Prokurator: "To niebezpieczny czas dla papieża". Franciszek na celowniku włoskiej mafii

Papież Franciszek wypowiedział wojnę korupcji i niejasnym interesom finansowym w Watykanie. To nie spodobało się klanom rządzącym włoskim podziemiem przestępczym. - To niebezpieczny czas dla papieża - powiedział prokurator Nicola Gratteri, walczący z mafią.
Pontyfikat Franciszka od początku upływa pod znakiem walki o "ubogi Kościół" i przejrzystość finansową w Watykanie. A to nie podoba się organizacjom przestępczym, które wykorzystywały Watykan m.in. do prania brudnych pieniędzy - informuje " The Guardian".

Czy papieżowi coś grozi?

- Papież Franciszek demontuje ośrodki władzy finansowej w Watykanie. Próba wprowadzenia przejrzystości wywołała nerwowość wśród "gangsterów w białych kołnierzykach - powiedział prokurator Nicola Gratteri, walczący z Ndranghetą, organizacją przestępczą wywodzącą się z Kalabrii. - Nie wiem, czy szefowie tych grup są w stanie coś zrobić, ale na pewno to rozważają - dodał. Podkreślił też, że to "niebezpieczny czas" dla papieża Franciszka.

Szczególnie, że papież bardzo bezpośrednio sprzeciwia się związkom Kościoła z organizacjami przestępczymi. W jednym z ostatnich kazań powiedział, że nie można jednocześnie być przestępcą i wspierać Kościoła. - Zasługuje na to, by kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze - powiedział papież, cytując słowa z jednej z Ewangelii.

Interesy mafii i Kościoła

Mafia inwestuje i pierze pieniądze w Watykanie - mówi prokurator Gratteri. - Wzbogaca się od lat, będąc w zmowie z Kościołem - dodaje. W związki kleru z przestępcami uderzają reformy antykorupcyjne popierane przez Franciszka.

Prokurator zdradził też, że mafiosi często deklarują się jako osoby bardzo religijne. - Zanim zlikwidują przeciwnika, mają zwyczaj modlić się, prosząc Matkę Boską o wsparcie - powiedział. To kolejny powód, dla którego przestępcy pozostają w dobrych relacjach z księżmi. Jak jednak podkreślił prokurator, przedstawiciele Kościoła zdają sobie sprawę z "drugiego życia" ludzi, z jakimi spotykają się także na gruncie towarzyskim.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (60)
Prokurator: "To niebezpieczny czas dla papieża". Franciszek na celowniku włoskiej mafii
Zaloguj się
 • ml2403

  0

  To nie jest pierwszy papież, który chciał rozprawić się z ciemnymi interesami KK. Albino Luciani czyli Jan Paweł I chciał to zrobić 35 lat wcześniej, ale był papieżem tylko 33 dni, gdy umarł czytaj został zamordowany we śnie w dniu poprzedzającym drastyczne zmiany w kurii rzymskiej i pozbawiający w niej wpływu ludzi współpracujących z mafią jak np. bp Marcinkus szef Banco Vaticano. Jego następca nie tylko nie kontynuował jego misji, ale wręcz przeciwnie chronił mafiosów i pedofilów, wyniósł na piedestał organizację Opus Dei, biskupa Marcinkusa uchronił przed aresztowaniem wysyłając na paszporcie dyplomatycznym do USA, a zbrodniarza i pedofila Maciela założyciela Legionów Chrystusa nazywał wzorem dla młodzieży. Takiego to będziemy mieć świętego. Pochwalam to co robi Franciszek, ale to, ze nie zablokował tej kanonizacji , za którą będziemy się wstydzić jest jego wielkim minusem.

 • daisy2005

  0

  to znaczy, że jest to pierwszy papież, któremu naprawdę kościół leży na sercu.

 • jedyny_twardziel

  0

  ZŁO, to w naszym życiu
  Kanwa i osnowa.
  Więc trzeba z nim walczyć
  Każdy dzień od nowa.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 1 raz 1

  W zasadzie ten święty
  Układny i grzeczny,
  Jest, niejednokrotnie,
  Bardziej niebezpieczny.

 • tomspeed

  0

  Jakby się nie patrzeć mimo poplamionych krwią rąk mafia uznaje papieża bo są bardziej katoliccy niż nasze moherowe berety. Nie zabiją papieża, ale jakoś mu na pewno uprzykrzą życie...

  wiadomoscidotrwam.blox.pl/html

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  czyli święty pedofilii Wojtyła razem z B16 byli w mafii

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  Ni i będzie wojna mafii.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałbym usłyszeć polskiego prkuratora mówiącego o związkach kleru z przestępcami.

 • krusnik02

  Oceniono 1 raz 1

  Już nawet wiem jak mafia dokona zamachu - klikam w link "Po wybuchu gazu - wycinają uszkodzoną magistralę" a tu przekierowanie do artykułu "Prokurator: "To niebezpieczny czas dla papieża". Franciszek na celowniku włoskiej mafii" ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX