Linda: Zrobiliśmy się wiochą z elementami szlacheckimi. Widać to w Sejmie i Kościele

- Schamieliśmy totalnie, zrobiliśmy się prowincją, gdzie króluje wiocha z elementami szlacheckimi i wiejskimi. To połączenie sarmackiej swawoli i wioskowego showmeństwa jest naszą tragedią. Widać to w Sejmie i w Kościele. Nie potrafimy zaakceptować innego zdania, stylu życia - mówi w rozmowie z Menstream.pl aktor i reżyser Bogusław Linda.
Znany aktor uważa, że polskie społeczeństwo "schamiało i staliśmy się prowincją".- Wymietliśmy najbardziej wartościową część społeczeństwa przez ostatnie 200 lat. Zrobiliśmy to my i odbyło się to też przy udziale cudzych rąk - przekonuje Linda.

"Chodzą do kościoła, a nie znają dziesięciu przykazań"

W jego ocenie ową "prowincję" widać m.in. w Kościele i wśród wiernych. - Jesteśmy wiochą, bo udawactwo wiary to jest coś przerażającego. Myślę, że chodzący do kościoła co niedzielę w większości nie znają dziesięciu przykazań. Hierarchów też mamy specyficznych. W naszym kraju, w ciężkich czasach Kościół integrował i organizował. Kiedy skończyło się uciskanie, wyszła pycha i zarozumiałość - utyskuje Linda.

Aktor przyznaje jednocześnie, że bardziej niż współczesność interesuje go historia. - Bo historia pokazuje, jaka mogłaby być współczesność, a jaką nie jest. Dzięki niej zyskujemy dystans, przez lepsze jej poznanie widzimy błędy, które wciąż są takie same - ocenia Linda.

"Czy powinien istnieć Senat?"

Zdaniem aktora najlepiej to, jacy są Polacy, widać w "wojnach, powstaniach, wyborach i Sejmie". - Niestety, wszystko się powtarza, nic się nie zmienia. Dorabianie politycznej gęby do wydarzeń historycznych nie ma sensu, bo po pierwsze, my tam nie byliśmy, po drugie, nic już nie zmienimy. Jak już chcemy dyskutować, to debatujmy o tym, czy powinien istnieć Senat, czy powinno być tylu urzędników. Rozmawiajmy o tym - kwituje Linda.

Czytaj o najnowszych wydarzeniach i ciekawe komentarze. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>