Żyjemy dłużej, niż przewidywano. Dla ZUS i NFZ to zła wiadomość

Nasze życie wydłuża się znacznie szybciej, niż zakładał GUS - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?. Przewidywana długość życia Polaka urodzonego w 2012 r. wyniesie 72,7, Polki - 81 lat. Według prognoz demografów takiego wieku mieli dożywać mężczyźni urodzeni po 2015 r., a kobiety po 2020 r.
Prognozy demograficzne GUS okazały się mało trafne. Przeciętna długość życia Polaków zwiększa się znacznie szybciej, niż zakładano - pisze "Dziennik Gazeta Prawna. Nowo określone wartości także mogą być niedoszacowane. Co trendy demograficzne oznaczają dla gospodarki?

Emerytury będą kosztować więcej

Niedoszacowanie średniej długości życia negatywnie odbije się na funkcjonowaniu ZUS, który wylicza nowe emerytury, opierając się właśnie o prognozowaną długość życia. Teraz okazało się, że emeryci będą pobierać świadczenia dłużej, niż zakładano. Rezultatem będzie konieczność przeznaczania na ten cel większej kwoty z podatków.

Większe koszty poniesie też służba zdrowia, bo starsi pacjenci chorują częściej, a ich schorzenia często wymagają dłuższego leczenia. Niezbędne będą też wydatki na zakłady opieki dla seniorów.

Więcej w " Dzienniku Gazecie Prawnej"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (156)
Żyjemy dłużej, niż przewidywano. Dla ZUS i NFZ to zła wiadomość
Zaloguj się
 • anacki

  0

  Wg GUS dzisiejsza sześćdziesięciolatka dożyje średnio wieku 83-84 lat (dokładnie - 83,8), sześćdziesięciolatek - 78-79 lat (dokładnie - 78,6). Dane za 2012.

 • czerwonylech

  0

  Rząd i tak postawił juz na odsuniecie jeszcze zyjących na cmentarz. Wolnosciowo i demokratycznie.P. Tusk musi wypelnix postulsty p. Merkel. Oszczedać! Na narodzie..
  Tego chcieliscie, demolując Polske?

 • potp

  Oceniono 1 raz 1

  nie wiem na jakiej podstawie szacują długość życia tych co dopiero się urodzili, do tej pory myślałem ,że bierze się pod uwagę średni wiek umierających

 • jedyny_twardziel

  0

  Za długo żyjecie Polacy
  Między prawdą a Bogiem.
  Więc dla ZUS-u z NFZ-etem
  Jesteście okropnym wrogiem.

 • truten.zenobi

  Oceniono 1 raz -1

  z wykresu można odczytać że przeciętne trwanie życia wzrosło raptem o około rok w stosunku do tego co było w latach 1965-1995
  w Związku z tym konieczne było podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn o 2 lata a dla kobiet o lat 7
  no i oczywiście znaczne obniżenie świadczeń emerytalnych

 • goran69

  0

  jako że jestem za legalizacją eutanazji to widzę w tym pozytywy - państwo będzie zmuszone na ustępstwa w tej sprawie bo nie będzie ani ludzi ani pieniędzy na zajmowanie się zniedołężniałymi staruszkami a liczy się jakość życia a nie jego długość

 • robertkuba

  Oceniono 1 raz 1

  Poraża pobieżność namysłu nad powyższymi wynikami i wysnuwane wnioski. Wydłużanie się życia dzieci urodzonych w 2012 r. ma przerażać GUS? Te dzieci wiek emerytalny osiągną w 2077 r. Czy rzeczywiście jest to problem już dziś? Skąd pewność, że przewidywania dotyczące noworodków się spełnią? Ten wzrost jest jakąś mniej lub bardziej wiarygodną symulacją, prawdopodobnie odzwierciedla niższą śmiertelność wśród dzieci, więc ... więcej osób w wieku produkcyjnym, z czego GUS się powinien raczej radować.
  Z wykresu wynika też, że osoby urodzone do 1992-3 roku mają względnie stałą spodziewaną średnią długość życia. I te osoby przejdą na emeryturę dopiero w 2058-2060 roku. W sumie dobrze, że się zastanawiamy nad ich przyszłością, ale to nadal jest dość odległe.
  Czy rzeczywiście różni ważni w tym kraju podejmują decyzje demograficzno-emerytalne na podstawie takich wykresów?

 • hilux_ie

  Oceniono 2 razy 2

  ZUS - Zakład Utylizacji Staruszków.

 • doktor104

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież wyjście z sytuacji jest bardzo proste, wystarczy dokonać odpowiednich "cięć" w nakładach na NFZ.
  Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na pensje i podwyżki dla bardzo ważnych urzędników i KK, a długość życia ludzi "wróci do normy"
  Proste ??
  Proste, a i wilk syty i owce zadowolone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX