Twórcy filmu "Smoleńsk" walczą o państwową dotację z PISF. Chodzi o 5,5 mln zł

Twórcy filmu o katastrofie złożyli wniosek o państwową dotację. W obrazie nie będzie sceny zamachu - informuje "Rzeczpospolita". - Ubiega się o 5 477 500 zł, przy deklarowanym budżecie filmu 10 955 000 zł - przyznaje w rozmowie z "Rz" rzecznik PISF Rafał Jankowski. To maksymalna możliwa kwota w przypadku fabuły, która nie jest debiutem.
Film miał być sfinansowany bez wsparcia państwa. Sam reżyser filmu, Antoni Krauze, mówił, że pozyskanie dotacji będzie niemożliwe ze względu na kontrowersje, jakie od samego początku wzbudzała ta produkcja. Budżet filmu się jednak nie domknął i twórcy musieli się zwrócić o państwową pomoc.

- To będzie test, jak traktowany jest temat katastrofy w Smoleńsku - mówi Krauze w rozmowie z "Rz". - Mamy inwestorów, ale nie zebraliśmy jeszcze wystarczających środków - wyjaśnia producent Maciej Pawlicki. Z informacji dziennika wynika, że Fundacja Smoleńsk 2010, powołana do wsparcia produkcji, zebrała na ten cel około 500 tys. zł. Resztę środków mieli dorzucić koproducenci.

Decyzja ws. dotacji

Od czego zależy, czy film dostanie dotację? Najpierw wniosek musi przejść kwalifikację formalną. Później zajmie się nim komisja ekspercka Instytutu. W zeszłym roku o dofinansowanie rywalizowało 36 filmów fabularnych, dwa lata temu - 58. Do podziału będzie 20 mln zł. Szanse na uzyskanie pełnego finansowania ma niewiele produkcji.

Dziennik przypomina, że 6 mln zł otrzymały "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy. Taką sumę dostał też Jan Komasa na "Miasto '44" o powstaniu warszawskim. Najwięcej w historii (9 mln zł) uzyskał Jerzy Hoffman na ganiony przez krytyków obraz "1920. Bitwa Warszawska". Robert Gliński, który zasiada w jednej z komisji eksperckich, zapewnia, że o ocenie filmu decydują jedynie względy merytoryczne i jego scenariusz. - Ideologia nie ma tu nic do rzeczy - przekonuje.

Cały artykuł w "Rzeczpospolitej" >>>

Więcej o:
Komentarze (251)
Twórcy filmu "Smoleńsk" walczą o państwową dotację z PISF. Chodzi o 5,5 mln zł
Zaloguj się
 • 3.praktyk

  0

  www.fakt.pl/Akta-smolenskie-Szefie-prezydent-doprowadzi-do-tragedii-,artykuly,188522,1.html

 • india.wr

  0

  Film robiony jest na polityczne zamówienie, ja nie wyrażam zgody na dotacje z pieniędzy publicznych.

  Nie nakręcono jeszcze filmów o wielkich polskich zwycięstwach (Kircholm, Chocim, Monte Cassino, Kłuszyn, zajęcie Moskwy, Hołd Moskiewski, o zwycięzcach wielu kampanii przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom a ma się kręcić kolejny film o klęsce na własne życzenie (bałagan, nie trzymanie procedur itd., itd.)
  Głupi, uwielbiający samobiczowanie naród

 • busiekptok

  0

  Protestuję ani grosza z państwowej kasy. Dzieci nie dożywione, służbie zdrowia brak pieniędzy, emeryci nie mają na leki, a oszołomy pragną smoleńskich igrzysk, to niech zrobią zrzutkę bo mają z czego.

 • skwierz55

  0

  Może się należy, ja potrzebuję 1500 na ten miesiąc / dam swoją pracę /.

 • skwierz55

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem może się należy, ja potrzebuję tylko 1500 /dam swoją pracę/ na najbliższy miesiąc.

 • 123jna

  Oceniono 2 razy 2

  Nawiedzony Krauze niech sie zwroci o pomoc do SKOKow pisowych i do samego jaroslawa Kaczynskiego, wyprowadza pieniadze z kasy - moze ich czesc przekazac na tem pomiot filmowy. Agitka quasi ubecka, dla pisowych ubekow.

 • bog43

  Oceniono 3 razy 3

  Państwo Polskie ma dołożyć do filmu , który ma " dołożyć " Państwu Polskiemu ?
  Tego by nawet Sławomir Mrożek nie wymyślił !!!! Ręce precz od podatników !

 • apas13

  Oceniono 3 razy 3

  Biedne babcie mocherowe juz finasowo nie wyrabiają: utrzymać Rydzyka z radiem i odwiertami geotermalnymi (dobrze, że stoczni nadal ratować nie chce), utrzymać TV Trwam, zlozyć się lokalnemu biskupowi na niepsujace auto za 140 tysi i ze dwa nowe kościoly w diecezji, kupić wszystki niezłomne i jedynie prawdziwe gazetki i tygodniki, na adwokatów amerykanskich dla chłopaków Macierewicza i jeszcze film sfinanoswać... A emerytura tylko jedna...

 • mietty1941

  Oceniono 4 razy 4

  Film o tragedii smoleńskiej już się ukazał. Jest nim " Śmierć Prezydenta", który ukazał się na kanale Nationał geographic. Film przedstawia obiektywnie wiele zaniedbań w przygotowaniu lotu i jego realizacji. Polecam. Każdy nowy scenariusz nie wniesie niczego nowego a może tylko podnieść poprzeczkę podziału Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX