Bieńkowska: Nie stracimy unijnych pieniędzy. Daję za to głowę i obie ręce

- Ja pani mówię, że nie stracimy pieniędzy. Daję za to głowę, głowy moich zastępców i obie ręce - powiedziała Elżbieta Bieńkowska w Radiu ZET. Nowa wicepremier ostro odpowiadała na krytykę ze strony opozycji, której zarzucała brak wiedzy i niekompetencję. Bieńkowska odpowiedziała na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w poniedziałek powiedział, że nowa wicepremier ?przyszła na gotowe?.
- Tak można by mówić, gdybym była ministrem pół roku i nic nie pokazała, ale jestem sześć lat. Jeśli komuś się wydaje, że to jest łatwe zakończyć jeden budżet i zrobić tyle w drugim, to... mam trudności z chwaleniem się, więc nie będę o tym mówić, ale to nie jest prawda - stwierdziła wicepremier.

"Każda liczba była nieprawdziwa"

Przypomniała poniedziałkową konferencję PiS, w czasie której jej resort za pomocą Twittera błyskawicznie wytykał opozycji nieprawdziwe informacje. - Każda dana, każda liczba była nieprawdziwa - stwierdziła Elżbieta Bieńkowska.

Monika Olejnik podała przykład kolei, gdzie Ministerstwu Rozwoju Regionalnego zarzuca się wykorzystanie 15 procent środków. - To nieprawda. Mamy teraz ponad 60, a na koniec roku będziemy mieli 70 procent kontraktacji. To znaczy, że te projekty będą zakończone do 2015 roku - odpowiedziała Bieńkowska. Zarzuciła opozycji, że "nie wie, jak to chodzi". - To nie jest takie trudne, tego się trzeba tylko nauczyć - stwierdziła.

"W nowym budżecie pieniądze będą przepadać"

Polska zajmuje obecnie 7. miejsce w rankingu wykorzystania środków unijnych. - Na pierwszych miejscach są takie kraje, jak Litwa, Łotwa, Estonia. One mają mniej więcej po miliardzie euro, czyli już je dawno wydały, zjadły i koniec. My mamy projekty, które sięgają kilku miliardów - przypomniała Bieńkowska. - Byłam szczęśliwa, kiedy byliśmy na 15. miejscu w stawce - stwierdziła.

Przypomniała, że w nowej perspektywie budżetowej nie będzie dało się "wycinać" zagrożonych projektów i finansować innych. - To będzie trudny budżet, bo pieniądze będą przepadać - stwierdziła.

Więcej w Radiu ZETChcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>