Sąd: Finanse partii są informacją publiczną. A PO, PiS i SLD odmówiły ujawnienia swoich wydatków

PRZEGLĄD PRASY. PO, PiS, SLD, PSL i Twój Ruch odmówiły stowarzyszeniu Watchdog informacji o swoich wydatkach. Partie uważają, że ich dokumenty finansowe nie są informacją publiczną. Watchdog doniósł do prokuratury i wniósł skargi do sądu - pisze ?Rzeczpospolita?.
Sieć Obywatelska Watchdog zwróciła się do PO, PiS, SLD, PSL i Twojego Ruchu o wgląd w faktury opłacone przez te partie w styczniu i lutym 2013 r. oraz o umowy na prowadzenie badań opinii publicznej za okres styczeń-maj 2013 r. - pisze "Rzeczpospolita".

PO, PiS i SLD odmówiły, twierdząc, że dane, o które wniosła organizacja, "nie są informacją publiczną" (PO), są "dokumentami prywatnymi" (PiS) i "nie zawierają komunikatów w sprawach publicznych" (SLD). PSL i Twój Ruch nie odpowiedziały na zapytanie.

Sąd: Wydatki partii są informacją publiczną

Watchdog zawiadomił prokuraturę o naruszeniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dwie warszawskie prokuratury rejonowe, do których trafiły doniesienia, wszczęły postępowania sprawdzające.

Organizacja wniosła też skargi do sądu na pierwszą piątkę polskich partii politycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie rozpatrzył sprawę i orzekł, że dokumenty, o które występował Watchdog - oraz wydatki partii politycznych - są informacją publiczną.

Obywatelska kontrola po sprawach zegarków Nowaka i PiS

Watchdog sprawdził dokumenty finansowe polskich partii po wyjściu na jaw kontrowersyjnej sprawy zegarków byłego już ministra transportu Sławomira Nowaka i opłacania przez PiS ze środków partyjnych honorariów adwokatów w śledztwie smoleńskim (w tym drugim wypadku okazało się, że pieniądze pochodziły ze składek członkowskich partii, prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa).

- Politycy publicznie deklarują, że są za jawnością finansów partii, więc powiedzieliśmy "sprawdzam". Zostaliśmy nieprzyjemnie zaskoczeni - komentuje dla "Rz" Szymon Osowski z Watchdoga.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (96)
Sąd: Finanse partii są informacją publiczną. A PO, PiS i SLD odmówiły ujawnienia swoich wydatków
Zaloguj się
 • y.woodoo

  0

  Mam nadzieje ze to pierwszy krok od odciecia partii od korytka z kaska podatnikow. Jak to zgodnie, rownym szeregiem partie stanely murem za skrytoscia finansow. Nie ma rzadzacych, nie ma opozycji. Wszyscy razem po forse. Zjednoczony Front Klas Dymajacych Ciemny Lud. Trzeba to pogonic.

 • guru133

  0

  Brak ujawnienia wydatków jest koronnym argumentem za tym, aby zaprzestać finansowania partii politycznych z pieniędzy podatnika, albo przynajmniej, tak jak w przypadku organizacji pozarządowych, zmusić je do publikacji faktur i wszystkich innych wydatków w internecie, gdzie każdy chętny mógłby je sprawdzić i przeanalizować.

 • koko36911

  Oceniono 2 razy 2

  -"Politycy publicznie deklarują, że są za jawnością finansów parti"

  Oni duzo rzeczy deklaruja przed wyborami.
  A pozniej o nich zapominaja na prawie cztery lata

 • medalik111

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba ich wszystkich wypier...ić na zbity ryj.
  Zmienić tak ordynację, żeby {p}osła można było odwołać w czasie trwania kadencji i wprowadzić przejrzystość w finansach.

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Patrzcie wyborcy, lewica, prawica, centrum a w sprawach finansow "ZMOWA MILCZENIA", nabrali wody w usta. Finansowanie z budzetu tak ale wglad w wydatki juz NIEEEEEEEE!! Tak nas roluja wszystkie partie a może piora pieniadze, może to tam zaczyna sie "szara strefa"? Natychmiast powinnismy zorganizowac referendum i zlikwidowac "stale zamieszkanie" politykow w parlamencie. To ma byc SEJM a nie sposob na wygodne zycie, wysoka emeryture i układy do końca życia. Nigdzie na swiecie nie ma tak aby ktos zapuscil korzenie, nawet z partii chlopskiej, na 23 lata w SEJMIE!!! Czy mysmy zglupieli? Czy to ma byc sposob na zycie wycwanionych poslow i senatorow? Powinno byc maximum 2 kadencje i w KRZAKI! Trzeba przewietrzyc ten gmach, w ktorym smierdzi starzyzna i naftalina a po kątach słychać "szelest banknotów". Kto z tych ramoli zadba o interes Polakow i Polski: Tusk z kopacxzami piłki, Kaczynski i jego ferajna modlaca sie o deszcz, Miller i jego kolesie, Zych z gronem rolnikow-nygusow, Gowina z nawiedzonymi czy Godsona z szamanem?. Zrobmy to w wyborach a nie w ulicznych akcjach!! Badzmy madrzejsi madroscia NARODU !!!!!Zorganizujmy referendum i zlikwidujmy wszelkie uklady za jednym zamachem!!! Demokracja ma byc dla NAS a nie dla wybranych cwaniakow!!!!

 • tedik581

  Oceniono 1 raz 1

  "nie są informacją publiczną" (PO), są "dokumentami prywatnymi" (PiS) i "nie zawierają komunikatów w sprawach publicznych"
  Mamy prywatną partie (PiS) A reszta pewnie się niedługo sprywatyzuje i wszystko to dla dobra narodu i w imię demokracji.

 • bart5554

  Oceniono 2 razy 2

  Brawa dla Watchdog! Ciekawi mnie reakcja prokuratorskiej mafii.

 • oelefante

  Oceniono 3 razy 3

  A wy nadal głosujecie na POPiSLDPSlL. Od 24 lat oddajecie im władzę i nadal będziecie to robili.

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 0

  Mnie ciekawić, jaki jest cel mącenia głowach ludzi przez organizację Watchdog Polska. Kasę na mącenie daje Szwajcaria będąca poza UE.
  Cyt: Stowarzyszenie prowadzi działalności statutową przy wsparciu finansowym ze środków publicznych od 01.06.2013 roku. „Mocna straż – wzmocnienie działań kontrolnych organizacji, grup nieformalnych i obywateli/ek” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX