Sienkiewicz: Wobec bandytyzmu taktyki zawodzą i pozostaje naga siła. Wczoraj została użyta

- Nikt nie jest w stanie powstrzymać zdeterminowanych bandytów przed dokonywaniem kolejnych czynów, możemy tylko je ograniczać - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Wielokrotnie podkreślił, że całkowitą odpowiedzialność za zamieszki w czasie Marszu Niepodległości ponoszą ich uczestnicy.
- Opozycja zapomina, że to nie policjanci robili burdy na ulicy - tak w TVN24 szef MSW odpierał zarzuty części polityków obarczających służby porządkowe odpowiedzialnością za wczorajsze zamieszki podczas Marszu Niepodległości. - Policjanci ofiarnie próbowali ochronić mienie i życie mieszkańców Warszawy. Mamy 12 rannych - podkreślił.

Nikt nie powstrzyma zdeterminowanych bandytów

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza organizatorzy marszu odpowiadają za incydenty podczas manifestacji. - Dosłownie dwa miesiące temu przez Warszawę przeszło 100 tys. związkowców bez ani jednego incydentu - zauważył.

- W momencie, kiedy okazuje się, że organizator nie dojrzał, żeby organizować tego typu imprezy, reaguje policja - stwierdził minister, podkreślając, że takich reakcji było podczas Marszu Niepodległości dużo. Nikt nie jest jednak w stanie powstrzymać zdeterminowanych bandytów przed dokonywaniem kolejnych czynów, możemy tylko je ograniczać - podkreślił.

Pozostaje naga siła

Szef MSZ tłumaczył też, że policja zmieniła taktykę zabezpieczania manifestacji po tym, jak w ubiegłym roku była oskarżana o prowokowanie demonstrantów zbyt bliską obecnością.

- Tym razem chcieliśmy obniżyć poziom napięcia i doprowadzić do sytuacji, w której manifestanci nie będą odbierali bliskiej obecności policji obok siebie jako zagrożenia czy wyzwania ze strony państwa - powiedział. - Okazało się, że i ta taktyka jest nieskuteczna, bo wobec bandytyzmu zawodzą taktyki i pozostaje naga siła. I parokrotnie wobec nich była wczoraj używana - zaznaczył Sienkiewicz.

Musimy wstydzić się za nas kraj

Minister argumentował też, że ze strony policji zabezpieczenie okolic ambasady było prawidłowe, a ataku na placówkę dyplomatyczną nie dało się przewidzieć. - Nikt do tej pory nie przekroczył tej granicy barbarzyństwa, żeby zaatakować obce placówki. To jest incydent, który do tej pory nie mieścił się w żadnych regułach ani w żadnych schematach działania - powiedział.

Ci ludzie doprowadzili do sytuacji, w której musimy się wstydzić za nasz kraj, i to jest niezwykle bolesne - podsumował szef MSW.

Więcej w TVN24

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (187)
Sienkiewicz: Wobec bandytyzmu taktyki zawodzą i pozostaje naga siła. Wczoraj została użyta
Zaloguj się
 • 7goldie

  Oceniono 1 raz 1

  Dużo pan gada a mało robi.

 • figa.7

  Oceniono 1 raz 1

  Polska oczami patrioty: buk, ku..., honor, ku..., ojczyzna, ku.... Ja pie..., kocham ten kraj, ku...!

 • figa.7

  0

  Co ja mogę, jak nic nie mogę?! Powiedzmy sobie szczerze, jeśli demonstranci chcą coś podpalić, to niech palą, ponieważ ochrona tego jest bardziej kosztowna niż to, co się spali. Jeśli chcą obrzucić ambasadę kamieniami, butelkami, czy czymkolwiek innym, to to zrobią, ponieważ nieważne iloma policjantami ją otoczymy, to i tak wrzucą te race, butelki ponad ich głowami. Taka jest wizja utrzymania porządku i pracy policji według pana ministra. Śmiać się, czy płakać? Jedno i drugie. Płakać, że żyjemy w takim państwie. Śmiać się, że mamy takich ministrów.

 • ramzes-ra

  0

  Pani Ministrze trochę mniej butnych wypowiedzi a więcej zdecydowanego działania.Co pozostało z Pana deklaracji o Białymstoku i świetnym przygotowaniu służb do marszów warszawskich. Kompromitacja i komplikacje międzynarodowe Z tego trzeba wyciągnąć wszechstronne wnioski aby w przyszłości burdy bijatyki i warcholstwo nie miało miejsca w sercu Polski w święto odzyskania niepodległości,

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  z ONETU;
  "Ria Nowosti: polska ambasada w Moskwie obrzucona racami "

  Czy pan Sienkiewicz dalej pracuje w tej samej firmie?

  Nikt nie miał wyobraźni co będzie przed ambasadą w Warszawie bez opieki policji?

 • koko938

  0

  ble,ble ble WYWIEZC TO BYDLO NA SYBERIE DO KOPALNI NA 5 LAT NAPRAWIA SZKODY AMBASADZIE A I PATRIOTYZM SIE W NICH ODRODZI ZA 5 LAT BEDO SZLI W POCHODZIE JAK PRAWDZIWI POLACY AMEN

 • spokops

  Oceniono 2 razy 2

  "Nikt nie powstrzyma zdeterminowanych bandytów"
  - nie takich słów oczekuje się od MSW, powinien zmienić zajęcie, skoro nie wie jak zapewnić ludziom bezpieczeństwo...

 • saszkar

  Oceniono 1 raz 1

  Gadaj zdrów.Fakty są takie,że demokracja leży i kwiczy,bo ją faszyści przydusili do ziemi.Do d...z takim państwem,które legalizuje faszystowskie organizacje,bo kilku debilów zwanych "politykami"chce ugrać na ulicznych burdach kilka punktów procentowych.Kościół też nabrał wody w usta,bo co powie,kiedy rzeczą wiadomą jest,iż bliżej mu do bijących policję faszystów niż do obrony ładu,porządku i demokracji.wszak ta ostatnia jest wrogiem kościoła,dlatego woli on stanąć po stronie tych,którzy z hasłem "Bóg"na transparentach,chcą ją obalić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX