparł, że "widać u niego pewne podobieństwo z młodym Lechem Wałęsą". - To osoba politycznie jeszcze nie do końca uformowana. Ale bardzo charyzmatyczna - powiedział. - Ale są też inni, jak Jaceniuk, Poroszenko. Są ludzie, co do których można domniemywać, że będą w stanie przeprowadzić reformy - dodał.

A reformy zdaniem Sikorskiego są na Ukrainie absolutnie niezbędne. To od ich rozpoczęcia zależna jest pomoc Zachodu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (166)
Sikorski: Domaganie się ustąpienia Janukowycza to błąd
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Najlepszym kumplem pana Radosława S. jest niejaki twitter, najlepszym doradcą niejaka Ania Applebaum. Z tych Applebaumów- oczywiście.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 1 raz 1

  Oksfordczyk, jak Ci żal pomnika Lenina, to wstaw go sobie do ogródka dorób mu peisy i módl się do niego.
  Z poważaniem

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 3 razy 1

  Do demonstracji dołączyły się też kobiety z Femenu (te co ścinały krzyż upamiętniający ofiary głodu) - publicznie oddają mocz na zdjęcia Janukowycza (piersi jak zwykle odsłonięte.

  No i przybył Piotr Werzilow, mąż Tolokonikowej z Pussy Riot (były uczestnik antyputinowskiej orgii w muzeum).

  Dziwna mieszanka, banderowcy, Pussy Riot, bokser, Jarosław Kaczyński, Femen, Paweł Kowal, itd ...

 • emzaprawa

  Oceniono 1 raz 1

  Tu już w zasadzie nie ma czego komentować, nasza polityka wobec Ukrainy jest kompletnie niespójna, w dodatku prowadzona za pośrednictwem Twittera. Znalezienie kompetentnego ministra w tym bezrządzie, zaczyna graniczyć z cudem.

 • no_to_ciach

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywiście że to błąd !! Sikorski robi w majtki że Polacy mogą POprosic o ustąpienie Tusku, Komorowskiego i reszty ferajny ;) To by był nienezpieczny precedens !!

 • johanek4e

  Oceniono 1 raz 1

  Obecne "wybryki Kliczki" są na rękę Rosji bo osłabiają państwo ukraińskie ? Jest takie ryzyko,ale o nim nie powinien mówić polski MSZ - to dowód nieprzygotowania i braku bieżącej oceny i wręcz strachu przed takimi zmianami.Jakieś "interesa" zagrożone ? A może w polskim interesie jest słaba Ukraina ? Nie za dużo cynizmu politycznego na raz ?

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe czy jakby radykalni PiSowcy i Młodzież Wszechpolska izolowała i szturmowała budynki rządowe domagając się oddania im władzy, to by Pan Minister nawoływał "obie strony do umiaru".

 • realistas

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej późno niż wcale. Jak na ministra spraw zagranicznych ma refleks szachisty. Janukowycz został wybrany w demokratycznych wyborach i jego przeciwnicy powinni obalić go podczas następnych wyborów. Nie ma co popierać tej nacjonalistycznej hołoty.

 • aron2004

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Ukraina wejdzie do UE to Przemyśl, Sanok, Lubaczów itp. będą praktycznie ukraińskie bo przeciez jak nie będzie granicy to Ukraińcy będą tam przyjeżdżać i stawiać pomniki Bandery i tryzuby. Dlatego Tiahnybok jest za UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX