Książka Malali zakazana w pakistańskich szkołach. "Jest narzędziem Zachodu"

Władze Pakistanu zakazały wykorzystywania książki Malali w prywatnych szkołach w całym kraju. Nazwały książkę nastolatki "narzędziem w rękach Zachodu".
Przeczytaj biografię Malali Yousafzai, najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla >>

Malala Yousufzai to17-letnia Pakistanka, która została postrzelona przez talibów za to, że walczyła o prawa kobiet. Do autokaru, którym Malala i jej koleżanki miały wracać po lekcjach do domu, wszedł brodaty mężczyzna i strzelił dziewczynce w głowę i kark. Dwie inne uczennice zostały ranne. Nastolatka była leczona w brytyjskim szpitalu w Birmingham.

Malala, która stała się ikoną oporu wobec talibów i walki o prawa kobiet, w październiku opublikowała książkę pt. "Jestem Malala". Napisała ją wspólnie z brytyjską dziennikarką Christiną Lamb. Niestety dzieło nie będzie łatwo dostępne w Pakistanie. Nazwana przez pakistańskie władze "narzędziem Zachodu" książka została zakazana we wszystkich pakistańskich szkołach prywatnych (podlegają one pod jedną osobę - Adeeba Javedani).

Oznacza to, że książka zniknie z 40 tys. bibliotek. Uzasadniając swoją decyzję Javedani stwierdził, że Malala "reprezentuje Zachód, nie Pakistan".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>