Baczyński: Kaczyński i narodowcy? Zostałby wygwizdany. Dla nich to polityczny starzec

Czy uczestnicy Marszu Niepodległości to elektorat PiS? - Ta grupa młodych ludzi jest fundamentalnie niepolityczna, to nie jest aktywny elektorat Kaczyńskiego. Prawdopodobnie w ogóle nie pójdą na wybory - mówił w Poranku Radia TOK FM Jerzy Baczyński, naczelny "Polityki". Zdaniem publicystów wątpliwe też, by narodowcy stworzyli tradycyjną partię polityczną.
Ile wspólnego z Ruchem Narodowym ma PiS? Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW, stwierdził niedawno, że prowodyrzy burd podczas Marszu Niepodległości to "ideowe dzieci PiS".

"Jest polityczna czy ideowa odpowiedzialność PiS-u"

- PiS bardzo przyczynił się do wypuszczania tego dżina z butelki, narodzin tego marszu - przyznał w Poranku Radia TOK FM Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki". - Dawał narodowcom obudowę patriotyczną, uwznioślał. W tym sensie jest tu jakaś polityczna czy ideowa odpowiedzialność.

Według Baczyńskiego nieobecność Kaczyńskiego w Warszawie w dniu Marszu Niepodległości była racjonalną decyzją. - Gdyby się tam pojawił, zostałby wygwizdany, wyśmiany jako przedstawiciel systemu, jako starzec polityczny. Narodowcy nie uznają autorytetów politycznych. Cała ta grupa jest fundamentalnie antysystemowa, podobnie jak ci, którzy demonstrują na stadionach. Oni odrzucają wszystkie instytucje, które stworzyliśmy i proponujemy jako formy ekspresji politycznej - wskazywał publicysta.

"Oni chcą odzyskania niepodległości. A Kaczyński mówi, że tej niepodległości nie ma"

Prof. Radosław Markowski, politolog z PAN i SWPS, przyznał, że uczestnicy Marszu Niepodległości nie przekształcą się w partię polityczną właśnie z powodu ich antysystemowości. - Ale są wielkim zapleczem społecznym i jak przyjdzie do wyborów, to oni oddadzą głos na kogo? Jak nie będzie innego, to na Kaczyńskiego. To jest jego elektorat. Oni chcą odzyskania niepodległości - wyjaśniał Markowski. - A Kaczyński mówi, że tej niepodległości nie ma - podjął Paweł Wroński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Markowski zastrzegł jednak, że narodowcy mogą głosować na PiS z przekory, karząc partię rządzącą. - Za parę lat zagłosują przeciwko PiS, jeśli stanie u sterów rządu - zaznaczył politolog.

"To nie jest aktywny elektorat Kaczyńskiego. Nie pójdą na wybory"

- Widzę tę łączność haseł i to, jak Kaczyński i PiS chcieliby tę grupę przejąć. Ale widzę też nie tylko fundamentalną nieufność, ale nawet rodzaj pogardy - mówił jednak Baczyński. - Ta grupa młodych ludzi jest fundamentalnie niepolityczna, to nie jest aktywny elektorat Kaczyńskiego. Prawdopodobnie w ogóle nie pójdą na wybory - dodał naczelny "Polityki". Jego zdaniem uczestnicy marszu nie mają stałych preferencji partyjnych. W sondażach raz pojawiają się jako zwolennicy Janusza Korwina-Mikkego, innym razem Janusza Palikota.

Partia? "To cały czas impreza stadionowa, ale poza stadionem"

Baczyński wskazywał, że narodowcy to "amorficzna struktura pomieszana ze środowiskami kibicowskimi". - Mam wrażenie, że mamy do czynienia z wyjściem stadionów na ulice. To przeniesienie tych samych haseł, które się słyszy na stadionach z dodatkiem dekoracji patriotycznej - mówił publicysta. Według niego kibole zakładają biało-czerwone opaski, biorą flagi i wychodzą na ulice ze stadionowymi hasłami pełnymi maczyzmu, homofobii i ksenofobii.

Dlatego też zdaniem Baczyńskiego trudno oczekiwać, by uczestnicy marszu weszli do instytucjonalnej polityki. - To raczej forma ekspresji eventowej. Oni skrzykują się, żeby coś się działo. A w ciągu roku ta grupa nie stworzyła żadnych struktur politycznych. To cały czas impreza stadionowa, ale poza stadionem - zakończył publicysta.

Więcej o:
Komentarze (7)
Baczyński: Kaczyński i narodowcy? Zostałby wygwizdany. Dla nich to polityczny starzec
Zaloguj się
 • zdzisek1949

  0

  Lowelasa ale już starca lat 65 Jerzego Baczyńskiego Donald Tussk nazywał
  moherem. Ten lowelas Baczyński nawet du.czył Dowbor a teraz próbuje
  nas moralizować.

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  JEŻELI KTOŚ MYŚLI, ŻE TAKA HUCPĘ - JAK WCZORAJSZA ,MOŻE ZORGANIZOWAĆ JAKAŚ TAM PRAWICOWO-NACJONALISTYCZNA ORGANIZACJA "MŁODZIEŻOWA" I KILKUNASTU GÓWNIARZY , TO JEST NAIWNY W POLITYCE JAK DZIECKO.

  Pamięć ludzka jest ulotna - zwłaszcza pod natłokiem bieżących wydarzeń,

  ZATEM PRZYPOMNIJMY SOBIE CO WYGADYWAŁ PANPREZES NAZAJUTRZ PO PRZEGRANYM REFERENDUM W WARSZAWIE. OTÓŻ PUBLICZNIE SIĘ ODGRAŻAŁ, ŻE SAMO REFERENDUM -
  TO NIC, ALE W LISTOPADZIE POLACY ZOBACZĄ JAKĄ "SIŁOM I POTENCJOM" DYSPONUJE PIS.

  Jak nie - jak tak !! WYSTARCZY ZAJRZEĆ DO ARCHIWÓW W ONECIE I W INTERNECIE.

  No więc już wtedy sztaby PiS-owskie I kluby gazetyANTYpolskiej musiały planować i pisać scenariusze oraz sporządzać kosztorysy na wywołanie "powstania warszawskiego". Potrzebni byli reżyserzy scenarzyści i aktorzy. Potrzebni byli sponsorzy i finansiści, potrzebne było aby ktoś to "pobłogosławił" - bo to o Ojczyznę wolną i niepodległa chodziło.

  Ktoś ustalał treść napisów na transparentach IDENTYCZNYCH W KRAKOWIE I WARSZAWIE , ktoś szył płótna i drukował na nich patriotyczne hasła. ktoś heblował drewno na ramy i kije, ktoś dostarczał farby, ktoś szył kominiarki, ktoś zakupił petardy i świece dymne.

  Tych "ktosiów" musiało być sporo. NO I KTOŚ TYM DYRYGOWAŁ !!!! To KTO ??

  Wyłapano wczoraj gdzieś tam około 70 najbardziej "aktywnych", dalszych wyłapią z monitoringów i kamer policyjnych - zaczną sypać, albo pójdą siedzieć. To dlatego juz od 11 listopada, w mediach PiS-owska "szpica" szykuje sobie alibi.

 • babajagafuj

  Oceniono 4 razy -2

  Nie dywaguj obrzydliwy komuchu.

 • dzikimietek

  Oceniono 8 razy 0

  Kazcynski jedyny patriota w kraju odzyska niepodleglosc dla rodakow, dajcie mu tylko szanse...

 • dzikimietek

  Oceniono 8 razy -4

  Kaczynski jedyny pariota w kraju odzyska niepodleglosc dla rodakow, dajcie mu tylko szanse...

 • ludzie-sa-rozni2

  Oceniono 4 razy 2

  Myślę, że kaczyński ma więcej wspólnego z narodowcami niż wielu może się wydawać.

  ---

  Kobieto, sama się domyśl: kawalek-chodnika.blogspot.com/2013/11/kobieto-sama-sie-domysl.html

 • ga.1.2

  Oceniono 7 razy 7

  narodowcy kaczynski gwizdy ?to jakby gow.....o gwizdalo na szambo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX