Zdelegalizować ONR i MW? Prof. Rychard: Jeśli działają zgodnie z konstytucją, zmieńmy konstytucję

- Szkoda, że tylko Unia Pracy. Szkoda, że dopiero teraz - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog z SWPS i PAN, o wniosku o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Jego zdaniem dyskusja po Marszu Niepodległości poszła w złym kierunku. - Przesunięto optykę z kontekstu politycznego i ideologicznego na wydarzenia chuligańskie. To zwalcza może objawy, ale nie przyczyny - zaznacza socjolog.
Unia Pracy poinformowała, że złożyła w prokuraturze wniosek o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Tymczasem już w środę na antenie Radia TOK FM prof. Andrzej Rychard, socjolog z SWPS i PAN, wskazywał, że należy poważnie rozważyć taki właśnie ruch.

"Roztrząsanie, ilu postawić policjantów, problemu nie rozwiąże"

- Szkoda, że tylko Unia Pracy. Szkoda, że dopiero teraz - komentuje dziś w rozmowie z Tokfm.pl prof. Rychard. - Należy zbadać zgodność tych ugrupowań z regulacjami konstytucyjnymi. To zadanie dla prawników - podkreśla. Jego zdaniem powinien powstać szeroki front zwolenników delegalizacji skrajnie prawicowych organizacji. - Ja tego nie przesądzam, patrzę na to z punktu widzenia zgodności z konstytucją. Gdyby się okazało, że one tej konstytucji nie naruszają, to bym się zastanowił, czy także pewne elementy konstytucji nie wymagałyby zmiany. Po to, aby tego typu organizmy polityczne nie miały racji legalnego bytu w naszym państwie - wskazuje socjolog.

Bo o delegalizacji ONR i MW mówi się w listopadzie od kilku lat, kiedy tylko opadnie kurz po kolejnych burdach. - Tak długo się nie będzie nic zmieniało, jak długo sprawę będziemy widzieć wyłącznie w perspektywie wydarzeń porządkowo-chuligańskich i całą dyskusję sprowadzać do tego, czy policja stała 500 metrów za blisko, czy za daleko - podkreśla prof. Rychard. - To jest perspektywa bardzo wygodna dla wszelkich władz i cierpi na tym tylko policja, która jest najmniej winna, bo działa tak, jak jej kazano. To przesuwa optykę z kontekstu politycznego i ideologicznego na wydarzenia chuligańskie. One miały taki aspekt, ale nie można tego w ten sposób redukować. Roztrząsanie, ilu postawić policjantów, problemu nie rozwiąże. To zwalcza może objawy, ale nie przyczyny - zaznacza socjolog.

"Samo ich istnienie narusza powagę państwa"

- Organizacje odwołujące się do ideologii i praktyk faszystowskich, totalitarnych, zgodnie z konstytucją nie mają prawa funkcjonować. Powinniśmy pilnować konstytucji. A pytania, dlaczego mielibyśmy konstytucji pilnować, zadawać chyba nie trzeba - wskazuje prof. Rychard. Warto je jednak zadać, skoro te organizacje działają od lat.

- Co rusz narzekamy, że nie ma szacunku dla państwa. Jeśli się niszczy budkę policyjną polskiego policjanta, jak to ktoś przytomnie zauważył, to nie jest atak na obcą ambasadę, ale na polskie państwo. Jeśli się znieważa polskiego policjanta, to jest to atak na polskie państwo. I te rzeczy trzeba widzieć w bezpośrednim związku. Ktoś był ośmielony do tego ataku, bo być może kuszą go swoimi hasłami organizacje, których samo istnienie narusza powagę państwa - wyjaśnia prof. Rychard.

"Jest taki mit, że oni to wszystko robią z biedy i bezrobocia"

Czy faktycznie uda się wykazać niezgodność działania ONR czy MW z konstytucją? - Jeśli nie spróbujemy, nie będziemy wiedzieli - zaznacza socjolog. I przekonuje, że dowody narzucają się same. - Trzeba powchodzić na te strony internetowe, poczytać, co tam jest napisane, a momentami są to rzeczy zatrważające. Trzeba zobaczyć, w jak sprytny sposób te strony się zmieniały w ostatnich latach. W zręczny sposób usiłują oni uciec od pewnych oskarżeń, ale istota pozostaje bez zmian. Jednym z przykładów jest to, że do niedawna na stronie ONR zamieszczone były fragmenty deklaracji ideowej ONR z 1934, mówiące, że Żyd nie może być obywatelem państwa polskiego. To pokazuje źródło ideowe danej organizacji. Należy się temu przyjrzeć - podkreśla nasz rozmówca.

- Nie twierdzę, że delegalizacja jest rozwiązaniem wszystkiego i całkowicie - zastrzega prof. Rychard. - Nie chcę też uczestniczyć w dyskusji, czy po delegalizacji ci ludzie przestaną być bezrobotni. Bo jest taki mit, że oni to wszystko robią z biedy i bezrobocia, co też wymaga sprawdzenia empirycznego - dodaje. I "samokrytycznie" przyznaje, że to zadanie dla socjologów. - Chcę powiedzieć tylko tyle, że bez poważnej dyskusji na temat delegalizacji na pewno niczego się nie rozwiąże. To warunek konieczny, co nie znaczy, że wystarczający - kwituje.

Więcej o:
Komentarze (30)
Zdelegalizować ONR i MW? Prof. Rychard: Jeśli działają zgodnie z konstytucją, zmieńmy konstytucję
Zaloguj się
 • Bies Perepłut

  0

  Profesorze rychard czy jak ci tam, to nie rozwiąże sprawy ,delegalizacja byłaby największym waszym błędem .Nie należę do żadnej z tych organizacji ale uważam że tacy ludzie są potrzebni w przeciwieństwie do pana i panu podobnych.ich postulaty przedwojenne są słuszne ,jeśli jesteś Niemcem to nie kim innym jak Niemcem ,jeśli Polakiem to Polakiem ,jeśli jest ktoś Żydem to nim jest i nic pan z tym nie zrobi.Bzdurą jest mówienie że ktoś jest żydem jakiegoś tam pochodzenia(chodzi o kraj w którym mieszka).Taka osoba jest po prostu Żydem a nie kimś innym i tego pan i pana wasale i podobni tego nie zmienią choćby nie wiem co.Zmianę w Polsce trzeba zacząć od zmian pewnych pojęć ,należy nazywać rzeczy po imieniu a nie udawać że są czymś albo kimś innym niż przedstawia to rzeczywistość pseudoludzka ,pseudoeuropejska.Nie przypadkowo napisałem pańskie nazwisko i zwroty do pana z małej litery,nie zasłużyłeś na szacunek .

 • zaskuba

  Oceniono 2 razy 2

  Postanowienia konstytucji powinny bronić Polaków przed wszelkim złem. Proponuję więc zacząć od delegalizacji dwóch sekt pt. KK i PIS. To te dwie sekty mącą ludziom w głowach najbardziej i są inicjatorami nienawiści w narodzie. A potem zdelegalizować ONR i MW. Widząc hasła nienawiści na transparentach w stylu "śmierć,... " itd, widząc miny tych rozwścieczonych niedouków, którzy tak naprawdę chyba sami nie wiedzą o co drą dzioby nie mówiąc o zupełnej niewiedzy na tematy polityczno - międzynarodowe, bo to wykracza poza pojemność ich móżdżków. Zmiana konstytucji powinna więc nastąpić jak najszybciej. Mamy dość nienawiści, niszczenia i destrukcji.

 • ulebyk

  Oceniono 14 razy 2

  Ale się boi michnikowszczyzna tej masy młodzieży która jest odporna na ich koszerno-różową propagandę. Za wszelką cenę chcą uciszyć, zamknąć usta. Nawet konstytucje by zmienili byle tylko zachować status quo michnikowo-bolkowej atrapy państwa.
  Bójcie się, bójcie bo wasz czas powoli zbliża się do końca, a ludzie coraz bardziej zauważają jak ich oszukaliście wy wszyscy "opozycjoniści" od wódki z Urbachem i Kiszczakiem.

 • swietokrzyskizboj

  Oceniono 15 razy -1

  Delegalizować! A o delegalizacji niech decydują tylko światli, mądrzy, wyznający jedynie słuszne wartości...
  Heil! Heil! Heil! ...
  Faszyzm i komunizm w tęczowych barwach ...MAĆ!

 • celebryta-na-lancuchu-po

  Oceniono 22 razy 2

  Następny lewicowiec o prawidłowym POchodzeniu.

  A może zmienić Rycharda?

 • plorg

  Oceniono 26 razy 2

  "Prof. Rychard: Jeśli działają zgodnie z konstytucją, zmieńmy konstytucję"

  Komunizm podnosi w Polsce głowę!

 • uzdek98

  Oceniono 16 razy -4

  choliera ...nawet towariszcz stalin na to nie wpadl ... kiedy przyjdzie czas na brodatych tlusciochow ?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 24 razy 16

  Może zacznijmy od Konkordatu ?

 • a-z2005

  Oceniono 25 razy 5

  A teraz tekst emaila rozsyłanego przez ANTIFĘ:
  „Wydarzenia z 11 listopada 2013 pokazały że kibice Legii nie są w stanie zapanować nad grupką terroryzujących ich faszystów którzy z pobudek politycznych w barwach Legii napadają min. na kobiety i dzieci. Oświadczamy że w związku z tym zmianie ulegają zasady gry w Warszawie. Od dziś każdy podejrzany typ w szaliku Legii na ulicach Warszawy jest narażony na to że zostanie bez ostrzeżenia pocięty kosą albo poważnie okaleczony w inny sposób. Warszawiacy nie będą tolerować faszyzmu w swoim mieście. Jeżeli trzeba będzie was wszystkich wymordować nie zawachamy się żeby to zrobić. Do zobaczenia. ANTIFA WARSZAWA”
  CO ŁASKAWY PSOR NA TO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX