Płonąca lawa, kłęby dymu i chmura popiołu. Etna znów wybuchła [ZDJĘCIA]

Etna, najbardziej aktywny wulkan w Europie, wybuchła ponownie. Nad Sycylią widać było ogień, kłęby dymu i wyrzucany przez wulkan popiół. Spektakularne zjawisko jest jednak niegroźne - tym razem nie była konieczna ewakuacja okolicznych wiosek.
Nad wschodnią Sycylią można było zaobserwować kłęby dymu, płomienie i chmurę popiołu. Erupcja rozpoczęła się wczoraj wieczorem. Dziś rano Etna była już spokojniejsza. Tym razem lawa nie zagraża okolicznym wioskom, nie było więc konieczności ewakuacji. Zmieniono jedynie trasy samolotów, które miałyby przelatywać nad wulkanem.

14. aktywność w tym roku

Etna to najbardziej aktywny wulkan w Europie. Kolejny - już 14. w tym roku - raz obudziła się w połowie października, gdy z południowo-wschodniego krateru unosiła się widoczna z odległości wielu kilometrów chmura popiołu wulkanicznego. Teraz aktywność wulkanu weszła w wyjątkowo spektakularną fazę.

Etna wsławiła się ostatnią wielką erupcją w grudniu 1991 r., kiedy lawa dotarła do przedmieść miasta Zafferana. To najbardziej aktywny wulkan europejski. Jego ostatnia duża erupcja miała miejsce w 1992 roku.

Etna ma 3295 metrów wysokości i jest największym i najwyższym aktywnym wulkanem w Europie. Pomimo swojej aktywności Etna nie jest uważana za groźny wulkan, a popioły wyrzucane przez nią użyźniają okoliczne winnice i pola uprawne. Okoliczni mieszkańcy są przyzwyczajeni do częstych erupcji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (68)
Płonąca lawa, kłęby dymu i chmura popiołu. Etna znów wybuchła [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • hssxy

  Oceniono 1 raz 1

  Płonąca lawa,

  Lawa nie płonie ginbusie gazetowy !!
  To roztopione minerały,

 • anty67bezmyslnik

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem na Etnie 10 lat temu. Autokarem dojechałem z sąsiedniej Taorminy na wys.prawie 2 tys.m.- czułem pod butami żar wulkaniczny-wszedłem do niby zastygłego krateru ( tam - jednego z wielu)! A 2 tyg. potem- Etna wybuchła- i spaliła asfaltową drogę i znajdujące się tam wysoko kramy handlowe! Kto tego nie widział- nie ma pojęcia o gwałtowności i straszliwości wybuchu wulkanu!!

 • globalneocipienie

  Oceniono 4 razy 2

  Jezusicku!
  Czyli te kilkadziesiąt miliardów euro od podatników co Bruksela wydała na walkę z CO2 pójdzie się dymać?

 • swietyna

  Oceniono 3 razy 1

  Dwa linki pokazujące głupotę Barroso i całego tego towarzystwa od CO2-ściemy.
  www.youtube.com/watch?v=qmYS-8zJK1w
  I KONIECZNIE
  Globalny szwindel globalnego ocieplenia. Wykład Lorda Christophera Moncktona.
  forum.swietageometria.info/index.php/topic,430.msg8857.html#msg8857
  To drugie należy koniecznie pokazać obradującym w Warszawie, bo wydają się być niedoinformowani...

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 0

  To się nazywa - niepokoje etniczne.

 • m78k

  Oceniono 7 razy 1

  Trzeba koniecznie uchwalić limity CO2 dla wulkanów. Takie coś dymi za wszystkie kominy w Europie!
  A na poważnie jest patent na ekologiczny węgiel! Trzeba tylko zacząć stosować jako materiał podsadzkowy w kopalniach, przemielone śmieci, które normalnie byłyby spalone. (Nie w Polsce, bo w Polsce spalarnie jest tylko w Warszawie, ale w Niemczech spalarnia jest w każdym mieście). W Polsce kopalnie powinny wykupić składowiska śmieci i odliczać umownie węgiel zawarty w śmieciach od węgla zawartego w węglu. W ten sposób węgiel wydobywany w kopalniach nie zwiększałby ilości CO2 w atmosferze. To jest odpowiedź dla pazernego biznesu jądrowego i wiatrowego

 • moherek_pospolity

  Oceniono 30 razy 18

  Niech się ekolodzy wdrapią na ten "komin" i niech wywiesza swoje pełne dezaprobaty hasła.

 • vomitorium1

  Oceniono 3 razy 3

  "Kolejny - już 14. w tym roku ... "
  już 16. w tym roku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX