230 hrywien za godzinę bójki na Majdanie? Manifestanci ostrzegają przed prowokacjami

- Za godzinę bójki na kijowskim Majdanie w najbliższy piątek można dostać 230 hrywien - twierdzi Wiktor Andrusiw, koordynator wolontariuszy ze służby porządkowej działającej wśród manifestantów. To już kolejne oskarżenie o organizowanie prowokacji przez stronę prorządową.
Wiktor Anrusiw, koordynujący działaniami służby porządkowej na kijowskim Majdanie, twierdzi, że był świadkiem organizowania prowokacji, jakie mają mieć miejsce dziś i jutro. Według niego dziś zbierano ludzi, którzy między 9 a 13 mają chodzić po placu Niepodległości i gromadzić kontakty do protestujących. Mają za to dostać 130 hrywien za godzinę - podaje serwis Pravda.ua.

Inna grupa organizowana jest na jutro, żeby po godzinie 17 wywoływać zamieszki i bójki na Majdanie. Ma to być - według Andrusiwa - 2 tys. osób, które dostaną za udział w akcji 230 hrywien.

Prowokacje na Majdanie

Słowo "prowokacja" pojawia się w relacjach z "euromajdanu", jak nazywane są na Ukrainie antyrządowe protesty, bardzo często. Tak określono m.in. marsz 50 osób z tęczowymi i unijnymi flagami. Jak ujawnił serwis Gazeta.ua, w marszu wzięli udział bezdomni. - Niektórzy mieli bardzo brudne ubrania, część była pijana - relacjonują cytowani przez dziennikarza uczestnicy proeuropejskiej manifestacji. Za udział w marszu bezdomni mieli otrzymać 100 hrywien i butelkę wódki.

O prowokacji mówiło się też w ukraińskich mediach przy okazji nacjonalistycznego marszu we Lwowie, na którym padały hasła rasistowskie i jednoznacznie nawiązujące do ideologii nazistowskiej. Jednocześnie manifestanci wykrzykiwali hasła antyrosyjskie, co sytuowało ich po stronie zwolenników eurointegracji i przeciwników zbliżenia z FR. Zdaniem części komentatorów, aktywiści rządzącej Partii Regionów starają się skompromitować uczestników "euromajdanu" przez wytworzenie skojarzeń ze skrajną prawicą lub rewolucją obyczajową, której obawia się konserwatywna część społeczeństwa.

Demonstracje od tygodnia

Zwolennicy integracji europejskiej Ukrainy demonstrują od ubiegłego tygodnia, gdy rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Porozumienie to miało być zawarte na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie 28-29 listopada.

Na ulice wychodzą też zwolennicy kierunku obranego przez władzę. Manifestacje odbywają się w całym kraju, choć ich centrum jest - podobnie jak w czasie Pomarańczowej Rewolucji - plac Niepodległości w Kijowie.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (50)
230 hrywien za godzinę bójki na Majdanie? Manifestanci ostrzegają przed prowokacjami
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 6 razy -4

  juz siepojawily ruskie kundelki ktore twierdza ze to zachod sponsoruje zwolennikow UE
  no bo przeciez co jakco ale rosje na ukrainie kazdy kocha!!!!!!!!

  nie do pomyslenia dla psow pawlowa jest ze ktos chcialby do UE zamiast pod ruskim butem

 • judeosceptyk

  Oceniono 6 razy 0

  u nas TVN tez tak robi

 • czyzyk331

  Oceniono 12 razy 6

  Polecam do przemyslenia: Podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE kosztowałoby Ukrainę 156,3 mld euro
  forsal.pl/artykuly/748866,podpisanie-umowy-stowarzyszeniowej-z-ue-kosztowaloby-ukraine-156-3-mld-euro.html
  (DGP, 28.11.2013)156,3 mld euro – tyle musiałaby zainwestować Ukraina, gdyby chciała wypełnić wszystkie zobowiązania wynikające z umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą. To dwukrotność rocznego PKB tego kraju. Takie wyliczenia podają eksperci z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU).

 • omogoj

  Oceniono 8 razy -2

  Tak, "prowokacja". Tak samo Polacy "sprowokowali" Hitlera napadajac na radiostacje gliwicka, wobec ten - chcac, nie chcac - zmuszony byl na atak odwetowy. Gadaja jak potluczeni ci z "euromajdanu" lub chyba trafniej w stosunku do nich mowic o "euroazji".

 • kola

  Oceniono 13 razy 7

  Każdy posługujący się rozumem i zdrowo myślący człowiek widzi, że Janukowycz ma rację broniąc interesu narodowego Ukrainy - za otwarcie granic i rynków, rozkradzenie i likwidację przemysłu oraz majątku narodowego Ukrainy (casus np. Polski) złodzieje z UE i banksterzy z MFW oferują 610 mln 'pomocy technicznej'.

  Proszę to zestawić np. z kasą wyrzucaną w polskie błoto i dla polskich rządowo-partyjnych złodziei (ponad 105 miliardów euro w latach 2014-2020) oraz porównać np. z liczbą ludności (Ukraina 45,455 mln, Polska 38,5 mln, z czego już prawie 3 mln na emigracji) i naprawdę nie trzeba być orłem, żeby zrozumieć, że to czym próbuje się dziś szantażować Ukrainę, to są po prostu żebracze grosze i zwykła hucpa.

  Tylko polityk-zdrajca mógłby zgodzić się na taką niekorzystną umowę dla swojego kraju i tu Janukowycz ma całkowita rację, że każe się unijnym i banksterskim złodziejom walić na ryj z taką żebraczą ofertą.

 • shitwelive

  Oceniono 6 razy 2

  standardowe "iluminackie" zabiegi manipulowania bydłem. uwaga bydła ma być skupiona na wszystkim innym tylko broń boże nie na obecnej władzy.

 • pedersdorfer

  Oceniono 10 razy 2

  ;-Dla czego wycina sie posty przeciwne dla UE,ostrzegające Ukraińców przed tym Bolszewickim dobrobycie .Ukraińcy wam propaganda o zachodzie wyprała mózgi.W Bolszewickiej UE zależy by was zadłużyć,przejąć wasz HANDEL,wybudować supermarkety banki,zlikwidują was przemysł,stracicie Handel z Rosja zamkną wam zakłady jak w Polsce ,liczba bezrobotnych wzrośnie u was do 20-miklionów osób,UE jest bankrutem potrzebują świeżej krwi by się napić, w UE będziecie tania siła roboczą ,wyrobnikami,UE-ska nic wam nie da,będziecie musieli wypełniać ich detektywy ,nakazy,zakazy ,standardy z każdej dziedziny życia, będą promować homoseksualizm np; zniosą z kodeksu karnego zapis O KONFISKACIE MIENIA,by politycy złodzieje mogli was okradać.Polepszy sie u was garstce Kolaborantów sprzedawczyków waszym kosztem będą wszystko co przynosiło do Budżetu państwa dochody będą sprzedawać ,zamykać.3/4 wam sie pogorszy .Tak Polacy odczuli zachodni dobrobyt ze stracili 10-milionów miejsc pracy ,państwo zadłużone na 1-bilion złotych.Z zachodu dla wschodu przychodziły tylko nieszczęścia ,1,2 wojna światowa,rewolucja 1917r pejsata w Rosji,to zachodnie banki finansowali Lenina,Trockiego,Stalina,Hitlera ,Mussoliniego.Nie słuchajcie Agentów co was nawołują do protestów.

 • z_polykiem_za_szekle

  Oceniono 5 razy 1

  pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Stepana_Bandery_we_Lwowie
  Ciekawe jak to nazwać?Podziękowaniem dla Polaków?

 • z_polykiem_za_szekle

  Oceniono 5 razy 1

  pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Stepana_Bandery_we_Lwowie

  Ciekawe jak to nazwać?Podziękowaniem dla Polaków?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX