Balcerowicz: "Wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z oszczędności mamy wielu rońdów"

"Czołowy ekspert komisji Macierewicza Jacek Rońda został słusznie potępiony przez swoje środowisko za twierdzenia bez pokrycia. A wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z ich oszczędności emerytalnych mamy wielu rońdów" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Leszek Balcerowicz.
Prof. Balcerowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wraca do reformy OFE. Ekonomista krytykuje rząd m.in. za - jego zdaniem - brak poszanowania konstytucji. "W Polsce mamy konstytucyjny nihilizm, tzn. politycy forsują ustawy, które przez część prawników uważane są za sprzeczne z konstytucją. I co przy okazji ich forsowania słyszymy? "To niech się Trybunał Konstytucyjny nimi zajmie". Takiej pogardy dla konstytucji nie ma w żadnym kraju zachodnim" - mówi Balcerowicz.

Rońdów jest dużo

Według prof. Balcerowicza dużo osób wypowiadających się z perspektywy ekspertów w kwestii OFE nie powinno tego robić. I takimi osobami powinny się zająć uczelnie, na których pracują. "Czołowy ekspert komisji Antoniego Macierewicza Jacek Rońda został słusznie, choć zbyt późno, potępiony przez swoje środowisko z AGH za twierdzenia bez pokrycia w argumentach i dowodach. A wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z ich oszczędności emerytalnych mamy wielu rońdów" - podkreśla Balcerowicz.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, którym Sejm zajmie się w tym miesiącu, przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje skarbu państwa. W nie, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez skarb państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Przez dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Zgodnie z projektem spadną opłaty pobierane przez OFE i ZUS. Do 31 lipca 2014 r. zakazane będą reklamy zawierające informacje o OFE. Projekt zakłada też zmiany dotyczące Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które mają zachęcić do oszczędzania w tym systemie.

Cały wywiad z prof. Balcerowiczem w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (24)
Balcerowicz: "Wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z oszczędności mamy wielu rońdów"
Zaloguj się
 • mietty1941

  0

  Panie Profesorze, był czas wysokiej koniunktóry, który pozwolił na wykorzystanie nadwyżki budżetowej i w tedy można było część pieniędzy skierować do Funduszy. Kolejne lata okazały się gorsze dla budżetu i w tedy należało zrobić korektę. Niestety nikt o tym nie pomyślał a dług publiczny rósł. Ktos musiał zatrzymac ten proces. Dlaczego Pan nie chce tego zrozumieć?

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  bezczelna świnia i nic więcej

 • iremus

  Oceniono 4 razy 2

  Balcerowicz: "Wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z oszczędności mamy wielu rońdów"
  __________________________________________________________________
  Ciekawe ile udziałów w firmach zawiadujących OFE ma autor złotej myśli? Chyba zapomniał dzięki komu z blisko 40 milionowego społeczeństwa gołodupców wyłoniła się grupa multimiliarderów. Oczywiście przez przypadek, gdy on piastował tekę ministra finansów.

 • aby

  Oceniono 3 razy 3

  Sekciarz zarzucił ignorancję wszystkim, którzy się z nim nie zgadzają i obłożył ich anatemą. Ciekaw jestem jak zareagują - do tej pory nikt nie rzucił mu otwarcie wyzwania. Nawet Jacek Rostowski polemizował z nim z przyklęku (choć tylko na jednym kolanie).
  Dlatego wielkie uznanie dla premiera Tuska, że odważył się de facto wymówić posłuszeństwo wobec Największego Autorytetu III RP. Dobrze rokuje także atak Balcerowicza w wywiadzie dla Rzeczpospolitej na nowego ministra finansów, o którym można było sądzić, że to jego człowiek, który objął to stanowisko po Rostowskim by ocalić OFE.
  O merytorycznej wadze jego wywodów wystarczy powiedzieć, że Prof. Balcerowicz NIGDY nie podjął dyskusji z kluczowym i zrozumiałym dla każdego argumentem krytyków projektu OFE (w tej dyskusji przytacza go post podpisany inspektor_zgroza). Jego argumentacja jest spójna tylko w tym sensie w jakim spójna jest każda utopijna, hermetyczna doktryna, oderwana od rzeczywistości. Ponadto jest niepodważalna, jeżeli jej głosiciel nie wychodzi poza zaklęty krąg wątpliwych dogmatów, które recytuje jak automat. Fiat utopia, pereat mundus.
  -----------------

 • praw-dzic

  Oceniono 3 razy 1

  na stare lata Balcerowicz tęskni za socjalistyną gospodarką

 • sstepniewski

  Oceniono 12 razy 8

  Kiedys uwazalem p. Balcerowicza za madrego ekonomiste - po ostatnich telewizyjnych wypowiedziach , mam dziwne wrazenie , ze jego rowniez dopadl symbol Rondy - cel uswieca srodki...

 • plorg

  Oceniono 15 razy 3

  "Wśród ekspertów popierających wywłaszczenie ludzi z oszczędności mamy wielu rońdów"

  Ja bym powiedział wielu balcerowiczów.

 • edskedsk

  Oceniono 20 razy 10

  Pan Balcerowicz wprowadzając swoją reformę już raz pozbawił mnie oszczędności życia. Niech więc tym razem zadba o swoje interesy gdzie indziej.

 • pictus57

  Oceniono 18 razy 6

  p.Balcerowicz przestań pan pierniczyć dyrdymały,moja koleżanka właśnie dostała pierwszą wypłatę emerytury z OFE po 13-tu latach oszczędzania: 54 zł,a zarabiała powyżej średniej krajowej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX