"Oby pani wygrała!", "lekarze też nie są z kamienia". Czytelnicy o sprawie szpitala przy Banacha [WASZE KOMENTARZE]

Nasz cykl tekstów o sądowej walce Grażyny Garboś-Jędral z warszawskim szpitalem przy ul. Banacha wzbudził wśród czytelników skrajne emocje. Część z was uważa, że kobieta powinna bezdyskusyjnie otrzymać odszkodowanie (rekordowe 5 mln złotych), inni twierdzą, że jej roszczenia są przesadne, a pokrzywdzeni są lekarze. Jeszcze inni obwiniają system. Oto niektóre z komentarzy.
Grażyna Garboś-Jędral po trwającym osiem lat procesie wygrała odszkodowanie za błędy medyczne - 5 mln złotych. Tej rekordowej sumy na razie jednak nie otrzyma, ponieważ wyrok nie jest prawomocny. Sprawa rozstrzygnie się 21 listopada podczas rozprawy w sądzie apelacyjnym.

Grażyna Garboś-Jędral ze szczegółami opisała nam swoją historię. Opublikowaliśmy ją w formie dwuczęściowego wywiadu. Wzbudziła ona wśród naszych czytelników skrajne emocje. Oto niektóre z waszych komentarzy:

"Trzymam kciuki!"

zzoee: Ja rozumiem, że rzeczywiście mogła to być seria niefortunnych zbiegów okoliczności. Rozumiem też, że pani mogła sobie dopowiedzieć rzeczy, które nie mają uzasadnienia w rzeczywistości. Oczywiście znamy tylko relację jednej strony, która z całą pewnością jest emocjonalna - nie ma się czemu dziwić. Czy w związku z tym, że - być może - nie było tu ewidentnych błędów lekarskich, jedynie niedopatrzenia i zaniedbania, ta pani ma samodzielnie ponosić konsekwencje swojego kalectwa, które powstało w czasie pobytu w szpitalu? Lekarze naprawdę nie poczuwają się do odpowiedzialności za zniszczone życie?

leon978: Ironia losu..., broniła szpital przed pozwami ludzi poszkodowanych przez szpital, a potem weszła z konieczności w ich skórę. Może coś zrozumiała? Wolałbym, żeby zrozumiała nie aż tak wysokim kosztem.

zgw: Bardzo Pani współczuję, Pani Grażyno i pozdrawiam serdecznie, i życzę, by Pani zwyciężyła, a sąd stanął na wysokości zadania. Oby Pani golgota była nadzieją dla wszystkich pacjentów, nawet potencjalnych, że chorych nie będzie się traktować przedmiotowo, a lekarzami nie będziemy nazywać ludzi nadających się tylko do handlu pietruszką. Trzymam kciuki!

"Czy każdemu pokrzywdzonemu należy się 5 milionów?"

pferbe: I bardzo dobrze, że Pani tyle wygrała, to, że znała się Pani na prawie i wiedziała, jak bronią się szpitale z pewnością pomogło. Ale i tak bardzo dobrze, każda wygrana pacjenta otwiera możliwość wygrania innym osobom w podobnej sytuacji. Straszne doświadczenia Pani pomogą kolejnym poszkodowanym pacjentom, w podobnych sytuacjach. To, co Pani przeżyła, brzmi jak horror, podziwiam hart ducha i z całego serca życzę powrotu do sił i zdrowia.

Tylko do polowań proszę już nie wracać:)

e-mucha.info: Podziwiam Panią i jestem pewien, że da Pani sobie radę. Oby reszta minęła już w spokoju.

nieztegopodworka: Czytając tę historię, miałam dreszcze, jak przy najstraszniejszym horrorze.

rabbinhood: Co roku bardzo wiele osób umiera z powodu błędów medycznych, a czasem nawet złej woli. Czy sąd uważa, że każdemu skrzywdzonemu można dać 5 mln? Może wszystkie śmierci w szpitalach powinny być "z urzędu" kontrolowane i wypłacane od razu milionowe odszkodowania? Jak szacować wielkość odszkodowania, czy od ilości cierpień pacjenta, czy metodą dochodową od utraconego standardu życia i utraconych przyszłych dochodów? Lekarzy swoją drogą trzeba doglądać, bo coś za bardzo wpływowe to lobby. Tak czy inaczej dużo pieniędzy wycieka z systemu tą lub inną drogą i w efekcie nie starczy na biednych Kowalskich.

tomasso3 (odpowiedź na powyższy komentarz): Pewnie że każdemu - straciłeś zdrowie przez niekompetencje/lenistwo lekarzy - należy Ci się zadośćuczynienie jak psu zupa. Innej drogi nie ma (...). Bo chyba nie myślisz, że samorząd lekarski na poważnie weźmie się za eliminowanie patologii.

"Błędy się zdarzają. Personel medyczny też nie jest z kamienia"

janbar22: Takich sytuacji są tysiące - ta wyszła na jaw ze względu na cechy charakteru pacjentki, jej wykształcenie, a co za tym idzie ogromne odszkodowanie (choć wyrok nieprawomocny, w kolejnej instancji zapewne obniżą kwotę). Pozostałe tysiące zdychają w tych, za przeproszeniem, za***nych łóżkach. I to jest dopiero tragedia.

b2: Kurcze, ja tam nie wiem, mnie na Banacha życie uratowali, trafiłem z wypadku na ostry dyżur i naprawdę wdzięczny jestem za takich lekarzy, bo było bardzo blisko.

jedenz1: Błędy się zdarzają. Personel medyczny też nie jest z kamienia i swoje emocje ma. Ta osoba to jakiś skrajny przypadek awanturującego się pacjenta - zwróćmy uwagę, że pierwszą swoją awanturę zrobiła już w pierwszych minutach kontaktu ze służbą zdrowia załodze karetki, która ratowała ją, gdy miała zawał. Czyli awantury robiła, jeszcze zanim jakiekolwiek powikłania wystąpiły. To wszystko tak ładnie wygląda, trzeba było zrobić to czy tamto. Ale np. kolonoskopia jest też badaniem inwazyjnym. Poza tym post faktum łatwo mówić, co należało zrobić. Nie na darmo kiedyś mówiono, że o pacjencie najlepszą wiedzę mają patomorfolodzy wykonujący jego sekcję.

Więcej o:
Komentarze (63)
"Oby pani wygrała!", "lekarze też nie są z kamienia". Czytelnicy o sprawie szpitala przy Banacha [WASZE KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • Jadwiga Brzozowiec

  0

  Pani Grazyno sledzilam pani sytuacje ,poniewaz jestem osoba poszkodowana przez lekarza. Sadze sie ze szpitalem 14 lat i chcialam z pania porozmawiac ,poniewaz wygralam sprawe i nie ma mozliwosci zebym sie dowiedziala kto ma placic odszkodowanie i rete przysadzona przez sad. Jestem juz bezsilna.PROSZE BARDZO O KONTAKT.JEST PANI MOJA JEDYNA NADZIEJA.JADWIGA. jag.b@onet,eu

 • grazyna.garbos.jedral

  0

  WITAM WSZYSTKICH.
  BARDZO DZIĘKUJĘ ZA KOMENTARZE, STARAM SIĘ NA WIĘKSZOŚĆ ODPISYWAĆ WYJAŚNIAJĄC WIELE NIEJASNOŚCI I ZWIĄZANYCH ZE SPECYFIKĄ FUNKCJONOWANIA SZPITALA.
  DLACZEGO SZPITAL ZREZYGNOWAŁ Z WYPŁATY ODSZKODOWANIA PRZEZ UBEZPIECZYCIELA, A NAWET DOŁOŻYŁ STARAŃ ABY OCHRONIĆ UBEZPIECZYCIELA, TO JEST PYTANIA DO PANI DYREKTOR. JA SAMA CHĘTNIE POZNAM ODPOWIEDŹ., BO PRZEZ 9 LAT NIE MOGŁA ZROZUMIEĆ PO CO SZPITAL ZAPŁACIŁ PÓŁ MILIONA SKŁADKI Z PAŃSTWOWYCH ;PIENIĘDZY, ABY POTEM BRONIC UBEZPIECZYCIELE I WYSTĘPOWAĆ Z NIM WSPÓLNIE PRZECIWKO PACJENTOWI.
  PANI DYREKTOR OD 2 LAT MA W RĘCE OPINIĘ BIEGŁEGO LEKARZA, ŻE WYKONANO MI DWIE OPERACJE BEZ MOJEJ ZGODY CO JEST PRZESTĘPSTWEM Z ART. 192 KODEKSU KARNEGO. PROSZĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ CO ZROBIŁA.? N I C ! ! ! . MAM DOWODY FAŁSZOWANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ, CO TEŻ JEST PRZESTĘPSTWEM Z ART. 270 KODEKSU KARNEGO. I CO ? I N I C ! ! !
  W DZISIEJSZYM ARTYKULE JEST WYJAŚNIONE, ŻE REKTOR UCZELNI JEST PRZEŁOŻONYM PANI DYREKTOR, A ONA JEST W SZPITALU PRZEŁOŻONĄ PANA REKTORA. REKTOR JEST KIEROWNIKIEM KLINIKI, W KTÓREJ LEŻAŁAM I KTÓRA PRZYCZYNIŁA SIĘ DO MOJEGO KALECTWA. I CO ? I N I C ! ! !

 • wagadudu

  0

  Skłamałbym, gdybym napisał, że mi Pani szkoda, bo miałem do czynienia z taką prawniczą barakudą jak Pani - cyniczną obrończynią interesu szpitala za wszelką cenę. Ale dobrze, że nagłaśniacie tę sprawę. Każdy artykuł, który chociaż trochę kruszy monolit mafii w białych kitlach jest bardzo potrzebny. Szkoda tylko, że sąd nie nakazuje upublicznienia nazwisk skazanych konowałów...

 • jacky100

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej zwalić wszystko na abstrakcyjne: system i procedury. Prawda jest niepoprawna politycznie. To nie NFZ czy szpitale są winne, a lekarze. Większość z nich nie nadaje się do wykonywania tego zawodu. Nie myślą racjonalnie, nie czuja empatii, są leniwi i opieszali. Większość pielęgniarek to "małe psychopatki", jak mawiał profesor Dąbrowski.
  Boimy się o tym mówić bo obawiamy się zemsty lekarzy i jesteśmy ich zakładnikami. Nie generalizuję. Jest wielu uczciwych i świetnych fachowców. Ale jak w słynnym powiedzeniu: wyjątek potwierdza regułę.

 • cillian1

  Oceniono 8 razy 4

  jestem kolesiem z wolnego zawodu

  Jak ja utnę komuś głowę, czy oderwę rękę, a nawet zostawię plamę na ciele.
  To człowiek nie umiera. Zwyczajnie zapłacę karę za spieprzoną robotę.

  albo stracę robotę.

  A lekarz..... no cóż, tego nie da się wymazać nowym kodem, czy zrobić materiału - na nowym pliku.
  I to jest ta różnica, która mnie różni - od zawodu lekarza.

  Robisz błędy lekarzu - zmień zawód, zbieraj psie kupy.
  Tylko nie zabijaj - jak Hitler - bo wierzył że ma dar.

 • kropp.eczka

  Oceniono 4 razy 2

  Taka kwota sama w sobie wzbudza emocje.
  Poszkodowana Pani już mi zarzuciła, że jej zazdroszczę.... emocje idą w górę, co poniekąd rozumiem.
  Otóź nie - nie zazdroszczę jej pieniędzy, cierpienia i przejść, jakie doświadczyła i nadal będzie doświadczać.
  Powtórzę raz jeszcze - odszkodowanie musi być adekwatne. Głośna byłą sprawa, tutaj na GAZECIE również, kilka lat temu poszkodowanemu chłopcu z Poznania OBNIŻONO zadośćuczynienie z kwoty 2,4 mln na ok 700 tys. Chłopiec w stanie wegetatywnym, niektórzy pomyślą o nim - roślinka. A pani je, chodzi z trudem, ale chodzi, MÓWI i może nawet komentować tutaj na forum. Więc dla mnie to diametralna różnica.

  Niestety nierzetelność gazety tutaj dolała oliwy, lepiej napisać ile dni pani leżała w kale, a kwotę rekordowego odszkodowania podać ogólnikowo, a niech się forumowicze przebijają w komentarzach - czy należy, czy nie należy zasądzać takie odszkodowania, a ilość wejść na stronę gazety podbije się, a co:)
  Może gdyby podali, że zadośćuczynienie wynosi tyle i tyle, a reszta to odszkodowanie za utratę zarobków, odsetki i renta, wtedy by było rzetelnie i mniej bulwersacji, że kwota olbrzymia

 • nieztegopodworka

  Oceniono 1 raz 1

  nieztegopodworka to jest on i "mial dreszcze"!

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 2 razy 2

  Pol roku Wybiórcza zbierała materiały do artykułu by go skończyć tuż przed ogłoszeniem wyroku sądu. Przypadek???
  I jeszcze w temacie - odszkodowanie jak najbardziej, ale kwota jest mocno wygórowana. To nie hAmeryka, trzeba ustalić odszkodowanie do warunków życia.

 • cillian1

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie w szpitalach umierają, nie z powodu - bo ludzie umierają.

  Ale debile w kitlach, nie mają żadnej pały nad sobą!
  Są nietykalni - a jak ktoś jest nietykalny, to źle pracuje.

  To normalne.... w stadzie ludzkim!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX