Prof. Zoll: Macierewicz skutecznie zablokował środowisko nauki. Trzeba z tym skończyć

- Teraz z nas, profesorów, żartują sobie w kabaretach. Te blefy, te kłamstwa bardzo zaszkodziły polskiej nauce - mówi w rozmowie z ?Gazetą Wyborczą? prof. Andrzej Zoll, szef komisji etyki nauki Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Zoll komentuje w rozmowie z Agnieszką Kublik opinię wydaną przez komisję etyki PAN. Ta oceniła, że nieetyczne i naganne jest zabieranie głosu przez naukowców w sprawach, na których się nie znają. B. prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że ocena komisji dotyczy wszystkich naukowców, ale jest spowodowana występami niektórych "naukowców smoleńskich".

- To dziś zjawisko dość powszechne, że osoby z tytułami profesorskimi, niedwuznacznie odwołując się do swojej pozycji naukowej, wypowiadają się na tematy, które nie są ich specjalnością - mówi Zoll. - Problem polega na tym, że opinia publiczna jest przekonana, że taka wypowiedź jest poparta naukowym autorytetem, czyli jest w pełni wiarygodna i zweryfikowana badaniami innych naukowych autorytetów - dodaje.

"Teraz specjaliści muszą tłumaczyć..."

Odnosząc się do ustaleń "ekspertów" Antoniego Macierewicza, prof. Zoll stwierdził: - Trzeba się temu przeciwstawiać, by się to nie powtórzyło. Teraz specjaliści, zespół Laska, muszą cierpliwie tłumaczyć, jak doszło do tej katastrofy. Nie widzę potrzeby debaty. Bo i z kim? Z osobami, które same przyznały, że nie są w tej sprawie specjalistami? Nie mają kompetencji w sprawie badania katastrof lotniczych, a to im nie pozwala prowadzić eksperckich debat.

Profesor dodał, że "trudno rozmawiać z sektą smoleńską", bo dyskusja będzie się opierała na wierze, a nie faktach. - Wiara zawsze jest różna od wiedzy. Jeśli wiem, to nie potrzebuję wiary - podkreśla b. rzecznik praw obywatelskich.

Prof. Zoll podsumował, że to, co robi Macierewicz, to moralny szantaż. - Ale przyznaję, że to się Macierewiczowi udało, skutecznie zablokował środowisko nauki. Trzeba z tym skończyć.

Cała rozmowa w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (46)
Prof. Zoll: Macierewicz skutecznie zablokował środowisko nauki. Trzeba z tym skończyć
Zaloguj się
 • mazurek111

  Oceniono 2 razy 0

  Mój Boże! Szef komisji etyki PAN prof Andrzej Zoll potępia zespół parlamentarny Macierewicza! Jak nisko trzeba upaść by stać się dyżurnym opiniodawcą i "autorytetem moralnym" Wyborczej. Porównując osobę prof. Zolla (nie pierwszy już "autorytet moralny" w tej rodzinie) z byłym Prezesem TK Januszem Kochanowskim człowiek widzi jak nisko można upaść wysługując się establishmentowi . Jakakolwiek próba niezależnego dojścia do prawdy innej niż ta objawiona przez MAK i gen. KGB Tatianę Anodinę oraz papugujące jej bezkrytycznie państwowe komisje jest tępiona na pniu przez służalcze media.
  Gdzie się podziała święta "pancerna brzoza", która została złamana przed katastrofą i znikła z mainstreamowych mediów po rewelacjach profesora Cieszewskiego? Z braku brzozy mamy jeszcze w zapasie cztery podejścia do lądowania, załogę nie znająca rosyjskiego, pijanego generała za sterami i inne jawne przekłamania rozpowszechniane przez MAK i ich polskich przydupasów.
  Pomiata się ludzmi narażającymi swe kariery gwoli wyjaśnienia przyczyn najstraszliwszej katastrofy lotniczej w całej naszej historii. Przy histerycznej reakcji naszych zblatowanych mediów na poczynania komisji Macierewicza, Świeta Inkwizycja sekująca innowierców to mały pikuś. A ekipa forumowych troglodytów premiuje plusami najpaskudniejsze wypowiedzi dyżurnych jurgieltników.
  Wstyd Panie Zoll !

 • tru_story

  Oceniono 4 razy 0

  Zoll powinien właśnie coś innego powiedzieć, że to niebywały napór "mediów", (które są prorządowe, sterowane przez ludzi powiązanych z PO ) , spowodował jawne szkalowanie wszystkich, którzy mają inne stanowisko niż oficjalne. Ta sprawa spowodowała strach, że jakakolwiek działalność ( nawet słuszna i ambitna, a mająca wnioski sprzeczne ), to skazanie na wyśmianie, utratę autorytetu i dorobku naukowego całego życia. To zamknięcie się na argumenty innych, trzymanie się na siłę jedynej słusznej wersji. Jeżeli ktoś uważa, że to nie jest prawda, to niech spojrzy na to z innej strony - im dłużej wyśmiewana jest opozycja, tym dłużej PO jest przy korycie, więc wszelkie zamieszania są na korzyść tuska.

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 0

  No ale kilku "uczonych" się skompromitowało i jakoś nie słychać żeby ich wyrugowano z szeregów profesorskich i aby studentom przestali robić wodę z mózgu.Produkują w uczelniach takich samych idiotów jak Maciorewicz.

 • ted77

  Oceniono 4 razy 2

  Komisja Etyki PAN niczym "Wielka Inkwizycja" w "Średniowieczu" będzie decydowała, co wolno uczonym i naukowcom a czego im nie wolno z punktu wiedzenia partii rządzącej w Polsce. Absurd i ośmieszenie środowiska naukowego Polski w oczach Europy i Świata - rzecz niebywała aby Komisja Etyki recenzowała problematykę naukową o której nie ma zielonego pojęcia i decydowała o sprawach do których nie jest powołana. Za niedługo w Polsce zacznie się stawiać "stosy" do palenia dzieł i książek nieprawomyślnych politycznie naukowców - "pręgierzy" do ich publicznego chłostania i szkalowania a może jeszcze się doczekamy "palenia na stosie" niepoprawnych politycznie myślicieli i naukowców?

 • malgorzatagorska

  Oceniono 5 razy 1

  Co się stało z komentarzami, których było ok. 245 ???
  To tak wygląda wolność słowa w wersji Gazety Wyborczej? Czy raczej CENZURA ?

  Profesor ANDRZEJ ZOLL swoja wypowiedzią sprawia ogromny zawód.
  Okazuje się, że od byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie można spodziewać się bezstronności i osobistej uczciwości. Kompromituje to stanowisko, bo zaprezentował się tą wypowiedzią jak człowiek dyspozycyjny, powtarzający tezy rządowej machinie propagandowej

 • nedlog123

  Oceniono 2 razy 0

  Panie profesorze, proszę się nie martwić. Z profesorów robią sobie żarty w polskich kabaretach a z Polaków jako skończonych głąbów robią sobie żarty na całym świecie.

 • roztoka

  Oceniono 11 razy -1

  JEST DOKŁADNIE ODWROTNIE NIŻ PAN TO MÓWI, PANIE ZOLL

  To właśnie profesorowie związani z Zespołem Parlamentarnym Antoniego Macierewicza ratują honor polskiej nauki. Tak jak to czynili naukowcy w czasach KOR, związani z Towarzystwem Kursów Naukowych i z Uniwersytetem Latającym, przeciwstawiający się zakłamanej oficjalnej nauce.

  Naukowcy ci wykazują sie ogromną ... o d w a g ą ... i uczciwością, wiedząc że n i e u c h r o n n i e narażają sie wielkiej rządowej machinie propagandowej, narażają się na p r z e ś l a d o w a n i a i obrzydliwą kłamliwą nagonkę ze strony takich mediów jak Gazeta Wyborcza, TVN, TOK FM, Polsat, ONET, TVP i in.
  Mając ograniczone możliwości, bo bez dostępu do istotnych danych, do wraku, do czarnych skrzynek, do próbek, do ważnych zdjęć, podjęli oni ogromny trud weryfikując zakłamane ustalenia rządowych propagandystów.

  CZEŚĆ i CHWAŁA IM !!!!!! A co ze zdjęciami satelitarnymi smoleńskiej brzozy, Panie Zoll ????????

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 10 razy -4

  Kto to jest wogóle jest zoll? Ktoś od cła??? za co mu dali profesurę? Ile ma publikacji?

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 1 raz 1

  moderatorze gdzie jest mój wpis?????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX